HCV to z angielskiego hepatitis C virus. Wirusowe zapalenie wątroby typu C, które wywołuje ten wirus, rzadko rozpoznawane jest na podstawie obserwacji zebranych podczas wywiadu lekarskiego. Zazwyczaj wykrycie choroby następuje podczas wykonywania przypadkowych badań krwi. Lekarz odkrywa wtedy wykładniki laboratoryjne świadczące o zakażeniu. W związku z tym, że choroba ta przebiega bezobjawowo i zazwyczaj leczona jest już w poważnym stadium określa się ją jednym z najpoważniejszych problemów medycznych na świecie. Wirus ten został zidentyfikowany już w 1989 roku. Obecnie jego nosicielami jest ok. 2% populacji, tj. 150 milionów ludzi na świecie. W Polsce problem dotyczy ok. 700 tysięcy osób.
HCV - klasyczne objawy wirusa
U osób z wirusowym zapaleniem wątroby typu C choroba może przebiegać całkowicie bez objawów. Może także przejawiać się przez wiele lat w formie:
- notorycznego zmęczenia,
- odczuwania stanów depresyjnych,
- swędzenia skóry,
- bólów mięśni.
HCV - Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) - leczenie
W wielu przypadkach wirus HCV na skutek walki z organizmem zwalczany jest samoczynnie. Dzieję się tak u ok. 20% zakażonych w pierwszych sześciu miesiącach od jego wystąpienia. W pozostałych przypadkach u osób, które nie poradziły sobie z wirusem same i nie są świadome jego występowania najczęściej po kilku latach dochodzi do:
- zwłóknienia wątroby - 15-30%
- marskości wątroby - 20-33%
- nowotworu - 2%
Aby zdiagnozować HCV u pacjenta, trzeba wykonać tzw. próby wątrobowe i określić aktywność enzymów wytwarzanych przez ten narząd: ALT i AST. Można to zrobić po zwykłym pobraniu krwi. Podwyższony wynik enzymów oznacza, że konieczne jest ponowne wykonanie badań po upływie określonego czasu oraz zlecenie dodatkowych, bardziej szczegółowych badań.
Warto wiedzieć:
Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C najczęściej odbywa się za pomocą terapii dwulekowej, przy połączeniu podskórnego dawkowania choremu interferonu alfa oraz doustnego pobierania przez niego rybawiryny, która potęguje lecznicze właściwości pierwszego leku. Terapia w zależności od stopnia zaawansowania choroby oraz genotypu wirusa HCV może trwać od 24 do ok. 70 tygodni. Obecnie na rynku farmaceutycznym pojawia się coraz więcej środków leczących wirusowe zapalenie wątroby typu C. Coraz to nowsze leki przede wszystkich skracają czas kuracji, a ich przyjmowanie całkowicie ogranicza nieprzyjemne skutki leczenia.
O chorobie i nowoczesnym leczeniu tabletkami wirusa HCV mówią osoby, które wygrały z nim walkę (Stowarzyszenie SOS-WZW z Częstochowy):
Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) - objawy neuropsychiatryczne
W związku z wystąpieniem klinicznych objawów przewlekłego zakażenia HVC naukowcy stworzyli listę objawów psychiatrycznych pojawiających się na skutek ogólnego spadku poziomu życia spowodowanego tym zakażeniem. Oto one:
- zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) - cierpi na to ok. 50-67% osób z przewlekłym HCV,
- zespół depresyjny - występowanie tego zespołu po rozpoczęciu klinicznego leczenia HCV znacznie je utrudnia. Przede wszystkim zmniejsza u chorych tolerancję na interferon alfa oraz bywa częstym powodem całkowitego zaprzestania przyjmowania leków, na skutek decyzji motywowanej brakiem chęci do walki z chorobą,
- zaburzenia funkcji poznawczych - to zaburzenie najczęściej występuje podczas zaawansowanego stadium marskości wątroby, ale może pojawić się także w toku rozwoju wirusa HCV. Jego cechy charakterystyczne to wolne przetwarzanie i przyswajanie informacji przez chorego, zmniejszona płynność i szybkość wypowiadania się, ogólne zmniejszenie ruchliwości, osłabienie zdolności do nauki i zapamiętywania, tendencja do zapominania rzeczy wyuczonych w przeszłości.
HCV - jak można zarazić się WZW C? Przyczyny choroby
WZW C można zarazić przez przetoczenie zakażonej krwi osobie zdrowej bądź podczas bezpośredniego kontaktu jej ran z przedmiotami, które wcześniej miały styczność z zakażoną krwią. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi podczas zabiegów wykonywanych w szpitalach, bądź w czasie świadczenia różnego rodzaju usług kosmetycznych. Przykładowymi sytuacjami są:
- pobieranie krwi,
- transfuzja krwi,
- zastrzyki,
- zabiegi chirurgiczne,
- zabiegi stomatologiczne,
- zabiegi dermatologiczne,
- wykonywanie tatuażu,
- piercing,
- manicure,
- pedicure,
- wszelkiego rodzaju inne zabiegi kosmetyczne: w tym fryzjerskie,
- oraz w trakcie wstrzykiwania narkotyków.
Wcale nie oznacza to, że osoba wykonująca nam zabieg musi mieć mocno zakrwawione rękawiczki lub ręce po uprzednim świadczeniu usług innej osobie. Wystarczy znikoma ilość zakażonej krwi, często niezauważalna gołym okiem, aby doszło do wniknięcia HCV do krwiobiegu osoby zdrowej. Dlatego zawsze warto zwracać uwagę nawet na najmniejsze szczegóły w miejscach, w których korzystamy z takich usług.
HCV, a seks
W żadnym stopniu osoby cierpiące na wirusowe zapalenie wątroby typu C nie muszą być izolowane od innych, np. swojej rodziny. Taki człowiek, jak najbardziej może przygotować dzieciom kanapki do szkoły, gotować dla rodziny, może całować się ze swoim partnerem/partnerką, a także współżyć z nim. Życie tej osoby nie powinno znacząco różnić się od życia osób zdrowych. Najważniejszą kwestią jest fakt, aby zawsze pilnowała by dobrze opatrywać swoje rany i pod żadnym pozorem nie dopuszczała do kontaktu swojej krwi z krwią innych osób. Dlatego np. podczas bliższych kontaktów, jak pocałunki i współżycie chory musi zwracać uwagę na intensywność swoich ruchów. Wszystko z myślą o tym, by przypadkiem nie doprowadzić do otwartych ran, przez które maksymalnie wzrasta ryzyko zakażenia kogoś HCV.
Warto przeczytać:
Międzynarodowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C - kiedy? (darmowe badania)
Światowy dzień WZW obchodzony jest 28 lipca. W tym dniu praktycznie w całej Polsce w placówkach medycznych można wykonać bezpłatne badanie na obecność HCV we krwi. Normalnie takie badanie kosztuje ok. 50 zł.
1 października dodatkowo obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C. Przypominanie o chorobie ma uwrażliwiać ludzi na to, by zwracali uwagę na sterylność przedmiotów, których używają, np. lekarze podczas wykonywania im zabiegów, bądź inne osoby świadczące usługi kosmetyczne.
Źródła:
- Dzieło zbiorcze, ,,Neuropsychiatryczne objawy przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C”
- Dzieło zbiorcze, ,,Standardy leczenia wirusowych zapaleń wątroby typu C - rekomendacje polskiej grupy ekspertów HCV”
- Dzieło zbiorcze, ,,Wirusowe zapalenie wątroby typu C - nowe metody leczenia i zapobiegania”
Zobacz 10 najlepszych produktów wspomagających detoks wątroby