Zmiany na SOR-ach jednak nie od 1 stycznia 2024 r. Jak ma wyglądać triaż i nocna i świąteczna opieka zdrowotna? Co się zmieni dla pacjentów?

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Od 1 stycznia 2024 r. na SOR-ach miały zacząć obowiązywać nowe zasady. Wśród nich wymieniana jest obowiązkowa nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Pacjenci, którzy zgłoszą się na szpitalny oddział ratunkowy, ale nie są w stanie nagłego zagrożenia zdrowia, będą mogli być od razu kierowani do poradni podstawowej opieki zdrowotnej – bez kontaktu z lekarzem dyżurnym. Placówki nie są jednak gotowe na te zmiany i resort zdrowia wydłużył termin zdrożenia reformy o kolejny rok.

Spis treści

SOR na innych zasadach. Co się zmieni?

SOR-y są przeładowane, a nocna i świąteczna opieka zdrowotna przy każdym szpitalu ma je odciążyć. NiŚOZ ma przejąć pacjentów, którzy nie są w tzw. stanie nagłym. Placówki miały zostać do tego dostosowane do końca 2023 r., jednak termin przełożony o kolejny rok. Warto zwrócić uwagę, że termin ten był już kilkukrotnie przesuwany. Wydłużenie terminu ma umożliwić kolejnym szpitalom dokończyć rozpoczęte zmiany organizacyjne i niezbędne inwestycje.

Izba przyjęć Szpitalnego Oddziału Ratunkowego
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna przy każdym szpitalu ma odciążyć SOR-y. Grzegorz Michałowski/PAP

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia z przewidywanymi zmianami w dokumentacji medycznej pod koniec września 2023 r. Przewiduje on, że karta segregacji medycznej, w której znajduje się odpowiednia adnotacja o braku wskazań do leczenia w SOR, będzie wskazywać na zakończenie pobytu pacjenta na SOR-ze i zastąpi kartę informacyjną z leczenia szpitalnego.

Decyzję o tym, czy pacjent nie wymaga pilnej pomocy, podejmie triażysta. Taka osoba może zostać skierowana do poradni bez konieczności kontaktu z lekarzem dyżurnym.

- Z kolei historia choroby stanowiąca wewnętrzną dokumentację medyczną będzie miała ograniczony zakres, zaś do jej zamknięcia nie będzie wymagany podpis lekarza – czytamy w projekcie. 

Celem tego jest zaoszczędzenie czasu pacjenta i lekarza. Należy jednak podkreślić, że przekierowane nie oznacza odmowy udzielenia świadczeń zdrowotnych w SOR. Ta decyzja wciąż będzie należeć tylko do lekarza.

Jak porządkuje się pacjentów na SOR-ze? Co oznaczają kolory na SOR-ze?

Pacjenci, którzy trafiają na szpitalny oddział ratunkowy (SOR), są porządkowani pod względem konieczności udzielenia pomocy medycznej. Zajmuje się tym triażysta lub triażystka. Triaż może przeprowadzać:

  • ratownik medyczny,
  • pielęgniarka systemu ratownictwa medycznego,
  • lekarz systemu ratownictwa medycznego.

Jak oznaczani są pacjenci na SOR?

  • Kolor czerwony oznacza, że są to osoby, których życie lub zdrowie są bezpośrednio zagrożone.
  • Kolor żółty informuje, że są to przypadki pilne, które należy przyjąć jak najszybciej.
  • Kolor zielony lub niebieski to osoby w stanie stabilnym, bez zagrożenia życia lub poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Dla pacjentów, którzy pozostaną na szpitalnym oddziale ratunkowym, sposób postępowania z dokumentacją medyczną nie zmieni się. Do stworzonej pełnej historii choroby zostanie załączona karta segregacji medycznej.

Co się zmieni w dokumentacji medycznej SOR?

Warto też zwrócić uwagę na zmiany w dokumentacji medycznej. Jeżeli pacjent przetransportowany przez zespół ratownictwa medycznego nie zostanie przyjęty do szpitala, w karcie medycznych czynności ratunkowych ma się znaleźć adnotacja ze wskazaniem osoby upoważnionej przez podmiot leczniczy do wydania takiej decyzji oraz jej podpisem.

Z obowiązującego rozporządzenia usunięte zostaną regulacje odnoszące się do karty zlecenia wyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Z kolei zapisy odnoszące się do zakresu zawartości karty zlecenia wylotu zespołu ratownictwa medycznego pozostają w nim utrzymane.

W przypadku awarii systemu teleinformatycznego dokumentacja ma być sporządzana w postaci papierowej. Gdy awaria ustąpi, dokumentacja będzie niezwłocznie odtwarzana w systemie.

„Podwojenie pracy lekarza”. Ekspert o zapowiadanych zmianach

Wątpliwości co do nadchodzących zmian ma dr n. med. Patryk Konieczka, prezes Porozumienia Lekarzy Medycyny Ratunkowej i zastępca kierownika SOR-u w Wielkopolskim Centrum Pediatrii w Poznaniu. Jak powiedział dla portalu Rynek Zdrowia, nie zaoszczędzi to wiele czasu ani chorym, ani lekarzom. Wyraził też obawę, że wracanie pacjentów na SOR nie będzie należeć do rzadkości.

- Narodowy Fundusz Zdrowia co prawda zarzeka się, że zapewni większe finansowanie i stosowny pakiet badań do dyspozycji nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, ale w projektowanych rozwiązaniach jest on tak wąski, że nie będzie w stanie w żaden sposób zapewnić bezpieczeństwa pacjentom. Nikt nie zyska na czasie w sytuacji, w której pacjent będzie zmuszony krążyć od SOR-u do lekarza NiŚOZ i z powrotem. To tak naprawdę podwojenie pracy lekarzy – mówi dr Konieczka.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia