Aplikacja mojeIKP zastąpi ci lekarza. Jak działa nowa funkcjonalność apki Ministerstwa Zdrowia? Zobacz szczegóły

Kacper Derwisz
Zobacz, jak nowa funkcja w aplikacji mojeIKP ułatwi życie Polakom. Jak z niej skorzystać?
Zobacz, jak nowa funkcja w aplikacji mojeIKP ułatwi życie Polakom. Jak z niej skorzystać? pacjent.gov.pl / materiały prasowe
Aplikacje na telefon coraz częściej potrafią oszczędzić nam masę czasu. Można w nich załatwiać przeróżne sprawy urzędowe, które jeszcze kilka lat temu wymagałyby stania godzinami w urzędach. Kolejny taki program wprowadza udogodnienia, dzięki którym będzie można ograniczyć kolejki do lekarzy oraz oszczędzić cenny czas pacjentów. Zobacz, jak zamówić receptę w aplikacji mojeIKP.

Spis treści

Co to jest aplikacja mojeIKP?

Aplikacja mojeIKP to bezpłatne rozwiązanie przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia. Pozwala na wygodny dostęp do Internetowego Konta Pacjenta z poziomu smartfonu. Aby się do niej zalogować, należy mieć założony Profil Zaufany lub zarejestrować się za pomocą e-dowodu. Razem z m.in. aplikacją mObywatel i kilkoma innymi produktami tworzą elektroniczny niezbędnik każdego obywatela Polski.

Aplikacja jest dynamicznie rozwijana, dzięki czemu obecnie można w niej wykonać szereg ciekawych funkcji, wśród których wyróżniamy:

  • możliwość przejrzenia wystawionych recept oraz skierowań,
  • skanowanie kodu kreskowego leku w celu wyświetlenia ulotki,
  • czy wyświetlanie historii zdarzeń medycznych.

Zamawianie e-recept w mojeIKP

Jeżeli regularnie przyjmujesz leki na receptę, to wiesz, jak uciążliwa jest konieczność odwiedzania lekarza za każdym razem, gdy potrzebujesz kolejnych opakowań. Nowość w aplikacji z pewnością ucieszy najbardziej właśnie tego typu pacjentów. Już teraz za pomocą kilku kliknięć w apce mojeIKP możesz poprosić lekarza o wystawienie recepty na konkretny produkt. Jak skorzystać z tej funkcji i zamówić lek?

Aby skorzystać z funkcji, muszą zostać spełnione trzy wymogi:

  1. Na dany lek musiała już kiedyś zostać wystawiona nam recepta.
  2. Na Internetowym Koncie Pacjenta należy wybrać swoją przychodnię i lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (można to też zrobić podczas wizyty w przychodni).
  3. Przychodnia musi mieć wdrożony system zamawiania e-recept.

Jeśli te zostały spełnione, aby zamówić e-receptę w aplikacji mojeIKP, należy:

  1. Zalogować się do aplikacji,
  2. Wejść w zakładkę „e-zdrowie”, a następnie „e-recepty”,
  3. Wybrać receptę, którą chcemy zamówić i wcisnąć „zamów e-receptę”.
Jak zamówić e-receptę w aplikacji mojeIKP?
Tak wygląda procedura krok po kroku. pacjent.gov.pl / materiały prasowe

W ostatnim etapie możemy też napisać krótki komentarz dla lekarza. Prośbę o e-receptę można też anulować, zanim zostanie ona zatwierdzona, jeśli zdarzy nam się pomyłka. Osoby, których przychodnie nie realizują jeszcze tej usługi, powinny regularnie sprawdzać aplikację. Informacja ta odświeża się co 24 godziny.

Brak możliwości zamówienia e-recepty w aplikacji mojeIKP
W zakładce e-recepty zamówienie można zrealizować za pomocą kilku kliknięć. Niestety, moja przychodnia nie udostępniła jeszcze tej funkcji. Kacper Derwisz / Polska Press

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gry i technologie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

4
niestety moja przychodnia w Lodzi powiedziala ze nie obsluguje takiej funkcji i nie bedzie ahhaahha takie ulatwienie....
S
Sławomir
Problem jest jeden, podstawowy - zamawianie recept jest możliwe (z komputera) od ponad roku, ale ... znaczna większość przychodni nie raczyła wdrożyć tej funkcji. Na tym żerują rozmaite serwisy e-recept, w których zamówienie recepty (praktycznie 'na ślepo') jest płatne. Ci sami lekarze z tych serwisów ani słowem nie wspominają o możliwości skorzystania z recepty farmaceutycznej.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia