Movember – wąsy mają prowokować do dyskusji o zdrowiu intymnym mężczyzn. Zbadaj się, aby uniknąć rozwoju raka prostaty i jąder

OPRAC.:
Monika Góralska
Monika Góralska
Niespotykane obecnie u mężczyzn wąsy mają prowokować do rozmowy na temat „męskich” nowotworów i skłonić do przeprowadzenia badań profilaktycznych.
Niespotykane obecnie u mężczyzn wąsy mają prowokować do rozmowy na temat „męskich” nowotworów i skłonić do przeprowadzenia badań profilaktycznych. ljupco/123rf.com
Podnoszenie świadomości mężczyzn o profilaktyce raka jąder i prostaty to główny cel akcji społecznej o nazwie Movember. Symbolem kampanii, której kulminacja przypada w listopadzie, są wąsy. Mężczyźni zapuszczają je, aby solidaryzować się z chorującymi na „męskie” nowotwory, ale też po to, żeby zwrócić uwagę na potrzebę profilaktyki raka u panów.

Spis treści

Zapuść wąsy na Movember

Nazwa inicjatywy Movember zainaugurowanej w 2003 r. w australijskim Melbourne to zbitka angielskich słów „wąsy” i „listopad” – „moustache” i „November”. Pomysłodawcy wyszli z założenia, że wąsy, które nie są współcześnie zbyt częstym elementem wizerunku, przyciągają uwagę otoczenia. Mają one prowokować do dyskusji na temat zdrowia mężczyzn.

Czytaj także: Zdrowie intymne mężczyzn to nie tabu. Weź udział w „Movember” i zapuść wąsy

Mężczyźni w listopadzie zapuszczają więc wąsy, aby okazać wsparcie panom zmagającym się z chorobami nowotworowymi takimi jak rak prostaty czy rak jąder. Charakterystyczny wygląd ma również przypomnieć o badaniach profilaktycznych i skłonić do ich przeprowadzenia u siebie.

W akcje włącza się wiele instytucji i stowarzyszeń. Szczegóły dostępne są m.in. na stronach: zwrotnik raka i alivia.

Samobadanie jąder może uchronić przed rozwojem raka

Eksperci wskazują, że rak jądra atakuje najczęściej mężczyzn między 18. a 40. rokiem życia. Powodzenie leczenia zależy w dużym stopniu od tego, czy nowotwór zostanie wcześnie wykryty. Dlatego każdy mężczyzna powinien regularnie, co najmniej raz w miesiącu, dokładnie zbadać jądra – może to zrobić sam, na przykład w trakcie kąpieli lub przed snem. Uwagę należy zwracać m.in. na wielkość i kształt jąder oraz to, czy nie ma wyczuwalnych guzków. W przypadku, gdy wyczuje coś niepokojącego, a dodatkowo pojawi się ból lub opuchlizna, trzeba zgłosić się do lekarza.

Najbardziej zagrożeni rakiem prostatymężczyźni po 60. roku życia, choć zdarzają się zachorowania w młodszym wieku. W początkowej fazie choroby nowotwór ten często nie powoduje żadnych objawów. Niepokój wzbudzić powinno m.in. częste oddawanie moczu, również w nocy, a także poczucie niepełnego opróżnienia pęcherza. W późnych stadiach choroby w moczu może pojawić się krew. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
ktl/ mhr/

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia