Zmiany na SOR-ach jednak nie od 1 stycznia 2024 r. Jak ma wyglądać triaż i nocna i świąteczna opieka zdrowotna? Co się zmieni dla pacjentów?

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Od 1 stycznia 2024 r. na SOR-ach miały zacząć obowiązywać nowe zasady. Wśród nich wymieniana jest obowiązkowa nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Pacjenci, którzy zgłoszą się na szpitalny oddział ratunkowy, ale nie są w stanie nagłego zagrożenia zdrowia, będą mogli być od razu kierowani do poradni podstawowej opieki zdrowotnej – bez kontaktu z lekarzem dyżurnym. Placówki nie są jednak gotowe na te zmiany i resort zdrowia wydłużył termin zdrożenia reformy o kolejny rok.

Spis treści

SOR na innych zasadach. Co się zmieni?

SOR-y są przeładowane, a nocna i świąteczna opieka zdrowotna przy każdym szpitalu ma je odciążyć. NiŚOZ ma przejąć pacjentów, którzy nie są w tzw. stanie nagłym. Placówki miały zostać do tego dostosowane do końca 2023 r., jednak termin przełożony o kolejny rok. Warto zwrócić uwagę, że termin ten był już kilkukrotnie przesuwany. Wydłużenie terminu ma umożliwić kolejnym szpitalom dokończyć rozpoczęte zmiany organizacyjne i niezbędne inwestycje.

Izba przyjęć Szpitalnego Oddziału Ratunkowego
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna przy każdym szpitalu ma odciążyć SOR-y. Grzegorz Michałowski/PAP

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia z przewidywanymi zmianami w dokumentacji medycznej pod koniec września 2023 r. Przewiduje on, że karta segregacji medycznej, w której znajduje się odpowiednia adnotacja o braku wskazań do leczenia w SOR, będzie wskazywać na zakończenie pobytu pacjenta na SOR-ze i zastąpi kartę informacyjną z leczenia szpitalnego.

Decyzję o tym, czy pacjent nie wymaga pilnej pomocy, podejmie triażysta. Taka osoba może zostać skierowana do poradni bez konieczności kontaktu z lekarzem dyżurnym.

- Z kolei historia choroby stanowiąca wewnętrzną dokumentację medyczną będzie miała ograniczony zakres, zaś do jej zamknięcia nie będzie wymagany podpis lekarza – czytamy w projekcie. 

Celem tego jest zaoszczędzenie czasu pacjenta i lekarza. Należy jednak podkreślić, że przekierowane nie oznacza odmowy udzielenia świadczeń zdrowotnych w SOR. Ta decyzja wciąż będzie należeć tylko do lekarza.

Numer na pogotowie ratunkowe: 112 czy 999? Różnica jest zasadnicza

Numer na pogotowie ratunkowe: 112 czy 999? Różnica jest zasadnicza

Numery alarmowe ratują życie, bo dzięki nim możemy wezwać karetkę. W Polsce są dwa: 112 i 999. Choć ich pośrednictwem zgłosimy zdarzenie zagrażające życiu, ale nie są one tym samym. Wyjaśniamy, jakie ...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Jak porządkuje się pacjentów na SOR-ze? Co oznaczają kolory na SOR-ze?

Pacjenci, którzy trafiają na szpitalny oddział ratunkowy (SOR), są porządkowani pod względem konieczności udzielenia pomocy medycznej. Zajmuje się tym triażysta lub triażystka. Triaż może przeprowadzać:

  • ratownik medyczny,
  • pielęgniarka systemu ratownictwa medycznego,
  • lekarz systemu ratownictwa medycznego.

Jak oznaczani są pacjenci na SOR?

  • Kolor czerwony oznacza, że są to osoby, których życie lub zdrowie są bezpośrednio zagrożone.
  • Kolor żółty informuje, że są to przypadki pilne, które należy przyjąć jak najszybciej.
  • Kolor zielony lub niebieski to osoby w stanie stabilnym, bez zagrożenia życia lub poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Dla pacjentów, którzy pozostaną na szpitalnym oddziale ratunkowym, sposób postępowania z dokumentacją medyczną nie zmieni się. Do stworzonej pełnej historii choroby zostanie załączona karta segregacji medycznej.

Jak długo ważne jest skierowanie do specjalisty, sanatorium lub na badania? Sprawdź

Jak długo ważne jest skierowanie do specjalisty, sanatorium lub na badania? Sprawdź

Ile czasu ważne jest skierowanie? Niektóre można realizować zaledwie w ciągu 14 dni, inne należy zarejestrować w ciągu miesiąca. Na szczęście coraz więcej skierowań nie ma terminu ważności i jest aktu...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Co się zmieni w dokumentacji medycznej SOR?

Warto też zwrócić uwagę na zmiany w dokumentacji medycznej. Jeżeli pacjent przetransportowany przez zespół ratownictwa medycznego nie zostanie przyjęty do szpitala, w karcie medycznych czynności ratunkowych ma się znaleźć adnotacja ze wskazaniem osoby upoważnionej przez podmiot leczniczy do wydania takiej decyzji oraz jej podpisem.

Z obowiązującego rozporządzenia usunięte zostaną regulacje odnoszące się do karty zlecenia wyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Z kolei zapisy odnoszące się do zakresu zawartości karty zlecenia wylotu zespołu ratownictwa medycznego pozostają w nim utrzymane.

W przypadku awarii systemu teleinformatycznego dokumentacja ma być sporządzana w postaci papierowej. Gdy awaria ustąpi, dokumentacja będzie niezwłocznie odtwarzana w systemie.

Ile powinna trwać wizyta u lekarza rodzinnego? Zobacz, co warto wiedzieć

Ile powinna trwać wizyta u lekarza rodzinnego? Zobacz, co warto wiedzieć

Lekarz rodzinny to lekarz pierwszego kontaktu, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem pacjentów w każdym wieku, najczęściej w w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). To do niego zgłaszamy...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

„Podwojenie pracy lekarza”. Ekspert o zapowiadanych zmianach

Wątpliwości co do nadchodzących zmian ma dr n. med. Patryk Konieczka, prezes Porozumienia Lekarzy Medycyny Ratunkowej i zastępca kierownika SOR-u w Wielkopolskim Centrum Pediatrii w Poznaniu. Jak powiedział dla portalu Rynek Zdrowia, nie zaoszczędzi to wiele czasu ani chorym, ani lekarzom. Wyraził też obawę, że wracanie pacjentów na SOR nie będzie należeć do rzadkości.

- Narodowy Fundusz Zdrowia co prawda zarzeka się, że zapewni większe finansowanie i stosowny pakiet badań do dyspozycji nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, ale w projektowanych rozwiązaniach jest on tak wąski, że nie będzie w stanie w żaden sposób zapewnić bezpieczeństwa pacjentom. Nikt nie zyska na czasie w sytuacji, w której pacjent będzie zmuszony krążyć od SOR-u do lekarza NiŚOZ i z powrotem. To tak naprawdę podwojenie pracy lekarzy – mówi dr Konieczka.

Lekarz rodzinny z nowymi możliwościami! Wystawi skierowania zamiast specjalisty

Lekarz rodzinny z nowymi możliwościami! Wystawi skierowania zamiast specjalisty

Od 1 listopada 2023 r. lekarz rodzinny zyskał nowe kompetencje. Może teraz m.in. wystawić skierowanie na tomografię i leczyć nadczynność tarczycy. Zmiany dotyczą także nocnej i świątecznej opieki zdro...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia