Uwaga na te zdrowe płatki! Zawierają toksyczną substancję. Produkt został wycofany z obrotu. Sprawdź, czy nie masz go w domu i nie spożywaj

Monika Góralska
Płatki zbożowe żytnie mają prosty i przejrzysty skład bez dodatku substancji konserwujących czy sztucznych aromatów, dlatego wydają się zdrowym produktem spożywczym.
Płatki zbożowe żytnie mają prosty i przejrzysty skład bez dodatku substancji konserwujących czy sztucznych aromatów, dlatego wydają się zdrowym produktem spożywczym. freepik.com, Główny Inspektorat Sanitarny
Zbożowe płatki śniadaniowe zostały wycofane z obrotu - podał Główny Inspektorat Sanitarny. Zawierają toksyczny i rakotwórczy akrylamid. Produkt może zagrażać zdrowiu, dlatego nie należy spożywać płatków z podanej przez GIS partii. Sprawdź, czy nie masz ich w domu.

Spis treści

Popularne, zdrowe płatki wycofane z obrotu. Zawierają toksyczną substancję

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące wycofania płatków zbożowych. Badania przeprowadzone przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdziły wysoki poziom toksycznego akryloamidu w produkcie.

Wycofany produkt to:

  • Płatki żytnie, Lubella, 500 g
  • Data minimalnej trwałości / Numer partii: 25.11.2023 L211253LG
  • Data minimalnej trwałości / Numer partii: 26.11.2023 L211263LG
  • Producent: MW Food Sp. z o.o., ul. Chopina 10, 34-100 Wadowice

Na podstawie ocen ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego należy uznać, że produkty te mogą stanowić podwyższone ryzyko dla zdrowia konsument – podaje w ostrzeżeniu Główny Inspektorat Sanitarny.

Produkt zostaje wycofany ze sprzedaży pod nadzorem organów urzędowej kontroli żywności.

Czym jest akryloamid?

Akryloamid, bardziej znany jako akrylamid, to amid kwasu akrylowego, który jest organicznym związkiem chemicznym. Tworzy się on w reakcji pomiędzy aminokwasami i cukrami zawartymi w produkcie w czasie jego obróbki termicznej, np. podczas smażenia czy pieczenia. Powstaje on głównie w czasie podgrzewania produktów zawierających skrobię, a największe jego ilości znajdują się we frytkach, pieczywie i kawie.

Jak pisze Anna Rokicka-Żuk w artykule na Stronie Zdrowia:

W wątrobie akrylamid ulega przemianom do toksycznego glicynamidu. W organizmie oba związki wywołują stres oksydacyjny i zaburzają funkcje takie jak przewodnictwo nerwowe, regulacja enzymatyczna i hormonalna procesów fizjologicznych, praca mięśni czy płodność. Akrylamid i produkty jego przemian mają działanie neurotoksyczne, uszkadzające materiał genetyczny i rakotwórcze, co potwierdził w 2001 roku Komitet Naukowy ds. Toksyczności, Ekotoksyczności i Środowiska (SCTEE). Nadmierna jego konsumpcja ma związek z rozwojem nowotworów jajnika, endometrium, trzustki, piersi i przełyku.

Producent skażonych płatków zbożowych podkreśla jednak, że „akryloamid powstaje podczas obróbki termicznej i jest spożywany codziennie przez ludzi na całym świecie. Dla akryloamidu nie ustanowiono dotychczas najwyższych dopuszczalnych poziomów”.

Źródło: Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności: Wysoki poziom akryloamidu w określonych partiach płatków żytnich Główny Inspektorat Sanitarny

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia