Spis treści
Zobacz: jak się uchronić przed dymem?
Czy dym jest niebezpieczny? Skutki zdrowotne i zagrożenia związane z dymem z pożarów
Dym często jest wdychany, kiedy jesteśmy uwięzieni w jakimś zamkniętym obszarze (np. pomieszczenie w budynku) lub w pobliżu ognia. Do pożarów często dochodzi w domu (gotowanie, kominki, awarie instalacji elektrycznych, palenie papierosów) oraz w lasach.
Ponad połowa zgonów w wyniku pożaru jest następstwem wdychania dymu. Podczas pożaru wdychamy szkodliwe cząsteczki i gazy. Wdychanie dymu może spowodować zapalenie płuc i dróg oddechowych, powodując ich puchnięcie oraz zablokowanie tlenu. Może to doprowadzić do zespołu ostrej niewydolności oddechowej i niewydolności oddechowej.
Osoby, które borykają się z chorobami płuc (np. astma, zapalenie oskrzeli), przez wdychanie dymu z pożaru mogą doświadczyć poważnej duszności i zwiększonej produkcji śluzu. Może wzrosnąć też ryzyko infekcji, która będzie wymagać antybiotykoterapii lub nawet hospitalizacji.
Tlenek węgla, który znajduje się w dymie z pożarów, może zmniejszyć zdolność krwi do przenoszenia tlenu. W ten sposób obciążane są ważne narządy, które wymagają tlenu do skutecznego działania.
Długotrwałe narażenie na dym, smog i inne zanieczyszczenia powietrza może też spowodować większe ryzyko poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak rak.
Jak uchronić się przed dymem z pożaru?
Pożar może dotyczyć każdego z nas. Dobrze zatem jest znać pewne sposoby, które pomogą uchronić się przed dymem i skutkami wdychania go.
Środki ochrony przed dymem:
Źródła:
- Smoke Inhalation: Care Instructions MyHealth.Alberta
- Exposure to Smoke from Fires New York State Department of Health