We wtorek na antenie Polskiego Radia szef MON zapowiedział, że polscy lekarze wyruszą za ocean w środę. Ostatecznie okazało się, że misja medyczna lecąca do Chicago opuści nasz kraj dopiero w czwartek.
Poinformował o tym w mediach społecznościowych sam minister obrony narodowej. „ Wysyłamy kolejne misje medyczne za granicę. 9 wojskowych medyków wyjedzie jutro do Chicago (…) Lekarze zdobędą nowe doświadczenia niezbędne w walce z epidemią w Polsce. Misja pozwoli również na wymianę dobrych praktyk oraz wsparcie naszych sojuszników” – napisał w środę na Twitterze. Dodał przy okazji, że w środę czterech polskich medyków poleci do Słowenii, aby dzielić się doświadczeniem z tamtejszym personelem medycznym.
Biuro prasowe MON w rozmowie z Agencją informacyjną Polska Press, potwierdziło, że wylot do USA nastąpi w czwartek, a pobyt naszych lekarzy w Chicago potrwa tydzień. Za organizację podróży i pobytu rodzimych medyków za granicą odpowiada Wojskowy Instytut Medyczny (WIM).
Wymiana doświadczeń w walce z koronawirusem
Jak informuje Instytut, celem misji polskich medyków w USA jest wymiana doświadczeń, prezentacja dobrych praktyk i zintensyfikowanie współpracy w dziedzinie doskonalenia sposobów organizacji systemu ochrony zdrowia w walce z epidemią koronawirusa, a także polskich i europejskich osiągnięć w leczeniu chorych z COVID-19. Nauka i praktyczne umiejętności zdobyte podczas misji posłużą również do wsparcia krajowych projektów skoncentrowanych na doskonaleniu metod i sposobów opieki na chorymi z COVID-19, w których aktywnie dziś uczestniczy Wojskowy Instytut Medyczny.
Siedem dni intensywnych spotkań
Podczas siedmiodniowej misji w największym skupisku Polonii w Stanach Zjednoczonych zaplanowano spotkania seminaryjne, ale także realizowane w formie webinariów z personelem medycznym placówek służby zdrowia.
WIM podkreśla, że osoby lecące do Chicago posiadają duże doświadczenie w „obszarze zagadnień będących przedmiotem spotkań z przedstawicielami amerykańskiej służby zdrowia”.
Instytut dodaje, że wiedza i doświadczenia nabyte w walce z epidemią w kraju, ale także poza jego granicami - jak choćby podczas odbytej niedawno misji humanitarnej we włoskiej Lombardii - jest doskonałym kapitałem jaki Wojskowy Instytut Medyczny oraz polska służba zdrowia mogą przenieść do kraju o największej dziś liczbie osób zarażonych oraz zmarłych z powodu COVID-19.
Miejscem spotkań będą szpitale i lokalne centra medyczne, gdzie zgodnie z programem misji nasz personel podzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z opieką i leczeniem chorych z COVID-19.
Interesująco zapowiada się także spotkanie z personelem medycznym oraz projektantami powstającego obecnie z udziałem US Army największego tymczasowego szpitala w Chicago, w którym docelowo, jednoczasowo pomoc ma otrzymywać 2250 chorych zarażonym koronawirusem. Szpital powstaje McCormick Convention Center i zgodnie z zapowiedziami władz miasta jeszcze w tym tygodniu przyjmie pierwszych pacjentów.