Pierwszy przypadek wirusa choroby niebieskiego języka w Wielkiej Brytanii potwierdzony. Czy ludzie mogą się zarazić „tańczącą chorobą”?

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (DEFRA) ostrzega, że przy obecnych warunkach pogodowych istnieje „wysokie ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się” choroby w Wielkiej Brytanii.
Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (DEFRA) ostrzega, że przy obecnych warunkach pogodowych istnieje „wysokie ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się” choroby w Wielkiej Brytanii. SCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Images/freepik
Choroba niebieskiego języka to wirusowa choroba zwierząt przeżuwających. Pierwszy przypadek „tańczącej choroby” został potwierdzony w Wielkiej Brytanii. Czy choroba niebieskiego języka będzie się rozprzestrzeniać? Dowiedz się, co powoduje chorobę i czy ludzie mogą zarazić się wirusem choroby niebieskiego języka.

Spis treści

Co powoduje chorobę niebieskiego języka?

Choroba niebieskiego języka to śmiertelna choroba, na którą coraz częściej choruje bydło w Europie. Ta choroba może powodować skrajny ból u zwierząt. Śmiertelny wirus jest przenoszony na bydło, kozy i owce przez małe muszki Łagodne temperatury i warunki pogodowe tego lata w Wielkiej Brytanii spowodowały wzrost ich liczby. Choroba niebieskiego języka może być śmiertelna dla zwierząt gospodarskich, powodując gorączkę, obrzęk i tendencję zwierzęcia do ciągłego przemieszczania się z kopyta na kopyto, przez co nazywana jest też „tańczącą chorobą”.

Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (DEFRA) ostrzega, że przy obecnych warunkach pogodowych istnieje „wysokie ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się” choroby w Wielkiej Brytanii.
Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (DEFRA) ostrzega, że przy obecnych warunkach pogodowych istnieje „wysokie ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się” choroby w Wielkiej Brytanii.
SCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Images/freepik

W Wielkiej Brytanii wirus został wykryty po raz pierwszy w 2024 roku na farmie w Haddiscoe w południowym Norfolk. Jedna owca uzyskała wynik pozytywny, co spowodowało wprowadzenie 20-kilometrowej strefy kontroli zwierząt w celu ograniczenia przemieszczania się niektórych zwierząt gospodarskich. Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (DEFRA) potwierdził, że bada, czy wirus mógł już rozprzestrzenić się szerzej.

Choroba ta zdziesiątkowała już stada w Holandii i Niemczech, gdzie w ciągu ostatnich trzech miesięcy zarażonych zostało ponad 4000 owiec i innego bydła.

Domowi pupile mogą przenosić groźne choroby. Jak można się przed nimi chronić?

Domowi pupile mogą przenosić groźne choroby. Jak można się przed nimi chronić?

Toksoplazmoza, wścieklizna i tasiemczyca to tylko niektóre z chorób, którymi możemy zarazić się od naszych czworonogów. Na szczególnie ciężki przebieg większości chorób odzwierzęcych narażone są kobie...

Czy ludzie mogą zarazić się wirusem choroby niebieskiego języka?

Ludzie nie mogą się zarazić wirusem choroby niebieskiego języka.

– Choroba nie przenosi się na ludzi oraz na inne gatunki zwierząt gospodarskich i domowych. Oznacza to, że mięso, mleko, skóry i wełna oraz inne produkty pochodzące od przeżuwaczy nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzi – podaje Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Kielcach

Mimo że wirus nie może przenosić się na populacje ludzkie, brytyjscy eksperci wezwali hodowców w całym kraju do zachowania czujności na oznaki infekcji. Jest to ważne, ponieważ wirus może zniszczyć populacje owiec w kluczowym momencie cyklu hodowlanego. Wirus powoduje też zmiany w całym ciele, w tym bezpłodność i kulawizny.

– To wykrycie jest wyraźnym przypomnieniem o zagrożeniu chorobą: rolnicy i ich weterynarze muszą zachować czujność i zgłaszać wszelkie podejrzenia do APHA (Animal and Plant Health Agency – Agencja Zdrowia Zwierząt i Roślin – przyp. red.) – powiedziała zastępczyni Głównego Lekarza Weterynarii Wielkiej Brytanii Ele Brown.

Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (DEFRA) ostrzega, że przy obecnych warunkach pogodowych istnieje „wysokie ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się” choroby w Wielkiej Brytanii. Została zwiększona kontrola nad stadami domowymi, aby wykryć potencjalne oznaki infekcji. Udostępniono także bezpłatne testy dla zwierząt przemieszczających się z krajów wysokiego ryzyka do Wielkiej Brytanii lub na rynki, na których brytyjscy nabywcy kupują zwierzęta.

Choroba, którą możesz się zarazić od zwierząt. Jest podstępna i śmiertelna!

Choroba, którą możesz się zarazić od zwierząt. Jest podstępna i śmiertelna!

Ta odzwierzęca choroba wirusowa jest w śmiertelna, ale praktycznie w 100 proc. przypadków można jej zapobiegać poprzez szczepienia. A do podejrzeń wścieklizny po pogryzieniu przez dzikie lub domowe zw...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Objawy choroby niebieskiego języka

Choroba niebieskiego języka nie wpływa na wszystkie zwierzęta w równym stopniu, u niektórych powodując niższą wydajność mleczną, podczas gdy inne mogą cierpieć z powodu bolesnej śmierci. U bydła na zakażenie wirusem wrażliwe są płody, przez co może dochodzić do wodogłowia, deformacji płodu czy rodzenia słabych cieląt.

Objawy u dorosłych krów mogą być zauważalne dopiero po 60-80 dniach od zakażenia. Mogą to być:

  • gorączka,

  • zapalenie mięśni,

  • ślinienie,

  • zaczerwienienie,

  • przekrwienie i obrzęk błony śluzowej jamy ustnej oraz innych nabłonków,

  • owrzodzenie opuszki zębowej i niekiedy końca języka,

  • zapalenie koronki i tworzywa racic,

  • niepłodność,

  • ronienia.

– Bydło po przechorowaniu może stać się nosicielem – ostrzega Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Kielcach.

Choroba niebieskiego języka u owiec objawia się posmutnieniem, depresją i gorączką. Oprócz tego mogą wystąpić:

  • zapalenie jamy ustnej z obfitym ślinieniem, obrzękiem warg i języka,

  • sinica warg i języka,

  • owrzodzenia na wargach, opuszce zębowej i języku,

  • skręcanie głowy,

  • wymioty,

  • zapalenie koronki i tworzywa racic,

  • kulawizna,

  • sztywny chód,

  • ronienia lub rodzenie zdeformowanych jagniąt. 

Brytyjskie służby będą kontrolować nie tylko owce, ale też przemieszczanie się wielu zwierząt hodowlanych, które również mogą zostać zarażone. Obejmuje to bydło, jelenie i wielbłądowate, takie jak lamy i alpaki.

W Wielkiej Brytanii został potwierdzony pierwszy przypadek choroby niebieskiego języka u owcy.

To ludzie częściej zarażają zwierzęta, a nie na odwrót

To ludzie częściej zarażają zwierzęta, a nie na odwrót

Jest wiele chorób zakaźnych, którymi możemy zarazić się od zwierząt. Tymczasem wyniki nowego badania mogą zaskoczyć większość z nas. Okazuje się, że to ludzie częściej przenoszą je zwierzęta, zarówno ...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
Winetu
Dajcie biedroniowi szczepionkę na zwężenie dziury w upie.Śmiszek prosił.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia