WHO: Ciągle nie wiemy, jak skutecznie walczyć z koronawirusem
Naukowcy z całego świata skupiają się na znalezieniu szczepionki lub leku przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Na razie jednak rezultaty ich badań są raczej mizerne. WHO potwierdziło na konferencji prasowej 12 maja, że ciągle jesteśmy bezbronni wobec koronawirusa SARS-CoV-2.
Rzeczniczka organizacji Margaret Harris poinformowała, że aktualnie wszystkie prace związane z koronawirusem są na wczesnym etapie. Nie znamy skutecznego leku na SARS-CoV-2, ale 4 lub 5 programów daje obiecujące wyniki.
Margaret Harris: Mamy potencjalnie pozytywne informacje, musimy jednak zebrać więcej danych, żeby być w 100% pewni co do skuteczności terapii.
W Hongkongu prowadzono w tym miesiącu badania dotyczące potrójnej kombinacji leków przeciwwirusowych. Jak się okazało, u wielu pacjentów takie leczenie przyniosło złagodzenie objawów Covid-19:
- w badaniu wzięło udział 127 pacjentów;
- porównano tych pacjentów, którzy otrzymali lek złożony z kilku substancji przeciwwirusowych (lek na HIV, lek na wirusowe zapalenie wątroby i na stwardnienie rozsiane) z grupą kontrolną;
- grupa kontrolna otrzymała wyłącznie lek na HIV.
Lek na malarię okazał się płonną nadzieją
W ostatnim czasie udało się udowodnić, że terapia promowana m.in. przez Donalda Trumpa nie przynosi efektów. Co prawda pierwsze badanie tego sposobu miało pewne ograniczenia, jednakże kolejna analiza wykazała podobne wyniki. Jak donosi Reuters, hydroksychlorochina na razie nie będzie uznana za skuteczny lek na Covid-19.
WHO podkreśliło także, że koronawirusy są bardzo „trudnymi wirusami”, dlatego na razie nie można mówić o wyprodukowaniu szczepionki.
Źródło: IAR, Reuters