Weź udział w akcji Movember – zapuść wąsy i zbadaj się! Listopad to miesiąc świadomości męskich nowotworów

Monika Góralska
Zabawna i lekka forma kampanii Movember ma poprzez zmianę wizerunku, jaką jest zapuszczenie wąsów, zwrócić uwagę otoczenia oraz zachęcić do dyskusji na temat profilaktyki przeciwnowotworowej u mężczyzn.
Zabawna i lekka forma kampanii Movember ma poprzez zmianę wizerunku, jaką jest zapuszczenie wąsów, zwrócić uwagę otoczenia oraz zachęcić do dyskusji na temat profilaktyki przeciwnowotworowej u mężczyzn. gstockstudio/123rf.com
Tuż po miesiącu walki z rakiem piersi, czyli najczęstszym nowotworem występującym u kobiet, następuje miesiąc walki z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder, które z kolei są nowotworami dominującymi wśród mężczyzn. Movember to akcja trwająca przez cały listopad, w czasie której panowie zapuszczają wąsy, aby w ten sposób solidaryzować się z chorymi na raka oraz zwrócić uwagę na profilaktykę nowotworową u mężczyzn. W tym roku do tej akcji przyłączyła się również reprezentacja Polski w piłce nożnej!

Movember – zapuść wąsy i zbadaj się!

Movember w wolnym tłumaczeniu oznacza „wąsopad”, ponieważ nazwa jest połączeniem angielskich słów: moustache (wąsy) i November (listopad). Wiąże się ona również z głównym symbolem akcji, a są nim właśnie wąsy. Kampania Movember, czyli Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem, została zapoczątkowana przez pozarządową Fundację Movember w 1999 r. w Australii, a następnie rozpowszechniła się na całym świecie.

W ramach akcji mężczyźni przez miesiąc zapuszczają wąsy, aby w ten sposób pokazać, że solidaryzują się z osobami chorymi na „męskie” nowotwory.

Sprawdź również: Zdrowie intymne mężczyzn to nie tabu. Weź udział w „Movember” i zapuść wąsy

Poprzez zmianę wizerunku panowie w zabawny i lekki sposób chcą zainteresować problemem otoczenie i sprowokować do rozmów na temat profilaktyki nowotworów u mężczyzn.

Akcję Movember wspiera polska reprezentacja w piłce nożnej

Akcja Movember ma na celu promowanie diagnostyki w kierunku nowotworów gruczołu krokowego oraz raka jąder u mężczyzn. Zwrócenie uwagi panów na ich stan zdrowia, konieczność zmiany codziennych nawyków i diety oraz wykonywania profilaktycznych testów ma pomóc w szybszym rozpoznawaniu zmian nowotworowych.

Co roku w kampanii biorą udział znani mężczyźni, a do tegorocznej akcji dołączyła również reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn. Na oficjalnym profilu PZPN (Łączy nas piłka) ukazał się post podpisany: Biało-czerwone Movember, w którym zostały zamieszczone zdjęcia piłkarzy Jana Bednarka, Mateusza Klicha, Paulo Sousy, Roberta Lewandowskiego, Łukasza Skorupskiego, Piotra Zielińskiego i Kacpra Kozłowskiego z wąsami. W poście znalazły się statystyki na temat zachorowalności mężczyzn na raka oraz zachęta do przeprowadzania badań profilaktycznych.

Zobacz także:

Zwiększenie świadomości na temat męskich nowotworów daje szanse na ich wyleczenie

Według danych opublikowanych na stronie zwrotnikraka.pl co trzeci mężczyzna w wieku 50-80 lat oraz 80 proc. mężczyzn po 80. roku życia zachoruje na raka prostaty. Szczególnie narażeni są na rozwój choroby mężczyźni po 45. roku życia, a ryzyko wzrasta wraz z wiekiem.

Niestety, wśród mężczyzn nadal brak jest dostatecznej świadomości na temat chorób nowotworowych, a wynika to z pokutujących do tej pory stereotypów, według których „prawdziwy” mężczyzna nie choruje. Choroba wydaje się wielu osobom wyrazem słabości tak samo, jak dbanie o zdrowie i przeprowadzanie profilaktycznych badań. Dodatkowo choroby gruczołu krokowego należą do sfery bardzo intymnej, a często wstydliwej.

Dlatego mówienie głośno o raku jąder czy prostaty przełamuje ten krzywdzący stereotyp i buduje nowy światopogląd nie tylko u mężczyzn, ale też u ich najbliższych. Zarówno panowie chorujący na nowotwór, jak i ci znajdujący się w grupie ryzyka czy nawet całkiem zdrowi, ale chcący o siebie zadbać, dzięki akcji Movember czują wsparcie i społeczną akceptację. Jest to bardzo ważne, ponieważ pomaga w szybszym zdiagnozowaniu choroby i podjęciu odpowiedniego leczenia na jej wczesnym stadium, co zwykle wiąże się z całkowitym wyleczeniem nowotworu.

Przeciętny Polak żyje ponad 8 lat krócej niż statystyczna Polka. Mężczyźni nie tylko mniej dbają o swoje zdrowie i rzadziej niż panie zgłaszają się na badania, ale także często zupełnie nie zdają sobie sprawy z tego, jakie są symptomy najpoważniejszych chorób. Specjalnie dla nich wyjaśniamy, jak rozpoznać najbardziej typowe wczesne objawy nowotworów.Dowiedz się, na jakie nowotwory najczęściej chorują mężczyźni i jakie są ich pierwsze objawy!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Mężczyźni częściej umierają na raka! Jak rozpoznać nowotwór ...

Jak badać jądra? Samobadanie jąder to najlepsza profilaktyka!

We wczesnym rozpoznaniu zmian nowotworowych pomoże samobadanie jąder, które każdy mężczyzna powinien przeprowadzać raz w miesiącu (tak jak w przypadku samobadania piersi przez kobiety).

Jak zbadać jądra? Najpierw weź pięciominutowy ciepły prysznic lub kąpiel, by rozluźnić mięśnie moszny i ułatwić badanie.

  1. Każde jądro zbadaj oddzielnie. Złap je w obie dłonie i obracaj delikatnie pomiędzy kciukiem a resztą palców. Powinno być ono gładkie, bez żadnych wypukłości ani grudek, a uciskanie nie powinno sprawiać bólu.
  2. Szukaj guzków lub twardych grudek, a także zmian w wyglądzie i kolorze skóry.
  3. Pamiętaj, że jądra mogą się od siebie nieco różnić wielkością – to całkiem normalne. Na każdym z nich znajduje się również powrózek nasienny i najądrze, które mogą zostać pomylone ze zmianami chorobowymi. Gdy będziesz wykonywał badanie regularnie, poznasz swoje ciało i z łatwością odróżnisz zmiany chorobowe od prawidłowej anatomii.
  4. Jeśli wykryjesz jakiekolwiek zmiany lub masz co do nich wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem urologiem. Najczęstszymi objawami raka jąder jest bolesna grudka lub guzek oraz obrzęk jąder i moszny.

ZOBACZ: Zapuść wąsy i idź na badania. Wystartowała akcja Movember

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia