Polucja (zmazy nocne) - czym jest, kiedy występuje i czy należy ją leczyć? Polucje nocne u chłopców i dorosłych

Natalia Falarz
Zmazy nocne pojawiają się najczęściej w wieku nastoletnim i nie stanowią one powodu do niepokoju.
Zmazy nocne pojawiają się najczęściej w wieku nastoletnim i nie stanowią one powodu do niepokoju. pixabay.com
Polucja to medyczny termin zmazów nocnych, które występują u mężczyzn i niekiedy również u kobiet. Zazwyczaj pojawiają się one w wieku właściwym dla dojrzewania płciowego. Wówczas polucja stanowi konsekwencję samoregulacji organizmu. W większości przypadków polucja nie wymaga interwencji lekarskiej.

Polucja – czym jest i dlaczego występuje?

Polucja jest samowolnym i w żaden sposób niekontrolowanym wytryskiem nasienia. Pojawia się ona u chłopców dojrzewających i dorosłych mężczyzn podczas snu. Zwykle pojawia się w fazie REM, czyli w fazie szybkich ruchów gałek ocznych. Pierwsza polucja pojawia się u chłopców w około 12. albo 13. roku życia. Zmazy nocne są zjawiskiem prawidłowym i zdrowym. Nie mają nic wspólnego z chorobliwą nadpobudliwością seksualną, chociaż niestety w społeczeństwie krąży taki mit.

Polucja jest skutkiem ubocznym zmian zachodzących w ciele mężczyzny. Plemniki wytwarzają się w organizmie przez cały czas, co jest naturalne. Powstają one w bardzo dużych ilościach, aż do wieku starczego. Po raz pierwszy polucja pojawia się jeszcze przed momentem rozpoczęcia współżycia seksualnego. Organizm pozbywa się nadmiaru plemników, ponieważ zależy mu na samoregulacji i oczyszczeniu. Dlatego wytrysk podczas snu jest tak częsty u nastolatków. Wyjątek stanowią mężczyźni całkowicie nieaktywni seksualnie. Nocne polucje dotyczą około 60 do 80 proc. mężczyzn. W jednostkowych przypadkach nie kończą się na okresie dojrzewania i mogą występować nawet aż do śmierci. Doświadczają tego mężczyźni o rozbudzonej seksualności, lecz nieaktywni w sferze seksualnej lub niezaspokojeni.

Warto przeczytać także:

Jak wygląda polucja u mężczyzn?

U mężczyzn dorosłych polucje występują rzadko i o ile nie są regularne to, nie powinny wzbudzać niepokoju. Tym bardziej, jeśli mężczyzna nie prowadzi aktywnego życia seksualnego. Natomiast, jeśli mężczyzna aktywny w sferze seksualnej i zobaczy plamy na bieliźnie to, powinien zgłosić się do lekarza.

Zmazy nocne pojawiają się najczęściej, gdy następuje faza snu REM. To wtedy mózg i serce są bardzo aktywne i pojawiają się sny. Pojawić mogą się sny o zabarwieniu erotycznym i chociaż nie udowodniono, że są one bezpośrednio związane z polucją, to podejrzewa się, że właśnie wtedy dochodzi do wytrysku nasienia. Określa się to potoczenie jako tak zwane mokre sny. Polucji nie należy mylić z erekcją występującą w trakcie snu.

Jak wygląda polucja u kobiet?

Odpowiednikiem polucji u kobiet są tak zwane orgazmy nocne. Podczas dojrzewania płciowego może ich doświadczać około 80 proc. dziewcząt. Kwestia nocnych orgazmów u kobiet została przedstawiona w „Zachowaniu seksualnym kobiety”, pracy badawczej Alfreda Kinseya z 1953 roku. Zazwyczaj dotyczą one dziewcząt i kobiet pomiędzy 13. a 21. rokiem życia.

Częstotliwość występowania polucji

Częstotliwość występowania polucji uzależniona jest od uwarunkowań genetycznych konkretnego chłopca albo mężczyzny. Mogą mieć na nią również wpływ:

  • Częstotliwość masturbacji.
  • Częstotliwość współżycia.
  • Dieta.
  • Stężenie hormonów w określonym czasie.

Szacuje się, że podczas dojrzewania do polucji dochodzi co 15. do 30. dni.Taką częstotliwość uważa się za naturalną. Do specjalisty należy udać się wtedy, gdy polucja występuje częściej niż dwa razy w tygodniu i stan taki utrzymuje się dłużej. Niepokojące powinny być towarzyszące dolegliwości:

  • Zawroty głowy.
  • Bezsenność.
  • Mdłości.

U dorosłego mężczyzny może to być objaw dysfunkcji w produkcji i działaniu plemników. Może to również świadczyć o zaburzeniach powiązane z produkcją hormonów. To z kolei odpowiada za pojawienie się chorób związanych z niepłodnością. U dojrzewających chłopców polucje pojawiające się z dużą częstotliwością nie są wskazaniem do wizyty lekarskiej.

Warto przeczytać także:

Polucja – czy należy jej zapobiegać?

Wiedza na temat rozwoju seksualnego rozwinęła się dopiero w połowie XX wieku. Wówczas zostało zbadane i opisane zjawisko polucji wraz z przyczynami odpowiadającymi za jego pojawienie się. Na temat polucji nadal jeszcze krąży wiele fałszywych przekonań. Przez długi czas polucja była traktowana jako zaburzenie, a jako metodę jej zapobiegania polecano wstrzemięźliwość seksualną. W starożytności uważano, że polucja wysusza rdzeń kręgowy, a jeszcze w XIX wieku szukano powiązań pomiędzy zmazami nocnymi a zaburzeniami nerwowymi. Podwaliny pod aktualną wiedzę na temat polucji położył Alfred Kinsey. Badania na ten temat umieścił w pracy „Zachowanie seksualne mężczyzny”, opublikowanej w 1948 roku. Od tego czasu akceptuje się fakt, że u mężczyzn naturalne napięcie seksualne wynika z nieustającej produkcji spermy. Badania dowodzą, że mężczyzna produkuje około 3000 plemników w ciągu sekundy. Ich nadmiar musi być usunięty i dlatego pojawia się polucja. Nocne polucje to naturalny proces fizjologiczny. Jest to odruch zdrowy, konieczny i naturalny. Nie wymaga interwencji lekarskiej. Jedynie, jeśli związane są z dyskomfortem doświadczanym przez dojrzewających mężczyzn, mogą stanowić podstawę do wizyty u psychologa. Jeśli zaś pojawiają się u mężczyzn dorosłych i aktywnych seksualnie to, należy udać się z wizytą do seksuologa. Nie ma potrzeby zapobiegać polucjom nocnym.

Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia