Spis treści
Zobacz: 7 przyczyn porannego bólu głowy
Dlaczego rano po przebudzeniu boli mnie głowa?
Poranny ból głowy może mieć różne przyczyny. Mogą się pojawiać raz na jakiś czas po źle przespanej nocy lub pod wpływem stresu, ale mogą też występować regularnie.
Pobudka z bólem głowy może być wynikiem zmian w fizjologii organizmu. Wczesnym rankiem poziom wewnętrznej redukcji bólu w organizmie może być obniżony. Dodatkowo w tym czasie organizm może wytwarzać więcej adrenaliny, co skutkuje epizodami migreny.
Ból głowy często budzi po godzinie 4 rano, może występować też po przebudzeniu. Najczęstsze rodzaje porannych bólów głowy to:
- migrena,
- napięciowy ból głowy,
- klasterowy ból głowy,
Poranne bóle głowy mogą być związane z bezdechem sennym. Jak wykazał jedno z badań, 1 na 5 osób z bezdechem sennym zgłosiła, że rano boli je głowa. Powszechnym rodzajem bólu głowy, który występuje rano, jest też migrena. Migrena może się łączyć z zaburzeniami snu – są one związane z częstszą i cięższą migreną, która może stać się przewlekła.
Warto zwrócić też uwagę, że ciało jest bardziej wrażliwe na ból, kiedy przechodzi ze snu do stanu czuwania. Zmiana pozycji, dotyk czy dźwięk mogą skutkować bólem głowy.
7 powodów, przez które rano może cię boleć głowa
Sen zazwyczaj kojarzy nam się z odpoczynkiem, relaksem i lepszym samopoczuciem po przebudzeniu. Nie wszyscy jednak mają takie szczęście. Jak pokazują badania, 1 na 13 osób budzi się z bólem głowy. Powodów bolesnego początku dnia może być kilka.
Sporadyczne poranne bóle głowy nie muszą być powodem do niepokoju. Mogą być spowodowane np. wypitymi kilkoma drinkami poprzedniego wieczoru albo jedzeniem. Jeżeli jednak poranny ból głowy pojawia się często, należy udać się do lekarza rodzinnego.
Zobacz 7 potencjalnych przyczyn bólu głowy po przebudzeniu:
Co zrobić, żeby rano nie bolała głowa?
Ból głowy może zniszczyć nawet najpiękniejszy dzień. Tym bardziej, jeżeli ten dzień dopiero się zaczyna. Jeżeli często cierpisz na poranne bóle głowy, warto porozmawiać o tym ze swoim lekarzem rodzinnym i znaleźć ich przyczynę.
Przydatne może być prowadzenie dziennika snu – dzięki temu można śledzić objawy i nawyki związane ze snem, a następnie podzielić się tymi informacjami z lekarzem. Z pomocą dziennika snu można znaleźć dokładną przyczynę lub przyczyny porannych bólów głowy i opracować plan leczenia.
Oprócz leczenia warto zadbać o higienę snu. Oto kilka wskazówek na lepszy sen:
- Utrzymuj stały harmonogram snu: kładź się spać i budź się o tej samej porze każdego dnia.
- Regularnie ćwicz: staraj się ćwiczyć co najmniej kilka godzin przed snem. Pamiętaj, że aktywność fizyczna zbyt blisko pory snu może sprawić, że dłużej będziesz pobudzony i trudniej będzie ci zasnąć.
- Ogranicz kofeinę i alkohol: popołudniowa kawa lub drink tuż przed snem mogą sprawić, że sen nie przyjdzie zbyt szybko.
- Zadbaj o swoje otoczenie: sen powinien się odbywać w miejscu, w którym jest ciemno, chłodno i cicho. Ogranicz korzystanie z łóżka tylko do seksu i snu.
- Znajdź relaksującą rutynę: wyciszenie się pod koniec dnia sygnalizuje organizmowi, że nadszedł czas na sen. Wypróbuj kojącą kąpiel, czytanie lub medytację.
Źródła:
- Sleep apnoea headache in obstructive sleep apnoea syndrome patients presenting with morning headache: comparison of the ICHD-2 and ICHD-3 beta criteria The Journal of Headache and Pain
- Early Morning Awakening Headache National Headache Foundation
- Prevalence and risk factors of morning headaches in the general population Archives of internal medicine