W szczepionce o nazwie Nuvaxovid osoba szczepiona otrzymuje gotowy produkt w postaci białka - tłumaczy Polskiej Agencji Prasowej wirusolog, prof. Włodzimierz Gut. Preparaty produkowane przez Novavax mają trafić do Polski na początku 2022 roku. Zdaniem prof. Guta szczepionka Nuvaxovid może być podawana zarówno jako dawka podstawowa, jak i przypominająca.
Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła Nuvaxovid jako piątą szczepionkę, która może być stosowana w krajach Unii Europejskiej w ramach szczepień przeciw Covid-19. EMA oceniła, że "dane dotyczące szczepionki są rzetelne i spełniają unijne kryteria skuteczności, bezpieczeństwa i jakości" - przypomina PAP.
Prof. Gut wskazuje, że poprzednie szczepionki przeciw Covid-19 naśladowały cykl replikacji wirusa SARS-CoV-2. Nuvaxovid ma nieco inny model działania - osoba szczepiona otrzymuje gotowe białko. Zdaniem prof. Guta ten preparat można porównać do dobrze znanej szczepionki z acelularnym krztuścem. Wirusolog wskazuje, że podawanie gotowych, oczyszczonych białek w szczepionce to już od dawna stosowana metoda.
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował niedawno, że Polska - w ramach wspólnego, unijnego zamówienia - oczekuje na 1 mln 800 tys. dawek Nuvaxovidu w pierwszej transzy oraz 2,5 mln dawek w drugiej, elastycznej transzy. Zamówienie może zostać zwiększone w miarę potrzeb. W sumie Polska zakontraktowała ponad 4 mln dawek tej szczepionki.