Pacjenci krócej będą przebywać w szpitalu. Od lutego 2023 NFZ zapłaci więcej za szybszy wypis ze szpitala

Monika Góralska
Od lutego 2023 pacjent, który tego nie wymaga, nie będzie musiał przebywać w szpitalu aż 3 dni.
Od lutego 2023 pacjent, który tego nie wymaga, nie będzie musiał przebywać w szpitalu aż 3 dni. lopolo/123rf.com
Do tej pory pacjent, który trafił do szpitala, zwykle musiał w nim pozostać przez co najmniej 3 dni, nawet gdy nie było to konieczne. Taka wymuszona hospitalizacja była dla szpitala bardziej opłacalna, ponieważ dopiero od trzeciej doby pobyt chorego w szpitalu był w pełni opłacany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Od lutego 2023 to się zmieni, ponieważ NFZ zapowiada, że podwyższa stawki już za pierwsze dni pobytu w szpitalu.

Spis treści

Od lutego 2023 pacjenci krócej będą przebywać w szpitalu

Jak informuje NFZ do tej pory do trzeciego dnia pobytu pacjenta w placówce szpital otrzymywał połowę stawki za hospitalizację. Pełna stawka była wypłacana dopiero od trzeciego dnia przebywania w szpitalu. Z tego powodu pacjent zwykle nie mógł dostać wypisu wcześniej i musiał pozostać w placówce przez 3 dni nawet wtedy, gdy jego stan zdrowia tego nie wymagał.

Od 1 lutego 2023 szpital otrzyma połowę stawki tylko pierwszego dnia hospitalizacji, a w kolejnych dniach stawka ta będzie stopniowo wzrastała, a więc:

  • za przyjęcie i wypis pacjenta ze szpitala w tym samym dniu, NFZ zapłaci ok. 50 proc. pełnej stawki za hospitalizację,
  • w kolejnych dniach hospitalizacji stawka będzie stopniowo rosnąć, co 17 proc., tak aby trzeciego dnia hospitalizacji osiągnąć 100 proc.

Czytaj także: Lekarz lub pielęgniarka źle Cię potraktowali? Zgłoś to do Rzecznika Praw Pacjenta. Jak złożyć skargę i jakie prawa ci przysługują?

Ten mechanizm ogranicza sytuacje, w których pacjent jest hospitalizowany, a nie było to konieczne, ponieważ problem zdrowotny, z którym trafił do szpitala, mógł być rozwiązany w trybie ambulatoryjnym (świadczenie medyczne mogło być udzielone w AOS [ambulatoryjna opieka specjalistyczna – przyp. red.] zamiast w warunkach szpitalnych) – czytamy w oświadczeniu na stronie NFZ.

Szpitale przyjmą więcej chorych

Dzięki temu rozwiązaniu stawki za pierwsze dni pobytu w szpitalu wzrosną. W rezultacie w ciągu roku do szpitali ma trafić dodatkowo co najmniej 200 mln zł. Zlikwiduje to również problem zajmowania łóżek szpitalnych przez pacjentów, którzy nie wymagają dłuższego leczenia.

– Przewidujemy, że dzięki podwyżce stawek za pierwsze dni hospitalizacji, pacjenci jeszcze szybciej otrzymają fachową pomoc. Dzięki temu pacjenci będą mogli być wypisani ze szpitala wcześniej, a tym samym placówki będą mogły przyjąć więcej chorych. Zmiany korzystnie wpłyną również na sytuację ekonomiczną szpitali, które z jednej strony zwiększą przychody, a z drugiej obniżą koszty – zaznacza Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bobbudowniczy
Czyli spadaj że szpitala i umieraj. Zarobi szpital, zus i pomysłodawca. Brawo.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia