Rak prostaty zabija trzynastu mężczyzn dziennie. O badaniu przypomina akcja Movember w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Zobacz film

Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
O regularnym badaniu ma przypominać akcja Movember. Mówiono o tym w środę, 9 listopada, podczas konferencji w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Krzysztof Krogulec
W Polsce trzynastu mężczyzn dziennie umiera z powodu raka prostaty. Niestety, panowie wciąż traktują choroby dotyczące ich stref intymnych jako temat bardzo wstydliwy. Przez to zaniedbują profilaktykę. O regularnym badaniu ma przypominać akcja Movember. Mówiono o tym w środę, 9 listopada, podczas konferencji w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.

Rak prostaty zabija trzynastu mężczyzn dziennie. O badaniu przypomina Movember w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

Termin Movember powstał w wyniku połączenia dwóch wyrazów moustache – wąsy oraz november – listopad. Celem kampanii Movember jest zmiana oblicza męskiego zdrowia, natomiast wąsy mają tę zmianę oblicza komunikować.

- Chcemy zwrócić uwagę całego społeczeństwa na choroby męskich narządów płciowych. W szczególności na kwestię nowotworów jądra i prostaty. Jest to sprawa dość intymna dla mężczyzny. Wielokrotnie zdarza się, że boimy się odwiedzić lekarza i czekamy do ostatniej chwili z objawami, które nas dotykają od wielu miesięcy – mówi doktor Jarosław Jaskulski, kierownik Kliniki Urologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.

Problem jest duży, ponieważ rak prostaty pod względem liczby zachorowań jest obecnie na pierwszym miejscu wśród wszystkich nowotworów, które dotykają mężczyzn. Z kolei rak jądra dotyczy bardzo młodych ludzi – w przedziale między 15. a 40. rokiem życia. - Wtedy nie spodziewamy się żadnej choroby, bo jesteśmy zdrowi i w pełni sił. To choroba agresywna, ale w pierwszych fazach całkowicie wyleczalna – podkreśla lekarz.

Nowotwór jądra rozwija się dosyć podstępnie. - Mimo to jesteśmy w stanie wykryć go sami poprzez samobadanie. Objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę to uczucie ciężkości jądra, powiększenie i bolesność jądra, wykrycie guzka, a u niektórych powiększenie się piersi. Pomimo tego, że obecnie coraz więcej panów zgłasza się na badania profilaktyczne, ale wciąż jest to zbyt mało. Nadal znajdujemy pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową. To z kolei sprawia, że całkowite wyleczenie jest dużo trudniejsze – tłumaczy kierownik Urologii.

Janusz Marszycki, prezes stowarzyszenia „Gladiator” uważa, że jeśli nie zdrowy rozsądek powinien nas skierować do lekarza to może zrobi to strach. - Z danych z tego roku wynika, że pięć tysięcy mężczyzn rocznie umiera na raka prostaty, co daje wynik trzynaście osób dziennie. Raz do roku oddajemy samochód do stacji diagnostycznej, więc zadbajmy również o swoje zdrowie. W przypadku raka jądra sprawa jest prosta – podczas codziennej toalety wystarczy wykonać samobadanie. Jeżeli wcześnie wykryjemy coś, co nas zaniepokoi to lekarzom będzie łatwiej nas wyleczyć – mówił Janusz Marszycki.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia