Wiesz, co się dzieje z mózgiem kobiety w czasie ciąży? Jak te zmiany wpływają na codzienność ciężarnych? Ciążowy mózg bez tajemnic

Marta Siesicka-Osiak
Ciąża to okres intensywnych zmian w organizmie kobiety – zmienia się gospodarka hormonalna, a ciało przygotowuje się do nowej roli. Jak się okazuje, także mózg zmienia swoją strukturę i to na dłuższy czas.
Ciąża to okres intensywnych zmian w organizmie kobiety – zmienia się gospodarka hormonalna, a ciało przygotowuje się do nowej roli. Jak się okazuje, także mózg zmienia swoją strukturę i to na dłuższy czas. RODNAE Productions / Pexels
Mózg kobiety będącej w ciąży naprawdę się zmienia! U przyszłych matek zaobserwowano zmiany w obszarach mózgu odpowiedzialnych za relacje społeczne, przy jednoczesnym wzroście poczucia przywiązania do nowonarodzonego dziecka. Ciąża i połóg nie powodują jednak zmian w mózgu owocujących problemami z pamięcią, na które często skarżą się świeżo upieczone mamy. Dowiedz się, co dzieje się z mózgiem ciężarnej i kiedy wraca on do stanu sprzed ciąży.

Jak zmienia się mózg kobiety w ciąży?

Badania przeprowadzone przez hiszpańskich naukowców na przyszłych matkach i ojcach wykazały, że w kobiecym mózgu w czasie ciąży dochodzi do zmniejszenia istoty szarej, czyli skupiska komórek nerwowych w mózgu.

Do największych zmian dochodziło w przednim i skroniowym obszarze płata mózgu, które odpowiadają za rozumienie uczuć i przekonań innych oraz odczytywanie sygnałów niewerbalnych. Co ciekawe, im większa była zmiana w obrębie istoty szarej, tym większe było przywiązanie matki do dziecka po porodzie. Proporcjonalnie malał natomiast poziom negatywnych emocji w stosunku do niemowlęcia.

Zobacz także: Upał w czasie ciąży szkodzi dziecku. Narażenie na wysokie temperatury wpływa na długość jego życia, a nawet na... zarobki

Redukcje w badanych obszarach mózgu utrzymywały się przez co najmniej 2 lata po ciąży. Nie zostało do końca wyjaśnione, na czym polegają zmiany w obrębie masy szarej, ale naukowcy przypuszczają, że mają na celu przygotowanie przyszłej matki do lepszego rozumienia niewerbalnych sygnałów wysyłanych przez dziecko. U przyszłych ojców nie stwierdzono zmian zachodzących w mózgu w związku z pojawieniem się na świecie ich dzieci.

Grupa europejskich badaczy zaobserwowała u ciężarnych zmiany zachodzące także w obrębie brzusznego prążkowia (VStr) – obszaru mózgu, który m.in. odgrywa rolę motywacyjną w podejmowaniu decyzji i wpływa na sposób reagowania na nagrody. Ma on istotny wpływ na proces uczenia się, nastrój i uzależnienia.

Zmiany dotyczyły zmniejszenia prawego VStr i tendencji do redukcji lewego VStr u kobiet, które były w ciąży. Odkrycie to sugeruje, że wchodzenie w okres macierzyństwa powoduje anatomiczne adaptacje w VStr, które nasilają reakcję obszaru nagrody w mózgu matki na sygnały ze strony jej dziecka.

Ciąża a kłopoty z pamięcią

Zapominanie o umówionych spotkaniach czy miejscu odłożenia kluczy zdarza się ciężarnym oraz świeżo upieczonym mamom stosunkowo często. Jednak przeprowadzone dotychczas badania nie potwierdziły jednoznacznie, aby zmiany zachodzące w mózgu w okresie ciąży wpływały bezpośrednio na pamięć.

Amerykańcy naukowcy przeprowadzili badanie mające wykazać zależność między ciążą a zanikami pamięci. Przebadali 42 ciężarne w trzecim trymestrze ciąży oraz około trzy miesiące po porodzie, skupiając się na zagadnieniach takich jak: pamięć, uwaga czy uczenie się.

Wyniki nie wykazały różnic między grupą kontrolną a kobietami w ciąży / po porodzie w zakresie pomiarów neuropsychologicznych w dowolnym punkcie czasowym. Zgłaszane trudności z pamięcią były jednak większe u kobiet w ciąży / po porodzie. Kobiety w ciąży i po porodzie miały gorszy nastrój i jakość życia niż osoby z grupy kontrolnej.

Badacze przypuszczają, że problemy z pamięcią i koncentracją mogą być spowodowane reakcją organizmu na zmiany hormonalne – znaczny wzrost progesteronu i estrogenu. Wśród czynników mogących wpływać na problemy z pamięcią wymienią się także:

  • nową sytuację życiową,
  • permanentne zmęczenie,
  • niedobry snu.

Jak podkreślają naukowcy, pozostało jeszcze wiele niezbadanych obszarów i reakcji mózgu na różne bodźce i kolejne badania mogą rzucić nowe światło na kwestię ciążowych i późniejszych problemów z pamięcią i koncentracją.

Zobacz także:

Jagody i orzechy dodane do porannego musli, filiżanka zielonej herbaty wypita między posiłkami, gotowana na parze ryba popita kieliszkiem czerwonego wina, a na kolację sałatka z zielonych warzyw z dodatkiem pestek dyni – to przykład menu, które odżywi mózg, wzmocni pamięć i uchroni przed chorobami neurodegeneracyjnym.

Ta dieta sprzyja twojemu mózgowi. Oto 6 produktów wspomagają...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia