Spis treści
Gdzie szukać pomocy lekarskiej podczas urlopu? Punkty POZ czekają
Choroba podczas wakacji nie oznacza konieczności powrotu do domu. Często wystarczy udać się do dowolnego punktu POZ w każdym miejscu w Polsce, aby uzyskać potrzebną pomoc. Szybko podjęte leczenie, daje szansę na powrót do zdrowia i cieszenie się urlopem.
Placówki podstawowej opieki zdrowotnej pracują między godziną 8:00 a 18:00 w dni powszednie. Z wizyty w nich może skorzystać zarówno dorosły, jak i dziecko.
Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej w godzinach nocnych lub w dniu wolnym od pracy, udaj się do punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Jak podaje NFZ, możesz skorzystać z nich w przypadku:
- nagłego zachorowania,
- nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia,
- gdy zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy,
- gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.
Placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są otwarte od 18:00 do 8:00 następnego dnia (od poniedziałku do piątku) oraz przez całą dobę w soboty, niedziele oraz dni ustawowo wolne od pracy.
Ile powinna trwać wizyta u lekarza rodzinnego? Zobacz, co warto wiedzieć
Lekarz rodzinny to lekarz pierwszego kontaktu, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem pacjentów w każdym wieku, najczęściej w w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). To do niego zgłaszamy...
Tu znajdziesz pomoc w nagłych wypadkach
W razie bezpośredniego zagrożenia życia, nagłego wypadku, podczas którego doszło do poważnego uszkodzenia ciała lub funkcji organizmu, a także, gdy pogorszył się stan osoby chorej, należy bezzwłocznie wezwać Zespół Ratownictwa Medycznego (numer alarmowy 112 lub 999) lub pojechać do najbliższego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR).
Wśród powodów do wezwania karetki Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia wskazuje:
- utrata przytomności,
- zaburzenia świadomości,
- urazy powstałe w wyniku wypadku komunikacyjnego,
- bardzo wysoka gorączka z drgawkami lub objawami, które zwykle u danej osoby podczas gorączki nie występują,
- drgawki,
- zatrzymanie akcji serca,
- nagły, ostry ból w klatce piersiowej,
- zaburzenia rytmu serca,
- nasilona duszność,
- nagły ostry ból brzucha,
- uporczywe wymioty zwłaszcza z domieszką krwi,
- masywny krwotok z dolnego odcinka przewodu pokarmowego lub dróg rodnych,
- gwałtownie postępujący poród,
- ostre i nasilone reakcje uczuleniowe (wysypka, duszność) będące efektem zażycia leku, ukąszenia lub użądlenia przez jadowite zwierzęta,
- zatrucia lekami, środkami chemicznymi lub gazami, połknięcie środka żrącego,
- zadławienie się,
- rozległe oparzenia,
- udar cieplny,
- wyziębienie organizmu,
- porażenie prądem,
- podtopienie lub utonięcie,
- agresja spowodowana chorobą psychiczną,
- próba samobójcza,
- upadek z dużej wysokości,
- rozległa rana, będąca efektem urazu,
- urazy kończyny dolnej uniemożliwiające samodzielne poruszanie się.
Czy wiesz jak wygląda triaż, czyli segregacja medyczna na SOR?
Triaż, inaczej nazywany segregacją medyczną jest to podział pacjentów przyjeżdżających na SOR, pod względem pilności udzielenia pomocy. Dokonuje tego pielęgniarka lub ratownik medyczny pełniący dyżur ...
Te namiary warto znać. Informacje pomocne na wakacjach
Wybierając się na urlop na terenie Polski warto zapisać sobie adres strony Gdzie się leczyć? , na której znajduje się wyszukiwarka przychodni, szpitali, punktów nagłej pomocy doraźnej i aptek na obszarze naszego kraju.
Szukając pomocy możesz skorzystać z dwóch bezpłatnych infolinii:
- Teleplatforma Pierwszego Kontaktu (TPK), nr telefonu: 800 137 200, dostępna w dni robocze, w godz. od 18:00 do 8:00 oraz przez całą dobę w weekendy i święta, gdzie możesz skorzystać z pilnej konsultacji telefonicznej z lekarzem lub pielęgniarką,
- Całodobowa infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia – nr telefonu: 800 190 590, gdzie zostaną udzielone ci informacje związane np. z placówkami medycznymi w twojej okolicy.
Warto zaglądać także do aplikacji mojeIKP, w której oprócz dostępu do e-recept i e-skierowań, znajdziesz także poradnik udzielania pierwszej pomocy. Przeprowadzi cię on – krok po kroku – m.in. przez udrożnienie dróg oddechowe, ułożenie kogoś w tzw. pozycji bezpiecznej czy wykonanie masażu serca i sztucznego oddychania (RKO).
Zostałeś źle potraktowany przez lekarza? Złóż skargę do Rzecznika Praw Pacjenta
Masz problem z zapisaniem się do lekarza, nie otrzymałeś należytej pomocy lub informacji o swoim stanie zdrowia, uważasz, że twoje prawa zostały złamane? Zgłoś skargę do Rzecznika Praw Pacjenta. Do je...