W Polsce trwa badanie pierwszej szczepionki na raka płuca. „To obiecująca metoda”. Trwa rekrutacja pacjentów

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Rak płuca to najczęściej występujący nowotwór na świecie. Choć częściej zapadają na niego mężczyźni, choruje też coraz więcej kobiet. W Polsce trwa badanie kliniczne nad skutecznością pierwszej szczepionki na raka płuca. – To obiecująca metoda, a pacjenci wciąż mogą się zgłaszać do badania klinicznego – mówi onkolog prof. Dariusz M. Kowalski z Narodowego Instytutu Onkologii – PIB w Warszawie.

Spis treści

Szczepionka na raka płuca. Trwa badanie m.in. w Polsce

Trwa badanie pierwszej szczepionki na raka płuca. Polska jest jednym z siedmiu krajów – oprócz Wielkiej Brytanii, Niemiec, Węgier, Hiszpanii, Turcji i USA – w których prowadzone jest badanie skuteczności szczepionki mRNA u pacjentów z rakiem płuca.

Badanie skuteczności szczepionki mRNA u chorych z rakiem płuca w Polsce jest prowadzone w Klinice Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej NIO-PIB w War
Badanie skuteczności szczepionki mRNA u chorych z rakiem płuca w Polsce jest prowadzone w Klinice Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej NIO-PIB w Warszawie. gpointstudio/freepik

– Do badania klinicznego szczepionki mRNA na niedrobnokomórkowego raka płuca kwalifikowani są chorzy po zabiegu operacyjnym radykalnym (tacy, którzy mają szansę na wyleczenie trwałe nowotworu – przyp. red.) – mówi kierownik Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego im. Marii Skłodowskiej–Curie w Warszawie, sekretarz generalny Polskiej Grupy Raka Płuca prof. Dariusz M. Kowalski.

Jak działa szczepionka na raka płuca?

Specjalista tłumaczy, że jeżeli badanie wycinka pobranego z guza potwierdzi określony stopień klinicznego zaawansowania choroby, to pacjent otrzymuje, tak jak dotychczas, chemioterapię uzupełniającą.

– W tym czasie tkanka nowotworowa jest wysyłana do USA, gdzie w laboratorium identyfikowane jest kilkadziesiąt genów, które są odpowiedzialne za rozwój raka płuca u danego pacjenta – dodaje prof. Kowalski.

Na tej podstawie opracowywana jest szczepionka mRNA – indywidualnie dla każdego chorego – która ma wytrenować układ odporności pacjenta do rozpoznawania komórek raka płuca i zniszczenia ich. Ma to pomóc zapobiegać nawrotom choroby nowotworowej w przyszłości.

– Pacjent dostaje szczepionkę w ramach terapii uzupełniającej i dodatkowo jeszcze lek immunokompetentny (czyli immunoterapię). To rzeczywiście leczenie „szyte na miarę”, spersonalizowane – podkreśla prof. Kowalski. – W przypadku szczepionek mRNA na COVID-19 preparaty uwzględniające konkretny wariant koronawirusa były jednakowe dla wszystkich – zaznacza onkolog.

Gdzie w Polsce jest prowadzone badanie nad szczepionką na raka płuca?

Badanie skuteczności szczepionki mRNA u chorych z rakiem płuca w Polsce jest prowadzone w Klinice Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej NIO-PIB w Warszawie. Takie samo badanie, ale dla chorych na czerniaka prowadzi Klinika Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków NIO-PIB.

– Wciąż trwa rekrutacja do badania pacjentów z rakiem płuca, u których możliwe jest operacyjne leczenie nowotworu i którzy spełniają kryteria kwalifikacji. To bardzo obiecująca metoda i chociaż jest za wcześnie, by podawać konkrety, to wstępne wyniki są bardzo zachęcające – ocenia specjalista.

Jak dodaje, w przyszłości planowane jest też badanie kliniczne u chorych w stadium przerzutowym raka.

We wtorek 20 sierpnia 2024 r. „The Guardian” poinformował, że szczepionkę otrzymał pierwszy pacjent w Wielkiej Brytanii, którym jest 67-letni Polak, Janusz Racz.

Źródło:

Lung cancer statistics World Cancer Research Fund International

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia