Sport to zdrowie – nawet jeśli tylko go oglądasz! Zobacz, jak oglądanie sportu wypływa na twój mózg

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Na pewno to znasz: z bijącym sercem i wypiekami na twarzy oglądasz potyczki Igi Świątek, siatkarzy, skoczków narciarskich i innych sportowców. Po każdym zdobytym punkcie czy kolejnym rekordzie wpadasz w euforię i czujesz przypływ szczęścia. Okazuje się, że nie musisz uprawiać sportu, żeby czerpać z niego korzyści. Japońscy naukowcy wskazują, jak oglądanie sportu wpływa na nasze zdrowie. Sprawdź, co ci da śledzenie sportu.

Spis treści

Sport to zdrowie, czyli naukowcy mówią, że warto oglądać sport

Oglądanie sportu – meczów, igrzysk czy mistrzostw w różnych dyscyplinach – poprawia samopoczucie i zdrowie – tak wynika z badań przeprowadzonych przez zespół kierowany przez profesora nadzwyczajnego Shintaro Sato z Wydziału Nauk o Sporcie na Uniwersytecie Waseda.

Mężczyźni kibicujący przed telewizorem, jeden trzyma w ręku piłkę
Oglądanie sportu wywołuje aktywację w mózgowych obwodach nagrody, wskazując na uczucie szczęścia lub przyjemności. freepik

Oglądanie sportu dostarcza nie tylko rozrywki i relaksu, ale sprzyja też budowaniu społeczności i przynależności. Przynosi to korzyści zarówno jednostkom, jak i ich społeczeństwu. Do tej pory istniały ograniczone dowody na związek między oglądaniem sportu a dobrym samopoczuciem. Zespół japońskich naukowców wykorzystał podejście oparte na wielu metodach i odkrył, że oglądanie sportu aktywuje obwody nagrody w mózgu, prowadząc do poprawy samopoczucia.

Można to zaobserwować szczególnie w przypadku oglądania popularnych dyscyplin sportowych, takich jak piłka nożna czy siatkówka, które mogą znacznie poprawić zarówno samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne.

„Na dobre i na złe”, „Znachor”, „Dr House” i inni, czyli dlaczego kochamy seriale i filmy o tematyce medycznej

Ta dieta daje korzyści jak ruch. Stanowi odpowiednik 4 tys. kroków dziennie!

Ta dieta daje korzyści jak ruch. Stanowi odpowiednik 4 tys. kroków dziennie!

Zdrowa dieta to lepsza kondycja – potwierdziły badania, w których korzyści przeliczono nawet na dawkę aktywności. Jak się okazuje, menu w stylu śródziemnomorskim poprawia wydolność tlenową organizmu i...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Jak oglądanie sportu wpływa na zdrowie?

Zespół badaczy pod kierownictwem prof. Sato odkrył, że oglądanie sportu – szczególnie w dużych tłumach – wykracza „poza rozrywkę”. Wspólne oglądanie sportu działa znakomicie na zdrowie psychiczne, wspiera bowiem poczucie wspólnoty i osobistej przynależności.

– To poczucie więzi nie tylko sprawia, że jednostki czują się dobrze, ale także przynosi korzyści społeczeństwu poprzez poprawę zdrowia, zwiększenie produktywności i zmniejszenie przestępczości – powiedział prof. Sato.

Naukowiec wyjaśnił, że istotnym wyzwaniem w badaniach nad dobrostanem jest subiektywny charakter procedur pomiarowych, który potencjalnie może prowadzić do stronniczych ustaleń. Badania te koncentrowały się zarówno na subiektywnych, jak i obiektywnych miarach dobrego samopoczucia, łącząc różne metody badawcze (analizę danych wtórnych, samoopisów i pomiarów neuroobrazowania w celu zrozumienia tego związku).

Oglądanie telewizji może powodować zakrzepicę żylną? Są niezbite dowody! Sprawdź, jaki jest wpływ oglądania telewizji na nasze zdrowie

Lekarze biją na alarm. Mniej niż połowa Polaków uprawia sport. To prowadzi do chorób

Lekarze biją na alarm. Mniej niż połowa Polaków uprawia sport. To prowadzi do chorób

Mniej niż połowa Polaków ćwiczy wystarczająco intensywnie, by zadbać o swoje zdrowie, a co trzeci Polak nie podejmuje aktywności fizycznej nawet raz w miesiącu – wynika z najnowszego raportu MultiSpor...

Monika Góralska
Monika Góralska

Nagroda, szczęście, przyjemność... Jak oglądanie sportu wpływa na mózg?

Naukowcy przeprowadzili trzy badania: pierwsze na 20 tys. mieszkańców Japonii, drugie z udziałem 208 uczestników, a trzecie na 14 osobach.

Wyniki pierwszego badania potwierdziły wzorzec zgłaszanego lepszego samopoczucia związanego z regularnym oglądaniem sportu. Drugie badanie – ankieta online – miało na celu zbadanie, czy związek między oglądaniem sportu a samopoczuciem różni się w zależności od rodzaju obserwowanego sportu. Jak możesz się spodziewać, powszechnie znane sporty, takie jak piłka nożna, miały „bardziej znaczący” wpływ na poprawę samopoczucia w porównaniu z tymi mniej popularnymi, takimi jak golf.

Najbardziej przełomowy aspekt badań naukowcy zauważyli w trzecim badaniu. Wykorzystali w nim techniki neuroobrazowania do zbadania zmian w aktywności mózgu 14 osób przed i po obejrzeniu klipów sportowych. Co się okazało?

Wyniki pokazały, że oglądanie sportu wywołało aktywację w mózgowych obwodach nagrody, wskazując na uczucie szczęścia lub przyjemności. Dodatkowo osoby, które częściej oglądały sport, wykazywały większą objętość istoty szarej w regionach związanych z obwodami nagrody, co sugeruje, że regularne oglądanie sportu może stopniowo wywoływać zmiany w strukturach mózgu.

– Zarówno subiektywne, jak i obiektywne miary dobrego samopoczucia okazały się mieć pozytywny wpływ na zaangażowanie w oglądanie sportu – powiedział prof. Sato. – Dla tych, którzy chcą poprawić swoje ogólne samopoczucie, regularne oglądanie sportu, szczególnie popularnego, takiego jak baseball czy piłka nożna, może być skutecznym lekarstwem – dodał.

Prof. Sato twierdzi, że odkrycia, opublikowane w czasopiśmie Sport Management Review, mają „głębokie” implikacje nie tylko dla fanów sportu, ale także dla większej ilości osób, niezależnie od ich związku z konsumpcją sportu. Pamiętaj: sport to zdrowie, ale nawet oglądanie potyczek sportowców może korzystnie wpłynąć na twoje samopoczucie.

Finlandia po raz kolejny najszczęśliwszym krajem świata. Na którym miejscu znalazła się Polska? Jesteśmy szczęśliwsi niż Hiszpanie

7 faktów o życiu ze stomią, które każdy z nas powinien znać

7 faktów o życiu ze stomią, które każdy z nas powinien znać

Życie ze stomią może być skomplikowane, szczególnie na początku. Wokół stomii urosło wiele mitów, które niekoniecznie mają odzwierciedlenie w rzeczywistości, ale nie zawsze mamy możliwość, żeby o to z...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Bądź zawsze w formie

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia