Zdrowie intymne mężczyzn to nie tabu. Weź udział w „Movember” i zapuść wąsy. Badaj się, żeby nie dopuścić do rozwoju raka prostaty i jąder

Monika Góralska
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Podnoszenie świadomości mężczyzn o profilaktyce raka jąder i prostaty to główny cel akcji społecznej „Movember”. Symbolem kampanii, której kulminacja przypada w listopadzie, są wąsy. Mają one zwracać uwagę i prowokować do dyskusji na temat męskich nowotworów.

Spis treści

„Movember” – wąsy prowokują do dyskusji

Movember, czyli Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem to kampania, która ma na celu zwrócenie uwagi na problem męskich nowotworów oraz okazanie wsparcia mężczyznom zmagającym się z nowotworami gruczołu krokowego i rakiem jąder. Nazwa inicjatywy zainaugurowanej w 2003 r. w Melbourne w Australii to zbitka angielskich słów „wąsy” i „listopad” – „moustache” i „november”, stąd polska nazwa „wąsopad”.

„Movember” - mężczyzna z wąsami
Zapuszczenie wąsów to sposób na zwrócenie uwagi na męskie nowotwory. deagreez/123RF.com

Pomysłodawcy wyszli z założenia, że wąsy, które nie są współcześnie zbyt częstym elementem wizerunku, przyciągają uwagę otoczenia. Wąsy mają prowokować do dyskusji na temat zdrowia mężczyzn oraz zachęcać do samobadania jąder oraz wykonywania regularnych badań profilaktycznych. Dlatego promujący kampanię panowie zapuszczają wąsy i namawiają do tego innych mężczyzn.

W akcję włącza się wiele instytucji i stowarzyszeń. Szczegóły dostępne są m.in. na stronach:

Rak prostaty to nie wyrok. Z tym nowotworem zmagali się aktorzy, muzycy, politycy

Rak prostaty to nie wyrok. Z tym nowotworem zmagali się aktorzy, muzycy, politycy

Rak prostaty to częsty rodzaj raka u mężczyzn. Na szczęście jest on wysoce uleczalny we wczesnych stadiach. Rak prostaty jest diagnozowany u mężczyzn na całym świecie. Zmagali się z nim m.in. odtwórca...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Samobadanie jąder może uratować życie

Eksperci wskazują, że rak jądra atakuje najczęściej mężczyzn między 18. a 40. rokiem życia. Powodzenie leczenia zależy w dużym stopniu od tego, czy nowotwór zostanie wcześnie wykryty.

Zobacz też: Długie kolejki, mało lekarzy i 5 minut na pacjenta – tak wygląda leczenie u urologa. Tymczasem raka prostaty można leczyć „prawie za darmo”

Dlatego każdy mężczyzna powinien regularnie, co najmniej raz w miesiącu, dokładnie zbadać jądra – może to zrobić sam, na przykład w trakcie kąpieli lub przed snem. Regularne badanie pozwoli na poznanie swojego ciała i ułatwi wyłapanie wszelkich nieprawidłowości. Wystarczy zbadać delikatnie każde jądro oddzielnie obiema rękami obracając je pomiędzy kciukami a resztą palców. W trakcie badanie nie powinien być odczuwalny ból ani dyskomfort.

Uwagę należy zwracać m.in. na wielkość i kształt jąder oraz na to, czy nie ma wyczuwalnych guzków. Gdy wyczuje coś niepokojącego, a dodatkowo pojawi się ból lub opuchlizna, trzeba zgłosić się do lekarza.

Damięcki w swoim życiu zmagał się z nowotworem. Te objawy wskazują na raka

Damięcki w swoim życiu zmagał się z nowotworem. Te objawy wskazują na raka

Maciej Damięcki zmarł 17 listopada br. Był znanym i lubianym aktorem, który w swoim życiu dwukrotnie mierzył się z nowotworem. Wygrał walkę z rakiem prostaty, który jest jednym z najczęstszych nowotwó...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko

Rak prostaty to najczęstszy męski nowotwór

Najbardziej zagrożeni rakiem prostaty są mężczyźni po 60. roku życia, choć zdarzają się zachorowania w młodszym wieku. W początkowej fazie choroby nowotwór ten często nie powoduje żadnych objawów.

Niepokój wzbudzić powinno m.in. częste oddawanie moczu, również w nocy, a także poczucie niepełnego opróżnienia pęcherza. W zaawansowanej postaci rak powoduje bóle w podbrzuszu, osłabienie apetytu, utratę masy ciała, problemy z potencją. W późnych stadiach choroby w moczu może pojawić się krew.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia