Płaskostopie - jak rozpoznać i w jaki sposób można leczyć płaskostopie u dzieci i dorosłych?

Paulina Dragan
Płaskostopie najczęściej diagnozowane jest w wieku dziecięcym. Jednakże wówczas najczęściej samoistnie zanika. Jeśli do 5. roku życia nadal u dziecka zauważane jest płaskostopie, to należy skonsultować się z ortopedą.
Płaskostopie najczęściej diagnozowane jest w wieku dziecięcym. Jednakże wówczas najczęściej samoistnie zanika. Jeśli do 5. roku życia nadal u dziecka zauważane jest płaskostopie, to należy skonsultować się z ortopedą. 123rf.com
Płaskostopie jest deformacją stopy, która może się pojawić w każdym wieku. W jej efekcie mogą wystąpić dolegliwości bólowe nie tylko w obrębie samych stóp, ale także łydek czy kręgosłupa. W niektórych przypadkach schorzenie to wywołuje również stan zapalny torebek i więzadeł stopy. Jak więc rozpoznać płaskostopie i jak sobie z nim poradzić?

Co to jest płaskostopie?

Płaskostopie, potocznie nazywane też platfusem, jest zniekształceniem stopy, które polega na obniżeniu jej naturalnego łuku. U zdrowej osoby, stopa powinna się stykać z podłożem jedynie w trzech punktach, którymi są: pięta oraz głowa I i V kości śródstopia. To właśnie pomiędzy tymi punktami rozpostarte są łuki i sklepienia, które stanowią swego rodzaju element amortyzujący wstrząsy. Kiedy jednak w wyniku deformacji łuki stają się liniami prostymi, mówimy wówczas o płaskostopiu.

Czytaj też: Darmowe badanie stóp bez skierowania. Pozwoli wykryć wady postawy. Ruszył program pilotażowy Ministerstwa Zdrowia

Schorzenie to może się pojawić w każdym wieku, ale u dzieci do około 4. roku życia płaskostopie występuje fizjologicznie, po czym zanika. Dlatego też, płaskostopie u dzieci może zostać stwierdzone dopiero w sytuacji, gdy nie ustępuje ono po ukończeniu 5. roku życia. W przypadku osób dorosłych natomiast, schorzenie to bywa często objawem rozwijających się zmian zwyrodnieniowo-zniekształcających.

Płaskostopie i jego rodzaje

Płaskostopie dzieli się na dwa rodzaje:

  • płaskostopie poprzeczne,
  • płaskostopie podłużne.

Wynika to z faktu, iż w każdej stopie posiadamy dwa łuki o tych właśnie nazwach.

Jeśli chodzi o płaskostopie poprzeczne to powstaje ono w rezultacie rozejścia się kości śródstopia. Zamiast zatem na I i V głowie kości śródstopia, ciężar spoczywa na kości II i III. Przy płaskostopiu podłużnym dochodzi natomiast do obniżenia lub zaniku sklepienia, w efekcie czego stopa przylega zbyt dużą powierzchnią do podłoża. Co ciekawe, u niektórych osób płaskostopie poprzeczne i podłużne występują jednocześnie.

Przyczyny płaskostopia

Płaskostopie podłużne, które jest diagnozowane przede wszystkim u dzieci, to efekt osłabienia mięśni i aparatu torebko-więzadłowego stopy. Wśród przyczyn tego typu przypadłości najczęściej wymienia się:

  • Nieprawidłowości w budowie kostnej stopy.
  • Dodatkowe kości stępu.
  • Skrócenie ścięgna Achillesa.

U większości dzieci obserwuje się samoistną korektę takiego defektu i zanik płaskostopia. Jeśli jednak proces ten nie następuje u dziecka w wieku 5-6 lat, należy skonsultować się z ortopedą.

W przypadku dorosłych zwykle rozwija się płaskostopie poprzeczne. Schorzenie to jest efektem osłabienia aparatu więzadłowego stopy, co może być objawem rozwijającego się procesu zwyrodnieniowego. Co ciekawe, tego typu zmiany częściej występują u kobiet, czego przyczyną częstą są:

  • Wahania hormonalne.
  • Skłonności genetyczne.
  • Noszenie butów na wysokim obcasie.

Specjaliści o sposobach diagnozowania płaskostopia:

Płaskostopie u dzieci - leczenie

Płaskostopie u dzieci leczy się głównie zachowawczo. Celem jest w tym przypadku przede wszystkim wzmocnienie mięśni stóp i łydek. W związku z tym najczęściej zalecane jest:

  1. Regularne wykonywanie specjalnych ćwiczeń.
  2. Stosowanie dobranych przez specjalistę wkładek ortopedycznych.
  3. Korzystanie z odpowiedniego obuwia, zapewniającego stabilność i prawidłowe podparcie dla stopy.

U starszych dzieci, które borykają się z dużymi wadami i uciążliwymi dolegliwościami bólowymi, można rozważyć również przeprowadzenie operacji. Oczywiście tylko w sytuacji, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Zabieg tego typu polega na usztywnieniu kości piętowej i skokowej, tak by znajdowały się one we właściwym ustawieniu.

Płaskostopie u dorosłych - leczenie

Płaskostopie jest leczone nieco inaczej u osób dorosłych. W ich przypadku schorzenie to rozwinęło się wraz z wiekiem, co oznacza, że mimo prawidłowej budowy stopy doszło do obniżenia się jej łuku. Bardzo często efektem takich zmian jest rozwój zmian wtórnych (m.in. palucha koślawego, palca młotkowatego, metatarsalgii).

W związku z tym, u dorosłych stosowane jest przede wszystkim leczenie operacyjne, w postaci osteotomii. Zabieg polega na przecięciu I kości śródstopia i zwężeniu wymiaru poprzecznego. Oprócz tego kuracją uzupełniającą u osób dorosłych jest korzystanie ze specjalnych wkładek do obuwia, które są dopasowywane do indywidualnych potrzeb pacjentów. Pomagają one podtrzymywać biernie sklepienie podłużne i poprzeczne stopy, ale nie ma dowodów na to, iż trwale poprawiają ustawienie kości skokowej, dlatego nie stanowią podstawy terapii.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Maja
5 maja, 8:39, asia:

Gość

Zgłoś odpowiedź

Napisano 5 minut temu

Jak dobrać odpowiednie wkładki do butów? Czy można to zrobić samodzielnie? Znalazłam na sklepmedyczny.store rózne rodzaje wkładek w cenie od 50 do 350 zł i się zastanawiam jak wybrać odpowiednie dla siebie? Czy może jednak iść do specjalisty i to on powinien mi zapisać coś specjalnego. Czy wkładki są refundowane?

Ja Ci polecam pójść do specjalisty który dobierze Ci odpowiednie wkładki, samemu ciężko jest dobrze utrafić bo tych wkładek na rynku jest mnóstwo. Ja byłam u podologa (w Instytucie Podologicznym w Rzeszowie) który dobrał mi indywidualne wkładki, teraz nie odczuwam bólu po całym dniu a i chodzi się i wiele lepiej.

a
asia
Gość

Zgłoś odpowiedź

Napisano 5 minut temu

Jak dobrać odpowiednie wkładki do butów? Czy można to zrobić samodzielnie? Znalazłam na sklepmedyczny.store rózne rodzaje wkładek w cenie od 50 do 350 zł i się zastanawiam jak wybrać odpowiednie dla siebie? Czy może jednak iść do specjalisty i to on powinien mi zapisać coś specjalnego. Czy wkładki są refundowane?
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia