Spis treści
- Pomoc medyczna w nocy, w weekend i w święta. Co to jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna?
- Lekarz w weekend, w nocy i w święta, czyli nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Kiedy można się zgłosić po pomoc? Godziny otwarcia placówek
- Jak można skorzystać z opieki zdrowotnej w nocy, w weekend i w święta? Jak znaleźć najbliższą placówkę?
- Nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Co przysługuje pacjentom, a co nie
Pomoc medyczna w nocy, w weekend i w święta. Co to jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna?
Święta, weekend czy noc – choroba czy gorsze samopoczucie nie wybiera czasu i może się przytrafić w najmniej oczekiwanym momencie, a lekarz rodzinny może być wtedy niedostępny. Gdzie wtedy otrzymamy pomoc medyczną?
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna jest rodzajem podstawowej opieki zdrowotnej, która działa w nietypowych godzinach – od 18:00 do 8:00. W jej ramach dyżurujący lekarz może udzielić porady:
- ambulatoryjnie,
- telefonicznie,
- w miejscu zamieszkania lub pobytu – tylko w uzasadnionych medycznie przypadkach.
Pielęgniarka może udzielić pomocy medycznej w warunkach ambulatoryjnych, a jeżeli istnieje medyczne uzasadnienie, także w miejscu zamieszkania lub pobytu pacjenta.
Jak skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?
Należy wybrać najbliższą placówkę nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Są one otwarte w dni robocze od godziny 18:00 do 8:00 następnego dnia oraz całodobowo w weekendy i święta. Skierowanie czy wcześniejsza rezerwacja nie są potrzebne. Z pomocy można skorzystać w każdej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, bez względu na rejon.
– Przez 24 godziny na dobę – również w czasie Świąt Wielkanocnych – do dyspozycji pacjentów pozostają konsultanci infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia. Pod bezpłatnym i całodobowym numerem telefonu 800 190 590 każdy uzyska wszelkie niezbędne informacje na temat pomocy medycznej w czasie świąt. Konsultanci podpowiedzą m.in., gdzie jest najbliższy szpital oraz punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – przypomina NFZ.
Nowe zasady na SOR-ach jednak później. Co się zmieni dla pacjentów?
Od 1 stycznia 2024 r. na SOR-ach miały zacząć obowiązywać nowe zasady. Wśród nich wymieniana jest obowiązkowa nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Pacjenci, którzy zgłoszą się na szpitalny oddział rat...
Lekarz w weekend, w nocy i w święta, czyli nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Kiedy można się zgłosić po pomoc? Godziny otwarcia placówek
Wizyta u lekarza nie brzmi jak najlepszy plan na spędzenie świąt, weekendu czy nocy, ale czasami jest konieczna. Kiedy możemy się zgłosić po pomoc medyczną?
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna obejmuje:
- nagłe zachorowanie,
- istotny uszczerbek na zdrowiu, kiedy domowe środki lub leki dostępne bez recepty nie poprawiły stanu zdrowia,
- bóle brzucha, które nie mijają mimo zażycia leków rozkurczowych,
- bóle głowy, które utrzymują się mimo zastosowania leków przeciwbólowych,
- nagłe pogorszenie stanu zdrowia, bez objawów, które mogą sugerować bezpośrednie zagrożenie życia,
- biegunki i wymioty,
- zaostrzenie dolegliwości choroby przewlekłej,
- infekcje dróg oddechowych z wysoką gorączką,
- przypadki, kiedy oczekiwanie na otwarcie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej może w znacznym stopniu negatywnie wpłynąć na stan zdrowia.
Placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej działają w następujący sposób:
- od poniedziałku do piątku od godziny 18:00 do 8:00,
- całą dobę w weekendy oraz święta.
Jak długo ważne jest skierowanie do specjalisty, sanatorium lub na badania? Sprawdź
Ile czasu ważne jest skierowanie? Niektóre można realizować zaledwie w ciągu 14 dni, inne należy zarejestrować w ciągu miesiąca. Na szczęście coraz więcej skierowań nie ma terminu ważności i jest aktu...
Jak można skorzystać z opieki zdrowotnej w nocy, w weekend i w święta? Jak znaleźć najbliższą placówkę?
Pomoc w placówkach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej jest bezpłatna w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Skierowanie ani rezerwacja nie są potrzebne. Jedyne, co musi zrobić pacjent potrzebujący pomocy, to zgłoszenie się do najbliższej placówki – albo w miejscu zamieszkania, albo w miejscu aktualnego pobytu. Na stronie internetowej NFZ znajdziemy wszystkie punkty świadczące takie usługi z podziałem na województwa. Od 1 lipca 2023 roku nocna i świąteczna opieka zdrowotna funkcjonuje przy każdym oddziale ratunkowym (SOR), co ma zredukować kolejki i ułatwić dostęp do świadczeń medycznych. NFZ podkreśla, że SOR-y i izby przyjęć udzielają pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.
W sytuacjach bezpośredniego nagłego zagrożenia życia lub zdrowia należy zadzwonić pod numer 112 lub 999 i wezwać zespół ratownictwa medycznego.
Z bólem zęba lub powikłaniami po wcześniejszym leczeniu można się zgłosić na dyżur stomatologiczny. Placówki udzielają pomocy doraźnej w dni powszednie od godziny 19:00 do 7:00 dnia następnego, a w soboty, niedziele i dni wolne od pracy całodobowo.
Ile powinna trwać wizyta u lekarza rodzinnego? Zobacz, co warto wiedzieć
Lekarz rodzinny to lekarz pierwszego kontaktu, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem pacjentów w każdym wieku, najczęściej w w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). To do niego zgłaszamy...
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Co przysługuje pacjentom, a co nie
W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej pacjenci mogą skorzystać z kilku usług, ale warto też wiedzieć, czego taka pomoc medyczna nie obejmuje.
Pacjentom przysługuje:
- porada lekarska,
- e-recepty na potrzebne leki,
- zwolnienie lekarskie, jeśli są wskazania medyczne,
- zabiegi pielęgniarskie (np. zastrzyki).
Z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej wyłączone są:
- recepty na leki zażywane stale w związku z chorobą przewlekłą,
- wizyty kontrolne dotyczące rozpoczętego już leczenia,
- zaświadczenia o stanie zdrowia.
Numer na pogotowie ratunkowe: 112 czy 999? Różnica jest zasadnicza
Numery alarmowe ratują życie, bo dzięki nim możemy wezwać karetkę. W Polsce są dwa: 112 i 999. Choć ich pośrednictwem zgłosimy zdarzenie zagrażające życiu, ale nie są one tym samym. Wyjaśniamy, jakie ...
Źródło:
Gdzie do lekarza w nocy, w weekend i w święta? Narodowy Fundusz Zdrowia