Spis treści
DBS uratowało jej życie. Jej historia poruszyła cały świat
O Emily Hollenbeck mówi dziś cały świat. Dlaczego? Ponieważ, kiedy zwiodły wszystkie dostępne metody leczenia depresji lekoopornej, na którą cierpi, zdecydowała się na udział w eksperymentalnej terapii polegającej na wszczepieniu elektrod do mózgu. Jest jedną z kilkuset osób poddanych leczeniu przez DBS.
Kobieta już jako dziecko wychowujące się w biedzie i czasowym kryzysie bezdomności, cierpiała z powodu pierwszych objawów depresji. Jej pierwsza ciężka walka z chorobą miała miejsce w college'u, po samobójstwie ojca w 2009 roku.
Doktorat z psychologii zdobyła mimo utraty matki na ostatnim roku studiów. Jednak „czarna dziura” zawsze powracała. Czasami, jak mówi, myślała o zakończeniu swojego życia. Do czasu zetknięcia się z DBS czuła się pozbawiona możliwości leczenia po tym, jak zawiodły nawet tak agresywne zabiegi, jak terapia elektrowstrząsowa.
– Na początku byłem zszokowana, ponieważ koncepcja wydawała się bardzo ekstremalna. To jakby operacja mózgu. Masz przewody osadzone w swoim mózgu. Ale poczułam także, że w tamtym momencie próbowałam już wszystkiego i byłam zdesperowana i gotowa na wszystko, aby poczuć się lepiej – mówi Emily w „Independent”.
Operacja, która zmieniła jej życie, polegała na chirurgicznym umieszczeniu metalowych elektrod w określonym obszarze mózgu, o którym wiadomo, że wpływa na zachowanie emocjonalne i odczuwanie smutku.
Zabieg przyniósł zamierzony efekt. Reakcja na operację była szybka i mocna, co pozwoliło odzyskać kobiecie radość z prostych rzeczy, cieszyć się z muzyki i delektować na nowo jedzeniem. Emily przyznaje, że DBS nie jest panaceum na wszystko. Kobieta nadal przyjmuje leki na depresję i wymaga stałej opieki specjalistów.
– Gdybym nie miała DBS, jestem prawie pewna, że nie żyłabym dzisiaj – mówi jednak i dodaje, że żałuje, że jej zmarli rodzice nie mieli dostępu do takiego leczenia.
DBS w leczeniu depresji. Kiedy jest szansa na dostęp dla pacjentów?
DBS jest obecnie zatwierdzony w leczeniu dolegliwości takich jak choroba Parkinsona i epilepsja, ale chorzy i eksperci z niecierpliwością oczekują na szerszą dostępność głębokiej stymulacji mózgu także w leczeniu depresji lekoopornej.
Wynik badań sugerują różne wskaźniki odpowiedzi w leczeniu depresji za pomocą DBS, ale niektóre z nich donoszą o średnim wskaźniku sukcesu na poziomie nawet 60 proc. Ale warto pamiętać, że terapia ta mimo wielu badań i optymistycznych wyników, nie jest pozbawiona kontrowersji i wcześniejszych niepowodzeń.
Obecnie weszła w fazę krytyczną. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) przyspiesza badanie wniosku firmy Abbott Laboratories o zastosowanie urządzeń DBS w walce z depresją oporną na leczenie.
Źródła:
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?