Plan Nowego Otwarcia Jarosława Gowina uratuje gospodarkę? Odmrażanie gospodarki konieczne, kryzys gorszy niż koronawirus?

TK
Plan Nowego Otwarcia Jarosława Gowina uratuje gospodarkę?
Plan Nowego Otwarcia Jarosława Gowina uratuje gospodarkę? Adam Jankowski
Nowe otwarcie gospodarki to propozycja Jarosława Gowina na dalszą walkę z koronawirusem. "Potrzebny jest Plan Nowego Otwarcia" - pisze na łamach Onetu Gowin, który ostatnio zagroził głosowaniem przeciwko wyborom korespondencyjnym. W jego opinii Polski nie stać na dalsze utrzymywanie stanu hibernacji, a skutki kryzysu gospodarczego dosięgną setkni tysięcy Polaków. Gowin zwraca uwagę, że może czekać nas załamanie systemu służby zdrowia, a także obniżenie poziomu zdrowotnego wskutek biedy, bezrobocia i stresu.

Jarosław Gowin plan na odmrożenie polskiej gospodarki

Jarosław Gowin, były wicepremier i lider Porozumienia, przedstawił na łamach Onetu Plan Nowego Otwarcia, który jest wynikiem konsultacji z lekarzami, naukowcami, ekonomistami i samorządami.

Aby plan mógł się powieść, konieczna jest współpraca rządu, samorządów, organizacji przedsiębiorców i związków zawodowych. - podkreśla Gowin.

Model zarządzania restrykcjami nie powinien być wyłącznie oparty o dane z epidemii. Jak wskazują badacze z krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego, konieczne jest wzięcie pod uwagę również:

  • kondycji firm,
  • sytuacji na rynku pracy,
  • stanu finansów publicznych,
  • nastrojów społecznych i kontekstu międzynarodowego.

Nowa umowa społeczna, o której mówi Gowin, powinna zawierać szczegółowy kalendarz działań, oparty na wnikliwej analizie i precyzyjnej komunikacji z obywatelami.

Pierwszy etap odmrażania gospodarki: Szybki restart

Kluczowa data to 4 maja. To nowy początek, który umożliwić ma uruchomienie handlu, gastronomii, rzemiosła i turystyki w możliwie jak najszerszym zakresie. Usługi z kolei powinny być odmrażane stopniowo, ale nie później, niż do końca czerwca.

18 maja z kolei powinny zacząć funkcjonować żłobki, przedszkola i klasy 1-3 szkół podstawowych, co odciąży rodziców opiekujących się dziećmi i pozwoli wrócić im do pracy.

Administracja rządowa miałaby natomiast zająć się wypracowaniem rygorystycznych standardów i procedur sanitarnych.

Drugi etap odmrażania gospodarki. Rozwój i strategia

Jarosław Gowin zwraca uwagę, że w dobie kryzysu wygrają ci, którzy ograniczą straty i zainwestują w nowe obszary, które będą rozsądnie wybrane.

Polska musi szybko zdefiniować, gdzie chce budować swoje przewagi konkurencyjne. Oczywisty jest restart branż, które przed epidemią stanowiły o sile naszej gospodarki (przemysł spożywczy, transport, przemysł meblarski itp.). Szczególnie usługi budowlane mogą stać się w jeszcze większym stopniu kołem zamachowym rozwoju gospodarczego, w znacznej mierze dzięki zapowiedzianym przez rząd dużym zamówieniom publicznym. - czytamy na łamach Onetu.

Gowin zwraca uwagę na konieczność szybkich inwestycji, które mają potencjał rozwojowy i pyta:

Czy jako państwo chcemy – jak w ostatnich latach – stawiać przede wszystkim na transfery społeczne i wzrost konsumpcji?

A może – jak w latach poprzedzających rządy Zjednoczonej Prawicy – rozwijać się głównie w oparciu o inwestycje zagraniczne?

Czy też – taka jest propozycja moja i Porozumienia – poprzez możliwie jak największe inwestycje publiczne oraz odpowiedni sposób alokacji funduszy unijnych budować polski kapitał oparty o nowoczesne technologie, innowacje i wdrożenia naukowe.

Kryzys gospodarczy w Polsce gorszy niż koronawirus?

Jarosław Gowin na łamach Onetu podkreśla, że decyzją związana z Nowym Planem Otwarcia powinna zostać podjęta jak najszybciej. Konieczne jest jednak ponadpartyjne porozumienie, które udało się osiągnąć na przykład w Portugalii.

Chcę powiedzieć jasno: zrealizować niektóre zadania i – mam nadzieję – osiągnąć sukcesy możemy tylko wspólnie, generując wielką społeczną energię i ofiarność. I to "wspólnie" obejmuje administrację rządową i samorządową, a także wszystkie organizacje społeczne, a nawet spontaniczne i doraźne obywatelskie akcje pomocy i współpracy. - pisze Gowin.

Zagrożenia można ograniczyć tylko przez precyzyjnie zaplanowaną w oparciu o naukowe przesłanki, konsekwentnie realizowaną, jasno zakomunikowaną i zaakceptowaną społecznie strategię. Musi być ona utrzymywana, z odpowiednimi korektami, przez wiele lat, dlatego wymaga ponadpartyjnego porozumienia. Ci politycy, którzy tego nie zrozumieją, nie są Polsce potrzebni. - puentuje.

Źródło: Onet.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Joanna

Mam l do Gowina że niepotrzebnie miesza. Gdyby nie Gowin już byśmy się gotowali do wyborów na Prezydenta i byłoby po sprawie. Prezydent Duda i tak nie ma konkurencji, reszta to są chłopczyki i krzykacze,a nie przyszli prezydenci. Gowin gra na swoje konto, ale gra głupio i przegra.

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia