Minister zdrowia Ukrainy: Najcięższe tygodnie dopiero przed nami. Region Dniepru szykuje się na najgorszy scenariusz

DW
123rf
Według danych WHO (03.04) na Ukrainie zdiagnozowano 804 przypadki koronawirusa. Zmarło 20 osób. Jak podaje ukraiński resort zdrowia, szczyt zachorowań dopiero nastąpi. Spodziewany jest szczyt zachorowań w okresie wielkanocnym.

Przegapiona szansa

W poniedziałek na Ukrainie powołano nowego ministra zdrowia. Został nim 45-letni Maksym Stepanow, szef administracji obwodu odeskiego i absolwenta Uniwersytetu Medycznego w Doniecku. Stepanow od razu zapowiedział, że priorytetem jego resortu są reformy, których celem jest skuteczna walka z koronawirusem. Przychylił się przy tym do poglądu powszechnego wśród ukraińskiej opinii publicznej, że do tej pory walka z epidemią była zdecydowanie zbyt opieszała i że resort bezpowrotnie stracił cenny czas na przygotowania. Do tej pory na Ukrainie stwierdzono 804 przypadki koronawirusa, przy czym zmarło 20 osób. Najwięcej w Kijowie.
Przypuszcza się, że szczyt zachorowań może przypaść na okres wielkanocny.

Pictures of empty Kyiv on quarantine from r/ukraine

Najcięższe tygodnie przed nami

Stepanow wielokrotnie podkreślał, że resort nie jest w stanie stworzyć w kilka tygodni nowoczesnego systemu medycznego. Wkrótce w życie mają wejść nowe przepisy - zaostrzone zostaną zasady izolowania się przed społeczeństwo i dodatki dla służb medycznych pracujących w okresie epidemii. Najpilniejszą potrzebą są respiratory. Władze konglomeratu Ukroboronprom oferują za darmo wszystkim zainteresowanym firmom prywatnym, dostęp do projektów tych urządzeń - niektóre pamiętają czasy komunizmu.

To nie panika. To logistyka

Prezydent Dniepru Borys Fiłatow otwarcie informuje na swoim profilu na Facebooku, że oprócz dodatkowych miejsc w szpitalach, miasto przygotowuje miejsca do pochówku - nawet 600 miejsc. Wpis spotkał się z burzą medialną, do której Fiłatow podchodzi ze spokojem. Jak wypowiedział się we wczorajszym poście:

Macie krótką pamięć. To nie panika. To logistyka.

Na Ukrainie od 25 marca trwa stan nadzwyczajny. Jak podaje portal Onet, placówki medyczne mają obowiązek przeprowadzenia badań osób z objawami COVID-19 lub miały kontakt z osobą zdiagnozowaną. Jeśli osoba odmawia przeprowadzenia badań, zostanie ono przeprowadzone pod przymusem. Kwarantanna i hospitalizacja również są obowiązkowe. Służby obrony cywilnej pracują w specjalnym, wzmocnionym trybie. Stan nadzwyczajny nie jest równoznaczny ze stanem wyjątkowym - nie będzie on ograniczał wolności i praw obywateli ani ingerował w zarządzanie prywatnymi przedsiębiorstwami. Obowiązują też ograniczenia ruchu pasażerskiego w transporcie publicznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
www.eu-transport.pl

Zespoły medyczne zasługuja na ogromne wyrazu szacunku. Drodzy bądźmy ostrożni, zachowując odpowiednie środki bezpieczeństwa. Pandemia wpływa na wiele gałęzi gospodarki tu na przykład mowa o transporcie https://www.eu-transport.pl/1760-2/ ale nie tylko tu. Oby sytuacja poprawiła się szybko, póki co pozostańmy w domu.

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia