Ogromny wzrost zachorowań na COVID-19. Znów czeka nas pandamia? Szczyt ma przypaść jesienią

Redakcja Warszawa
Opracowanie:
pixabay.com/pl/users/fernandozhiminaicela-6246704/
Wzrost zachorowań na COVID-19 w ciągu miesiąca jest aż dziesięciokrotny. Jesienią można spodziewać się dalszego wzrostu zachorowań i ich szczytu. Trwają prace nad aktualizacją szczepionki.

Dziesięciokrotny wzrost zachorowań na COVID-19 w ciągu miesiąca

W zakażeniach dominuje wariant SARS-CoV-2 o nazwie Omikron, wciąż pojawiają się kolejne jego podwarianty, takie jak Kraken, Pirola, a ostatnio m.in. JN1 i wariant KP.

– W tej chwili obserwujemy dziesięciokrotny wzrost zachorowań w ciągu miesiąca. Gdybyśmy założyli, że fala rozpoczęła się z końcem czerwca, potrwa ona mniej więcej do przełomu października i listopada ze szczytem w połowie września – powiedział Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski.

Potwierdził, że nowe warianty wywołują typowe objawy dla wariantu Omicron: gorączkę, kaszel, zapalnie spojówek i ból gardła. Dodał, że zapalenie płuc występuje rzadko.

– Wariant JN wywołuje większą aktywność wirusa w jelitach, co zmienia nasze podejście. Wiele osób, które mają biegunkę, wymioty i bóle brzucha traktują to - zwłaszcza w czasie wakacji - jako objawy zatrucia pokarmowego i nie wykonują testów. W efekcie wariant JN zwiększa ryzyko zakażenia - toalety w miejscach publicznych stają się ważnym ogniwem przenoszenia wirusa – stwierdził.

Na COVID-19 można chorować co sezon

Zdaniem Pawła Grzesiwskiego po COVID-19 co piąta osoba może mieć przewlekły stan zapalny, który prowadzi do autoagresji i uszkodzenia metabolicznego, co skutkuje m.in. cukrzycą i niewydolnością krążenia.

– To jest największy problem – na COVID-19 można chorować co sezon. Nie wiemy, u kogo wystąpią powikłania pocovidowe, ani jak leczyć tę chorobę, bo w tej chwili nie ma żadnego skutecznego leku na pocovidowy przewlekły stan zapalny – mówił.

Zmodyfikowana szczepionka na COVID-19

Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że trzy tygodnie temu firma Novavax złożyła wniosek o rejestrację zmodyfikowanej szczepionki opartej na wariancie JN1. Jeśli firma zarejestruje szczepionkę w optymistycznym wariancie do połowy sierpnia, to realnie ta szczepionka pojawi się w magazynach w drugiej połowie września.

– Może się okazać, że szczepienia przed październikiem będą mało prawdopodobne. To jest problem, bo obecnie tych szczepionek w ogóle nie ma. Nie mają ich też Niemcy, Holendrzy czy Duńczycy. Po prostu świat nie nadąża z produkcją nowych szczepionek zgodnie ze zmianami wirusa – dodał.

Kiedy szczyt zachorowań?

Prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wyraził nadzieję, że „zaktualizowane szczepionki przeciw SARS-CoV-2 będą dostępne od września”. – Każda osoba, która czuje, że znajduje się w grupie ryzyka, lub że w jej otoczeniu są takie osoby, powinna skorzystać ze szczepień – stwierdził.

Zdaniem lekarza za dwa miesiące można spodziewać się wzrostu liczby zachorowań, jednak jest to naturalne zjawisko związane z okresem jesiennym.

SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona u osób dorosłych m.in. gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem, ale może przebiegać bez objawów lub przy niewielkim ich nasileniu, a ostatnio także z nasilonymi objawami ze strony układu pokarmowego.

Pandemia koronawirusa w Polsce

O potwierdzeniu pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce poinformowano 4 marca 2020 roku. Na mocy kolejnych rozporządzeń Rady Ministrów, ale także m.in. ministra zdrowia czy resortu edukacji, regulowano następnie kwestię ograniczeń i restrykcji, w tym np. kwarantanny; obowiązku zasłaniania nosa i ust; zdalnej nauki; funkcjonowania kin, teatrów i muzeów; działania obiektów handlowych, hotelowych czy sportowych; gastronomii; imprez masowych; zgromadzeń czy sprawowania kultu religijnego. Od marca 2022 nie ma już obowiązku izolacji i kwarantanny z powodu COVID-19.

Przed ciężkim przebiegiem zachorowania i hospitalizacją chronią szczepienia. Zaszczepić może się każda osoba powyżej szóstego miesiąca życia. Zgodnie z danymi z piątku z godz. 10.30, zamieszczonymi na stronach rządowych, w Polsce wykonano dotąd ponad 58 mln 575 tys. szczepień przeciw COVID-19.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

C
Cynik
Wcześniej otrzymałem 3 szczepionki i zachorowałem, ale przeżyłem. Czy teraz będzie trzeba też otrzymać trzy szczepionki, czy więcej....?!
J
Jaro
Czy się szczepić. Posdrawiam panią EP Ewę Zajączkowską-Hernik.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia