Spis treści
Czym jest choroba stłuszczeniowa wątroby związana z dysfunkcją metaboliczną (MASLD)?
Choroba stłuszczeniowa wątroby związana z dysfunkcją metaboliczną (MASLD) to powszechnie występujące schorzenie, które dotyka nawet 3 na 10 osób na świecie. Jeszcze do niedawna było ono znane jako niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD).

Zmiana nazwy odzwierciedla lepsze zrozumienie przyczyn i mechanizmów choroby – obecnie podkreśla się jej ścisły związek z zaburzeniami metabolicznymi.
Choroba może przez długi czas przebiegać bezobjawowo, jednak w części przypadków stłuszczenie stopniowo prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego wątroby.
Jeśli nie zastosuje się skutecznego leczenia hamującego postęp, efektem choroby może być marskość wątroby, ciężkie schorzenie, w którym wątroba stopniowo ulega bliznowaceniu i traci zdolność prawidłowego działania.
Zgodnie z badaniem z 2022 roku opublikowanym w Hepatology, osoby z MASLD żyją przeciętnie o 2,8 roku krócej.
Jedne z najnowszych analiz naukowych sugerują, że znana większości z nas witamina, może stanowić potencjalne rozwiązanie w ukierunkowanym leczeniu choroby stłuszczeniowej wątroby związanej z dysfunkcją metaboliczną.
Witamina B3 nadzieją dla osób ze stłuszczeniem wątroby
Badanie opublikowane w 2025 roku w czasopiśmie Metabolism – Clinical and Experimental wykazało, że niacyna (witamina B3) hamuje miR-93, czyli genetyczny biomarker, który może zakłócać funkcję enzymu SIRT1 odpowiedzialnego za usuwanie tłuszczu z wątroby. W konsekwencji, jeśli miR-93 zostaje zablokowany, SIRT1 może działać wydajniej i potencjalnie usuwać tłuszcz nagromadzony w wyniku choroby.
Przeprowadzone badania dają nadzieję, że w przyszłości osoby z MASLD będą miały skuteczniejsze i lepiej dopasowane możliwości leczenia, które pomogą zmniejszyć ryzyko rozwoju zapalenia wątroby. Obecnie jednak nie ma jeszcze ukierunkowanych terapii.
Lekarze najczęściej zalecają zmianę stylu życia, przede wszystkim redukcję masy ciała, regularną aktywność fizyczną oraz kontrolę cukrzycy – aby poprawić stan zdrowia pacjentów.
Źródła:
Risk of cardiovascular disease and loss in life expectancy in NAFLD Hepatology
Hepatic miR-93 promotes the pathogenesis of metabolic dysfunction-associated steatotic liver disease by suppressing SIRT1 Metabolism – Clinical and Experimental









