Pierwszy przypadek wirusa choroby niebieskiego języka w Wielkiej Brytanii potwierdzony. Czy ludzie mogą się zarazić „tańczącą chorobą”?

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (DEFRA) ostrzega, że przy obecnych warunkach pogodowych istnieje „wysokie ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się” choroby w Wielkiej Brytanii.
Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (DEFRA) ostrzega, że przy obecnych warunkach pogodowych istnieje „wysokie ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się” choroby w Wielkiej Brytanii. SCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Images/freepik
Choroba niebieskiego języka to wirusowa choroba zwierząt przeżuwających. Pierwszy przypadek „tańczącej choroby” został potwierdzony w Wielkiej Brytanii. Czy choroba niebieskiego języka będzie się rozprzestrzeniać? Dowiedz się, co powoduje chorobę i czy ludzie mogą zarazić się wirusem choroby niebieskiego języka.

Spis treści

Co powoduje chorobę niebieskiego języka?

Choroba niebieskiego języka to śmiertelna choroba, na którą coraz częściej choruje bydło w Europie. Ta choroba może powodować skrajny ból u zwierząt. Śmiertelny wirus jest przenoszony na bydło, kozy i owce przez małe muszki Łagodne temperatury i warunki pogodowe tego lata w Wielkiej Brytanii spowodowały wzrost ich liczby. Choroba niebieskiego języka może być śmiertelna dla zwierząt gospodarskich, powodując gorączkę, obrzęk i tendencję zwierzęcia do ciągłego przemieszczania się z kopyta na kopyto, przez co nazywana jest też „tańczącą chorobą”.

Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (DEFRA) ostrzega, że przy obecnych warunkach pogodowych istnieje „wysokie ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się” choroby w Wielkiej Brytanii.
Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (DEFRA) ostrzega, że przy obecnych warunkach pogodowych istnieje „wysokie ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się” choroby w Wielkiej Brytanii. SCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Images/freepik

W Wielkiej Brytanii wirus został wykryty po raz pierwszy w 2024 roku na farmie w Haddiscoe w południowym Norfolk. Jedna owca uzyskała wynik pozytywny, co spowodowało wprowadzenie 20-kilometrowej strefy kontroli zwierząt w celu ograniczenia przemieszczania się niektórych zwierząt gospodarskich. Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (DEFRA) potwierdził, że bada, czy wirus mógł już rozprzestrzenić się szerzej.

Choroba ta zdziesiątkowała już stada w Holandii i Niemczech, gdzie w ciągu ostatnich trzech miesięcy zarażonych zostało ponad 4000 owiec i innego bydła.

Czy ludzie mogą zarazić się wirusem choroby niebieskiego języka?

Ludzie nie mogą się zarazić wirusem choroby niebieskiego języka.

– Choroba nie przenosi się na ludzi oraz na inne gatunki zwierząt gospodarskich i domowych. Oznacza to, że mięso, mleko, skóry i wełna oraz inne produkty pochodzące od przeżuwaczy nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzi – podaje Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Kielcach

Mimo że wirus nie może przenosić się na populacje ludzkie, brytyjscy eksperci wezwali hodowców w całym kraju do zachowania czujności na oznaki infekcji. Jest to ważne, ponieważ wirus może zniszczyć populacje owiec w kluczowym momencie cyklu hodowlanego. Wirus powoduje też zmiany w całym ciele, w tym bezpłodność i kulawizny.

– To wykrycie jest wyraźnym przypomnieniem o zagrożeniu chorobą: rolnicy i ich weterynarze muszą zachować czujność i zgłaszać wszelkie podejrzenia do APHA (Animal and Plant Health Agency – Agencja Zdrowia Zwierząt i Roślin – przyp. red.) – powiedziała zastępczyni Głównego Lekarza Weterynarii Wielkiej Brytanii Ele Brown.

Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (DEFRA) ostrzega, że przy obecnych warunkach pogodowych istnieje „wysokie ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się” choroby w Wielkiej Brytanii. Została zwiększona kontrola nad stadami domowymi, aby wykryć potencjalne oznaki infekcji. Udostępniono także bezpłatne testy dla zwierząt przemieszczających się z krajów wysokiego ryzyka do Wielkiej Brytanii lub na rynki, na których brytyjscy nabywcy kupują zwierzęta.

Objawy choroby niebieskiego języka

Choroba niebieskiego języka nie wpływa na wszystkie zwierzęta w równym stopniu, u niektórych powodując niższą wydajność mleczną, podczas gdy inne mogą cierpieć z powodu bolesnej śmierci. U bydła na zakażenie wirusem wrażliwe są płody, przez co może dochodzić do wodogłowia, deformacji płodu czy rodzenia słabych cieląt.

Objawy u dorosłych krów mogą być zauważalne dopiero po 60-80 dniach od zakażenia. Mogą to być:

  • gorączka,

  • zapalenie mięśni,

  • ślinienie,

  • zaczerwienienie,

  • przekrwienie i obrzęk błony śluzowej jamy ustnej oraz innych nabłonków,

  • owrzodzenie opuszki zębowej i niekiedy końca języka,

  • zapalenie koronki i tworzywa racic,

  • niepłodność,

  • ronienia.

– Bydło po przechorowaniu może stać się nosicielem – ostrzega Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Kielcach.

Choroba niebieskiego języka u owiec objawia się posmutnieniem, depresją i gorączką. Oprócz tego mogą wystąpić:

  • zapalenie jamy ustnej z obfitym ślinieniem, obrzękiem warg i języka,

  • sinica warg i języka,

  • owrzodzenia na wargach, opuszce zębowej i języku,

  • skręcanie głowy,

  • wymioty,

  • zapalenie koronki i tworzywa racic,

  • kulawizna,

  • sztywny chód,

  • ronienia lub rodzenie zdeformowanych jagniąt. 

Brytyjskie służby będą kontrolować nie tylko owce, ale też przemieszczanie się wielu zwierząt hodowlanych, które również mogą zostać zarażone. Obejmuje to bydło, jelenie i wielbłądowate, takie jak lamy i alpaki.

W Wielkiej Brytanii został potwierdzony pierwszy przypadek choroby niebieskiego języka u owcy.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Winetu
Dajcie biedroniowi szczepionkę na zwężenie dziury w upie.Śmiszek prosił.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia