Spis treści
Lek przeciwbólowy Zolmiles niedostępny w aptekach
Obecnie leku przeciwbólowego Zolmiles 2,5 mg i 5 mg nie można już kupić w żadnej aptece na terenie całego kraju. Lek jest przepisywany na receptę, a problemy z jego dostępnością występowały już od paru miesięcy. Na początku września producent poinformował, że lek na razie nie wróci do aptek:
Od producenta otrzymaliśmy informację, iż Zolmiles 2,5 oraz 5 mg pozostanie niedostępny przez najbliższe miesiące. Czasowa przerwa w dostępności leku wynika z niedostępności substancji czynnej stosowanej przy wytwarzaniu leku, a w konsekwencji – opóźnieniu dostaw kolejnych partii produktu. Producent poinformował o spodziewanym braku odpowiednie urzędy, a także lekarzy POZ i neurologów – informuje portal GdziePoLek.pl.
Portal informuje również, że dostępny jest za to zamiennik leku o nazwie Zolmitriptan Stada, który zawiera tę samą substancję czynną, co Zolmiles. Jednak przed jego zastosowaniem należy skonsultować się ze swoim lekarzem.
Jak działa lek Zolmiles?
Zolmiles (Zolmitriptanum) to lek o działaniu przeciwmigrenowym. Jest on wydawany na receptę i ma postać tabletek rozpuszczalnych na języku, bez konieczności popijania wodą. Stosuje się go u pacjentów cierpiących na migrenę, w celu łagodzenia objawów takich jak:
- ból głowy,
- nudności,
- wymioty,
- nadwrażliwość na światło i dźwięk.
Substancja czynna leku wykazuje działanie zwężające naczynia krwionośne w głowie, dzięki czemu zmniejsza objawy napadu migrenowego. Lek przeciwbólowy zaleca się przyjąć przy pierwszych objawach zbliżającego się ataku migreny, ale można go również zażyć w trakcie napadu.
Sprawdź również: Depresja nasila migrenę, a migrena zwiększa ryzyko wystąpienia depresji
Leku nie należy stosować:
- w czasie ciąży i karmienia piersią,
- w przypadku uczulenia na zolmitryptan lub którykolwiek z pozostałych składników leku,
- u chorych na nadciśnienie, choroby serca, zaburzenia czynności nerek lub wątroby,
- u osób po przebytym udarze mózgu,
- u osób stosujących inne leki przeciwmigrenowe, a także leki przeciwdepresyjne, antybiotyki oraz preparaty ziołowe zawierające ziele dziurawca.
Po zażyciu leku mogą wystąpić działania niepożądane m.in. wrażliwość skóry na dotyk, senność, ociężałość, ból lub zawroty głowy, nierówne bicie serca, nudności, ból żołądka, suchość w jamie ustnej.