Pijawki i bańki. Jak się odbywają takie zabiegi? Zobaczcie film

Anna Ickiewicz
Anna Ickiewicz
Wideo
od 16 lat
Pijawki i bańki to dwie metody terapii, które mają długą historię. Są częścią medycyny ludowej i alternatywnej, które mają zarówno przeciwników jak i zwolenników. Jak są wykonywane te zabiegi? Obejrzyjcie film.

Pijawki lecznicze i bańki ogniowe mają wiele zwolenników i przeciwników. Niektórzy uważają je za niebezpieczne i przestarzałe, inni za cudowne i niezastąpione. Zanim zdecydujemy się na ich stosowanie, warto zapoznać się z ich działaniem, wskazaniami i przeciwwskazaniami. A jeśli chcemy skorzystać z tych metod, pamiętajmy o wyborze sprawdzonego i doświadczonego terapeuty.

Pijawki lecznicze - jak wygląda zabieg?

Pijawki lecznicze to małe bezkręgowce, które żywią się krwią kręgowców. Do celów terapeutycznych używa się hodowanych pijawek lekarskich (hirudo medicinalis), które są wolne od chorób i pasożytów. Pijawki przystawia się do skóry pacjenta w określonych miejscach na ciele pacjenta (zgodne z zasadami akupunktury). Gdy się przyssą, wstrzykują ślinę, która zawiera substancje aktywne biologicznie, m.in. hirudynę, która zapobiega krzepnięciu krwi i ma działanie przeciwzakrzepowe. Ssą krew przez około 20-40 minut, a następnie odpadają. Pijawki stosuje się w przypadku takich chorób i dolegliwości jak: nadciśnienie, miażdżyca, zakrzepica, żylaki, hemoroidy, ale także w przypadku zapalenia oskrzeli, płuc, nerek czy trzustki, kamicy nerkowej, wrzodów żołądka, migreny, nerwicy czy reumatyzmu.

Jakie są przeciwwskazania? Przeczytaj tutaj:

Bańki nie tylko na przeziębienie

Bańki to małe szklane naczynia, które ogrzewa się pompką próżniową lub ogniem (wkłada się do środka wacik nasączony spirytusem i podpalony). Po przyłożeniu bańki do skóry tworzy się podciśnienie, które zasysa skórę do wnętrza. Zabieg trwa 10-20 minut. Bańki stawia się na plecach lub innych częściach ciała w celu pobudzenia krążenia, rozluźnienia mięśni, zmniejszenia bólu i stanu zapalnego. Bańki mają także działanie oczyszczające, ponieważ pobudzają wydzielanie potu i toksyn przez skórę. Stosuje się je m.in. przy chorobach układu oddechowego (przeziębienie, kaszel, zapalenie oskrzeli), na bóle mięśni i stawów, bóle głowy czy otyłość.

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pijawki i bańki. Jak się odbywają takie zabiegi? Zobaczcie film - Gazeta Wrocławska

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia