Parzenie się pokrzywą jako sposób na katar sienny? Czy to działa? Kontrowersyjna kuracja ma swoich zwolenników

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Swędzące i łzawiące oczy, cieknący nos i kichanie można złagodzić w prosty, choć nieco bolesny sposób. Ta ciekawa metoda ma zwolenników nie tylko wśród zielarzy, a polega na regularnym parzeniu skóry pokrzywą. Co na ten temat mówi nauka?

Spis treści

Pokrzywa na katar sienny

W przypadku kataru alergicznego zwanego też siennym wiele osób wybiera leki antyhistaminowe, które przynajmniej do pewnego stopnia hamują uciążliwe reakcje. Jest na to ponoć inny sposób, całkowicie za darmo. Niekonwencjonalna metoda polega na regularnym fundowaniu sobie oparzeń pokrzywą.

Liście pokrzywy to naturalny środek przeciwzapalny. Działają tylko na surowo, bez żadnej obróbki rośliny
Liście pokrzywy to naturalny środek przeciwzapalny. Działają tylko na surowo, bez żadnej obróbki rośliny fineart/123RF

Kuracja pokrzywą powinna przynieść efekty maksymalnie po kilku tygodniach. Reakcja zachodząca w organizmie ma hamować niektóre z objawów kataru siennego, co poświadczyły różne osoby.

Zwolennikiem metody jest m.in. ogrodnik Adam Kirtland, autor publikujący na kanale TikTok @viewfromthepottingbench, który „aplikuje” rosnące dziko pokrzywy na skórę nadgarstka i przedramienia.

Czy poparzenie pokrzywą jest zdrowe?

Parzenie skóry pokrzywami jest tradycyjnym sposobem łagodzenia bólu, praktykowanym nie tylko przez Słowian. Działanie włosków rośliny znały pierwotne ludy Ameryki, m.in. wojownicy używali parzących łodyg do utrzymywania czujności w nocy, a także w celu uśmierzania bólu stawów i mięśni.

Te właściwości potwierdzono we współczesnych badaniach np. w przypadku bólu stawów kciuka związanego ze zmianami zwyrodnieniowymi. Nacieranie chorych miejsc świeżymi liśćmi było skuteczniejsze w łagodzeniu objawów w porównaniu z podobnym, ale nieparzącym gatunkiem (mogła to być jasnota biała lub purpurowa).

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Włoski pokrzywy są unikatowe, bo mają postać pustych rurek ze zbiornikiem u spodu i miniaturową bańką na końcu. Gdy ulega ona uszkodzeniu pod wpływem dotknięcia, odsłania końcówkę ostrą jak igła, która przebija skórę. W płynie znajdują się związki o działaniu drażniącym takie, jak kwas mrówkowy, a także acetylocholina, histamina i serotonina, przy czym działa on silniej niż mieszanka syntetycznych związków.

Poparzenie pokrzywą wywołuje objawy takie, jak pieczenie, palenie, swędzenie, mrowienie, drętwienie czy ból skóry. Pojawiają się bąble, które osiągają największy rozmiar po upływie 3-5 min, a większość objawów ustępuje po 1-2 godzinach, jednak mrowienie można czuć jeszcze przez 12 godzin.

Są jednak dobre strony tych procesów. Związki z włosków mają także działanie przeciwzapalne. Wpływają bowiem na wydzielanie związków regulujących procesy zapalne, a także na przesyłanie sygnałów bólowych.

Trzeba jednak uważać, bo zbyt długi kontakt z pokrzywą może sprawić, że wysypka czy bąble na skórze przekształcą się w pęcherze. U osób uczulonych możliwa jest ponadto ciężka reakcja alergiczna.

Niebezpieczne może być poparzenie większego obszaru skóry, czego należy unikać. Niepokojące objawy obejmują wtedy zawroty głowy, nudności, wymioty, osłabienie, problemy z połykaniem, przyspieszenie tętna, duszność, ucisk w klatce piersiowej, drżenie ciała, zaburzenia koordynacji, a nawet omdlenie. Problemy te wymagają konsultacji lekarskiej.

Czy parzenie skóry pokrzywami łagodzi katar alergiczny?

Działanie przeciwzapalne włosków pokrzywy dotyczy także kataru siennego, w którym obserwowane objawy związane są właśnie z zapaleniem. Choć badania wymagają dokładniejszego potwierdzenia, poparzenie pokrzywą powiązano ze zmniejszeniem typowych dolegliwości w przypadku reakcji alergicznych.

Reakcją na działanie kwasu mrówkowego na skórę jest bowiem hamowanie wytwarzania zapalnych prostaglandyn. Na te same hormony działają powszechnie stosowane leki przeciwzapalne i przeciwbólowe takie, jak ibuprofen czy diklofenak. To właśnie one powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, które zwiększają swoją przepuszczalność, zwiększając obrzęk tkanek i wydzielinę z błon śluzowych. Ograniczenie tego procesu pomaga więc hamować objawy kataru alergicznego.

Na złagodzenie alergii działa ponadto kuracja doustna pokrzywą, gdyż jej związki hamują wytwarzanie również innych związków zapalnych, takich jak cyklooksygenaza i 5-lipooksygenaza. Mogą stymulować przy tym wydzielanie przeciwzapalnej cytokiny IL-6 (interleukiny-6).

Trzeba jednak pamiętać, że taką kurację stosuje się na własną odpowiedzialność i nie zamiast leków. Na samym początku warto wykonać test alergiczny na małym kawałku skóry i obserwować ją przez następną dobę, by wykluczyć możliwe powikłania.

Źródła:

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia