Strach w Stanach Zjednoczonych. Potwierdzono przypadek dżumy u człowieka. Wracają choroby uznane za wymarłe?

Kazimierz Sikorski
Amerykańskie służby medyczne postawiono w stan pogotowia. Z dżumą nie ma żartów.
Amerykańskie służby medyczne postawiono w stan pogotowia. Z dżumą nie ma żartów. pixabay
Wydawało się, że świat już dawno uwolnił się od dżumy, która zbierała kiedyś śmiertelne żniwo. Niestety, co jakiś czas dowiadujemy się o nowym przypadku tej choroby. Tak jest i tym razem!

Urzędnicy służby zdrowia w hrabstwie Pueblo w stanie Kolorado biją na alarm, potwierdzono przypadek dżumy u ludzi. Trzeba działać natychmiast - apelują

Chronić siebie i zwierzęta przed zarazą

Departament Zdrowia Publicznego i Środowiska hrabstwa Pueblo nie podał konkretnych informacji o osobie, która się zaraziła, ani w jakich okolicznościach to się stało.

„Doradzamy wszystkim osobom, aby chroniły siebie i swoje zwierzęta domowe przed zarazą” – ostrzega Alicia Solis, kierownik szefowa Biura ds. Chorób Zakaźnych.

Według Timothy’ego Brewera, profesora medycyny i epidemiologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, dżumę wywołuje Yersinia pestis – bakteria, która po raz pierwszy została sprowadzona do Ameryki Północnej około 1900 roku przez szczury na statkach płynących z Azji Południowej. Od tego czasu stała się groźna dla wiewiórek i gryzoni na obszarach wiejskich w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych.

Atakuje głównie młodszych

Chociaż choroba może dotyczyć osób w każdym wieku, jak podano na stronie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), połowa przypadków dotyczy ludzi w wieku od 12 do 45 lat. Na całym świecie do Światowej Organizacji Zdrowia zgłasza się co roku od 1000 do 2000 przypadków dżumy, w USA średnio tylko siedem przypadków rocznie.

Nieleczona dżuma ma śmiertelność od 30% do 60%. W przypadku podania antybiotyków odsetek ten spada do poniżej 5%

Objawy dżumy obejmują:

  • silny ból głowy,
  • gorączkę i dreszcze,
  • bóle mięśni,
  • nudności,
  • wymioty,
  • obrzęk węzłów chłonnych.

Według Erici Susky, specjalistki ds. kontroli infekcji z Kanady, dżuma może przenosić się drogą kropelkową z jednej osoby zakażonej na drugą.

„Największym zagrożeniem w USA są zwierzęta domowe, gryzonie i pchły” – powiedziała.

Czasami zwierzęta domowe mogą zostać zarażone przez kontakt z zarażoną pchłą lub gryzoniem i mogą przekazać je właścicielom.
Innym możliwym źródłem zakażenia jest polowanie – dodała – „skórowanie zwierząt również stanowi ryzyko, ponieważ bakteria może rozprzestrzeniać się poprzez zakażone płyny ustrojowe”.

Dżuma wywołuje strach ze względu na swoją historię. W XIV wieku "czarna śmierć" zabiła jedną trzecią populacji Europy. Choroba mogła pochłonąć 25 milionów ludzi, w Londynie i Paryżu zmarła co druga osoba zarażona.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Związki partnerskie - jest projekt ustawy

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia