Jak czytamy na stronie gov.pl/koronawirus, od 16 kwietnia każdy, kto wychodzi z domu, musi zakryć nos i usta. Może to zrobić za pomocą maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki czy szalika. Dzięki temu chroni siebie i innych. Osoby zakażone koronawirusem, które przechodzą chorobę bezobjawowo, nie będą nieświadomie zarażać innych- napisano. Obowiązek zasłaniania ust i nosa na terenie Polski obowiązuje do odwołania
- Maseczka nigdy nie chroniła przed wirusem i nie chroni. Chroni przede wszystkim przed „rozsiewaniem” drobinek tego co wydychamy. Pory, które znajdują się w maseczce są zbyt duże, żeby chronić. To jest taka bardziej kosmetyczna ochrona- mówi AIP prof. dr hab. Bogusław Szewczyk, Uniwersytet Gdański. - Oczywiście jakiś procent zawsze się zatrzyma. Wielkość wirusa i wielkość porów to zupełnie inne sprawy- dodaje.
Jak tłumaczy prof. Szewczyk, rola maseczki sprowadza się do ograniczenia, a na pewno nie zahamowania całkowitego rozprzestrzeniania się wirusa. - Oczywiście w pewien sposób jest to ograniczenie, ponieważ wydychana para osadza się przynajmniej częściowo na tkaninie. Im więcej warstw, tym większa ochrona- mówi.
Kogo nie obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa
Zgodnie z rozporządzeniem, zakrywać usta i nos muszą wszyscy, oprócz kilku wyjątków. Wśród nich znajdują się osoby, które mają problemy z oddychaniem - okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane- czytamy. W jaki sposób policja zweryfikuje czy mamy problem z oddychaniem? O odpowiedź poprosiliśmy Ministerstwo Zdrowia.
- W imieniu Rzecznika Prasowego informuję, zgodnie z przepisami od 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa. Jednak tego obowiązku nie stosuje się w przypadku np..: osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności. Okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane- odpowiedziało Biuro komunikacji Ministerstwa Zdrowia.
- Odnośnie stanu zdrowia, to należy wskazać, że jest to kwestia indywidulana. Podnosi się, że szczególnie z punktu widzenia chorób płuc oraz chorób wewnętrznych nie powinno stosować się żadnych wykluczeń co do zasłaniania ust i nosa, o ile dana osoba przestrzega zaleceń lekarskich, czyli przyjmuje leki i nie ma zaostrzeń choroby- dodano.
Do kiedy będziemy nosić maseczki?
Podczas zeszłotygodniowej, wspólnej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego padło pytanie, do kiedy będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Minister zdrowia stanowczo zaznaczył, że noszenie maseczek będzie koniecznie, dopóki nie zostanie opracowana skuteczna szczepionka na COVID-19.
Odmrażanie gospodarki w Polsce. Etapy
Rządowy program odmrażania gospodarki zostanie wdrożony w czterech etapach. Pierwszy etap został wcielony w życie 20 kwietnia. Daty wdrożenia kolejnych etapów powracania do normalności będą podawane przez rząd na bieżąco. Jak zapowiadali na konferencji premier Morawiecki i minister Szumowski, każdy etap odmrażania gospodarki będzie uzależniony od tego, jak dużo będzie zachorowań na COVID-19.
Jeśli wraz z poluzowaniem dotychczasowych restrykcji nie będziemy odnotowywać więcej zachorowań na koronawirusa, to będą wdrażane kolejne etapy.
Obejrzyj wideo:
60 Sekund Biznesu: W branży gastronomicznej mamy do czynienia z kryzysem jakiego nikt jeszcze nie widział