Spis treści
Męskie nowotwory to nie tabu
W Polsce nowotwory są drugą, zaraz po chorobach układu krążenia, przyczyną śmierci, a liczba zachorowań i zgonów stale rośnie. Według danych dostępnych na stronie zwrotnikraka.pl co trzeci mężczyzna w wieku 50-80 lat oraz 80 proc. mężczyzn po 80. roku życia zachoruje na raka prostaty. Na zachorowanie narażeni są mężczyźni już po 45. roku życia, a ryzyko to wzrasta wraz z wiekiem.
Niestety nowotwory męskie to nadal temat tabu. Mężczyźni nie chcą o nich rozmawiać głównie z powodu pokutującego przekonania, że prawdziwy mężczyzna nie choruje, a dbanie o zdrowie i przeprowadzanie badań to okazywanie słabości. Dodatkowo choroby gruczołu krokowego należą do sfery intymnej, o której się nie mówi, a nawet się jej wstydzi.
Tymczasem brak świadomości na temat chorób nowotworowych sprawia, że rak u mężczyzn zwykle wykrywany jest w zaawansowanym stadium, gdy szanse na powodzenie leczenia drastycznie maleją. Nowotwór wykryty we wczesnej fazie zaawansowania w większości przypadków jest uleczalny, dlatego tak ważne jest poznanie objawów oraz korzystanie z badań profilaktycznych. Niektóre z badań można również wykonywać samodzielnie, np. samobadanie jąder, które pozwala na wykrycie raka jąder już we wczesnym stadium rozwoju.
Zobacz, jakie nowotwory najczęściej dotyczą mężczyzn. Jak je rozpoznać i leczyć?
Nowotwory najczęściej występujące u mężczyzn. Objawy, które powinny zaniepokoić
Do najczęstszych objawów nowotworów u mężczyzn należą:
- problemy z oddawaniem moczu,
- ucisk w klatce piersiowej,
- duszności,
- kaszel,
- utrata masy ciała,
- ból w kroczu,
- ból jąder,
- uczucie ciężkości w mosznie.
Czytaj również: Movember – wąsy mają prowokować do dyskusji o zdrowiu intymnym mężczyzn. Zbadaj się, aby uniknąć rozwoju raka prostaty i jąder