Wypadanie włosów jako odległy skutek COVID-19. Zmiany występujące po ciężkiej infekcji mogą być jednak odwracalne

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wypadanie włosów po infekcji koronawirusem może być odwracalne
Wypadanie włosów po infekcji koronawirusem może być odwracalne szefei/123RF
Choroba od koronawirusa wywołuje szereg komplikacji, a niektóre z nich ujawniają się dopiero po pewnym czasie od wyzdrowienia. Jednym z nowo zauważonych problemów jest wypadanie włosów, do którego dochodzi w ciągu kilku miesięcy od wyzdrowienia.

Wciąż nie znamy wszystkich możliwych powikłań choroby od koronawirusa, dlatego do listy objawów COVID-19 wciąż dochodzą nowe pozycje. Podczas gdy wiele z najistotniejszych problemów spowodowane jest niewydolnością oddechową, nadmierną reakcją układu odpornościowego i nasileniem krzepliwości krwi, infekcja okazuje się wpływać na organizm również długoterminowo.

Jak wynika z informacji podanych w „Journal of American Medical Association”, w grupie badanych pacjentów prawie 45 procent osób doświadczyło znacznego pogorszenia jakości życia po infekcji. Pacjenci zmagali się z chronicznym kaszlem, zmęczeniem, utrudnionym oddychaniem czy bólami w klatce piersiowej i stawach.

Sami ozdrowieńcy zauważyli u siebie jeszcze jeden problem, który polega na nagłej utracie znacznej ilości włosów dziennie. Pierwsze wzmianki na ten temat pojawiły się w mediach społecznościowych w grupie dla ozdrowieńców „Survivor Corps”. Jej członkowie skarżyli się na wypadanie włosów, które rozpoczynało się dopiero po kilku miesiącach od wyjścia z ciężkiej postaci choroby przebiegającej z zespołem ostrej niewydolności oddechowej.

Do znacznej utraty włosów dochodziło nawet po 3 miesiącach od wyjścia z infekcji.

Jak podaje dr Esther Freeman, jedna ze specjalistek prowadzących „Dermatology COVID-19 Registry”, czyli rejestr dermatologicznych objawów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, liczba takich przypadków stale rośnie.

Eksperci są zdania, że zjawisko to jest tzw. łysieniem telogenowym, przejściowym stanem pojawiającym się często w wyniku wyjątkowo stresujących wydarzeń. Co oznacza ten termin? Telogen to spoczynkowa faza cyklu życia włosa, w której wypada. Następuje ona po fazie zaniku poprzedzonej fazą aktywnego wzrostu. W tej ostatniej znajduje się 85-90 procent wszystkich włosów na głowie, a okres jej trwania wynosi 2-4 lata. Przy łysieniu telogenowym większa ilość włosów przechochodzi w stan spoczynku. Najwięcej z nich wypada wtedy w okolicach czubka głowy.

Do telogenowego łysienia oprócz ciężkiej choroby przyczyniają się również inne czynniki związane z traumą dla organizmu, takie jak wysoka gorączka, zabieg operacyjny, uraz, anemia, zaburzenia hormonalne czy ekstremalna utrata wagi lub nagła zmiana diety.

Eksperci przekonują, że stan ten jest przejściowy, i zalecają stosowanie bogatej odżywczo diety, ew. jej suplementację żelazem i witaminą D, a także dedykowanymi preparatami wspomagającymi porost włosów. Podreślają jednak, że zmianom nie powinny towarzyszyć objawy takie jak swędzenie, pieczenie czy łuszczenie się skóry głowy. W takiej sytuacji problem wymaga konsultacji z dermatologiem.

Codziennie w naturalny sposób tracimy ok. 50-100 włosów na dobę.

Dlaczego włosy wypadają garściami? Powodów może być wiele. P...

Źródło:
Recovered COVID-19 patients report hair loss months after infection, News Medical

ZOBACZ: Domowe sposoby na piękne i zadbane włosy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia