Jakie są przyczyny łupieżu?
Łupież jest dość często spotykaną chorobą skóry głowy, która polega na przyspieszonym podziale komórek naskórka, prowadząc do zbyt szybkiego ich złuszczania się. Symptomy klasycznego łupieżu trudno zbagatelizować, ponieważ bardzo łatwo je rozpoznać. Choroba objawia się uporczywym swędzeniem głowy, łojotokiem i pojawieniem się na ubraniach charakterystycznego białego pyłu, który może powodować dyskomfort podczas spotkań towarzyskich.
Główną przyczyną rozwoju łupieżu jest nadmierny rozrost grzyba Malassezia, który występuje naturalnie na owłosionej skórze głowy. Namnażaniu się tego drobnoustroju sprzyjają zaburzenia pH skóry i jej podrażnienie, wywołane zaburzeniami immunologicznymi lub hormonalnymi, nadmierną potliwością, a także przebywaniem w wilgotnych i ciepłych pomieszczeniach. Do powstawania łupieżu przyczynia się ponadto nadmierny stres i niewłaściwa dieta (uboga w cynk, żelazo, fosfor, magnez i potas, a także witaminy A, E i te z grupy B). Chorobie sprzyja łuszczyca, łojotokowe i atopowe zapalenie skóry.
Zobacz: Domowy kosmetyk z piwa na łupież
Do rozwoju łupieżu lub nasilenia jego objawów może przyczynić się także nieprawidłowa higiena skóry głowy. Najczęściej popełnianymi błędami są stosowanie zbyt wielu kosmetyków do stylizacji włosów, nieregularne mycie głowy, a także niedokładne spłukiwanie szamponu lub odżywki.
Sprawdź, w jakie nieprawdziwe opinie na temat łupieżu wierzysz
Typy łupieżu i ich specyficzne objawy
Objawy łupieżu różnią się w zależności od typu tej dolegliwości, których wyróżnia się aż cztery.
- Łupież suchy, nazywany też pospolitym lub zwykłym, objawia się w postaci niewielkich rozmiarów białych i suchych łusek, które osadzają się na ubraniach i są widoczne zwłaszcza na tych ciemnych. W jego przebiegu włosy staja się kruche, suche i częściej się łamią.
- Łupież tłusty, charakteryzuje się nadmiernym łojotokiem i powstawaniem zmian skórnych o żółtym zabarwieniu. Towarzyszy im stan zapalny i uporczywy świąd.
- Łupież pstry to odmiana, która z reguły nie występuje na skórze głowy, lecz na tułowiu. W jego przebiegu skóra staje się sucha i szorstka, a na jej powierzchni pojawiają się plamy o żółtobrunatnej, beżowej lub różowej barwie.
- Łupież Gilberta także nie rozwija się na skórze głowy. Jego pierwsze objawy uwidaczniają się na klatce piersiowej w postaci tzw. blaszki macierzystej. To okrągła plamka o różowym zabarwieniu, która łuszczy się i swędzi. Choroba ustępuje samoistnie po kilku miesiącach.