Jarosław Gowin plan na odmrożenie polskiej gospodarki
Jarosław Gowin, były wicepremier i lider Porozumienia, przedstawił na łamach Onetu Plan Nowego Otwarcia, który jest wynikiem konsultacji z lekarzami, naukowcami, ekonomistami i samorządami.
Aby plan mógł się powieść, konieczna jest współpraca rządu, samorządów, organizacji przedsiębiorców i związków zawodowych. - podkreśla Gowin.
Model zarządzania restrykcjami nie powinien być wyłącznie oparty o dane z epidemii. Jak wskazują badacze z krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego, konieczne jest wzięcie pod uwagę również:
- kondycji firm,
- sytuacji na rynku pracy,
- stanu finansów publicznych,
- nastrojów społecznych i kontekstu międzynarodowego.
Nowa umowa społeczna, o której mówi Gowin, powinna zawierać szczegółowy kalendarz działań, oparty na wnikliwej analizie i precyzyjnej komunikacji z obywatelami.
Pierwszy etap odmrażania gospodarki: Szybki restart
Kluczowa data to 4 maja. To nowy początek, który umożliwić ma uruchomienie handlu, gastronomii, rzemiosła i turystyki w możliwie jak najszerszym zakresie. Usługi z kolei powinny być odmrażane stopniowo, ale nie później, niż do końca czerwca.
18 maja z kolei powinny zacząć funkcjonować żłobki, przedszkola i klasy 1-3 szkół podstawowych, co odciąży rodziców opiekujących się dziećmi i pozwoli wrócić im do pracy.
Administracja rządowa miałaby natomiast zająć się wypracowaniem rygorystycznych standardów i procedur sanitarnych.
Drugi etap odmrażania gospodarki. Rozwój i strategia
Jarosław Gowin zwraca uwagę, że w dobie kryzysu wygrają ci, którzy ograniczą straty i zainwestują w nowe obszary, które będą rozsądnie wybrane.
Polska musi szybko zdefiniować, gdzie chce budować swoje przewagi konkurencyjne. Oczywisty jest restart branż, które przed epidemią stanowiły o sile naszej gospodarki (przemysł spożywczy, transport, przemysł meblarski itp.). Szczególnie usługi budowlane mogą stać się w jeszcze większym stopniu kołem zamachowym rozwoju gospodarczego, w znacznej mierze dzięki zapowiedzianym przez rząd dużym zamówieniom publicznym. - czytamy na łamach Onetu.
Gowin zwraca uwagę na konieczność szybkich inwestycji, które mają potencjał rozwojowy i pyta:
Czy jako państwo chcemy – jak w ostatnich latach – stawiać przede wszystkim na transfery społeczne i wzrost konsumpcji?
A może – jak w latach poprzedzających rządy Zjednoczonej Prawicy – rozwijać się głównie w oparciu o inwestycje zagraniczne?
Czy też – taka jest propozycja moja i Porozumienia – poprzez możliwie jak największe inwestycje publiczne oraz odpowiedni sposób alokacji funduszy unijnych budować polski kapitał oparty o nowoczesne technologie, innowacje i wdrożenia naukowe.
Kryzys gospodarczy w Polsce gorszy niż koronawirus?
Jarosław Gowin na łamach Onetu podkreśla, że decyzją związana z Nowym Planem Otwarcia powinna zostać podjęta jak najszybciej. Konieczne jest jednak ponadpartyjne porozumienie, które udało się osiągnąć na przykład w Portugalii.
Chcę powiedzieć jasno: zrealizować niektóre zadania i – mam nadzieję – osiągnąć sukcesy możemy tylko wspólnie, generując wielką społeczną energię i ofiarność. I to "wspólnie" obejmuje administrację rządową i samorządową, a także wszystkie organizacje społeczne, a nawet spontaniczne i doraźne obywatelskie akcje pomocy i współpracy. - pisze Gowin.
Zagrożenia można ograniczyć tylko przez precyzyjnie zaplanowaną w oparciu o naukowe przesłanki, konsekwentnie realizowaną, jasno zakomunikowaną i zaakceptowaną społecznie strategię. Musi być ona utrzymywana, z odpowiednimi korektami, przez wiele lat, dlatego wymaga ponadpartyjnego porozumienia. Ci politycy, którzy tego nie zrozumieją, nie są Polsce potrzebni. - puentuje.
Źródło: Onet.pl.