Nawet 48 dni dodatkowego wolnego w pracy w jednym roku. Sprawdź, kto i kiedy może odebrać dodatkowy urlop

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Honorowi dawcy krwi rocznie odbiorą nawet 48 dodatkowych dni wolnych.
Honorowi dawcy krwi rocznie odbiorą nawet 48 dodatkowych dni wolnych. Karolina Grabowska/Pexels.com
Nawet 48 dni płatnego wolnego odbiorą osoby, które regularnie oddają krew. W praktyce oznacza to, że dwa dodatkowe dni można będzie odbierać co dwa tygodnie. Zmiany niepokoją pracodawców, którzy muszą pokryć koszty związane z nieobecnością pracowników.

Spis treści

2 dni wolnego za każdorazowe oddanie krwi

Zwiększenie liczby dodatkowych dni wolnych dawcom krwi zostało zapisane w ustawie o Krajowej Sieci Onkologicznej, którą w styczniu przyjął Sejm. W przyszłym tygodniu rozpatrzeniem dokumentu zajmie się Senat.

Jak wynika z zapisów zawartych w noweli, honorowi dawcy będą mogli odebrać 2 dni płatnego wolnego po donacji krwi (w dniu pobrania oraz dzień po), także po zakończeniu stany epidemicznego, który obowiązuje do 31 marca 2023 roku.

Resort zdrowia, który poparł nowe przepisy uprawniające do odebrania dodatkowych dni wolnych, tłumaczy decyzję tym, że krew jest wymagana między innymi do leczenia onkologicznego. Osocze stosuje się przy procedurach medycznych, a także wykorzystuje do produkcji niektórych leków.

Czytaj: Pacjenci czekają na leki z osocza! Można oddawać je częściej niż pełną krew

Dawcy krwi – ile dni wolnych mogą otrzymać?

Portal krwidawcy.org opublikował wyliczenia uwzględniające nadchodzącą zmianę przepisów. Dawcy krwi pełnej będą mogli otrzymać 8 lub 12 dni wolnego zależnie od płci. Kobiety mogą bowiem oddawać krew pełną cztery razy w roku, natomiast mężczyźni aż sześć razy.

Jeszcze więcej otrzymają dawcy płytek krwi, którym przysługują 24 dni (12 x 2 dni) dodatkowego wolnego, niezależnie od płci. Najwięcej wolnego odbiorą natomiast dawcy osocza, w przypadku których przerwa między pobraniami wynosi 2 tygodnie. Oznacza to, że osoby takie mogą zyskać nawet 48 dni płatnego wolnego. W praktyce natomiast dawca musiałby wyróżniać się bardzo dobrym stanem zdrowia.

– Z kalendarza wynika, że oddanie osocza 24 razy w roku, jest teoretycznie możliwe. W praktyce dawca musi się cieszyć bardzo dobrym zdrowiem. Dlatego mówimy o jednostkowych przypadkach dawców osocza – informuje Tomasz Ogrodnik, prezes Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi, cytowany przez portal prawo.pl.

Dodatkowe dni wolne opłacane są przez pracodawców. Wysokość wynagrodzenia określa się w ten sam sposób jak przy urlopie wypoczynkowym.

Kto może oddać krew?

Kluczowe wymogi do spełnienia przed oddawaniem krwi to waga minimum 50 kg oraz wiek poniżej 60 lat. Istnieje jednak szereg przeciwwskazań, które dyskwalifikują osoby zainteresowane. Krwi nie oddadzą osoby zmagające się z m.in. chorobami naczyń krwionośnych (miażdżyca, choroby tętnic), chorobami układu oddechowego (czynna astma oskrzelowa, zapalenie oskrzeli gruźlica), chorobami układu pokarmowego (przewlekłe biegunki, choroby wątroby) czy chorobami układu płciowego i moczowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nawet 48 dni dodatkowego wolnego w pracy w jednym roku. Sprawdź, kto i kiedy może odebrać dodatkowy urlop - Strefa Biznesu

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia