Co zrobić, gdy leku brakuje w aptece? Gdzie go kupić, gdy nie ma zamienników? Wypróbuj te wskazówki lub zgłoś brak leku

Monika Góralska
W sezonie jesienno-zimowym, gdy wzrasta liczba zachorowań na infekcje wirusowe i bakteryjne, rośnie również zapotrzebowanie na leki. W aptekach brakuje jednak też leków na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca czy astma.
W sezonie jesienno-zimowym, gdy wzrasta liczba zachorowań na infekcje wirusowe i bakteryjne, rośnie również zapotrzebowanie na leki. W aptekach brakuje jednak też leków na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca czy astma. stockbroker/123rf.com
W aptece nie ma twojego leku? Zastanawiasz się co zrobić w takiej sytuacji? Wcale nie musisz biegać od jednej apteki do drugiej w poszukiwaniu medykamentu. Zobacz, co zrobić, gdy nie możesz czekać na zamówienie z hurtowni, a lek nie ma zamienników.

Spis treści

Powszechne braki leków w aptekach

Trwa sezon grypowy, który w tym roku jest szczególnie uciążliwy, a liczba zachorowań na choroby wirusowe rośnie w zastraszającym tempie. Oprócz grypy obecnie zmagamy się również z takimi chorobami jak COVID-19, RSV oraz różnego rodzaju przeziębieniami i infekcjami bakteryjnymi. Z aptek masowo więc są wykupowane leki przeciwwirusowe, środki przeciwbólowe czy antybiotyki. Brakuje również leków na choroby przewlekłe takie jak cukrzyca, astma czy choroby psychiczne.

Zobacz także: Nie wykupisz leków nocą. Czy to koniec nocnych dyżurów aptek?

W przypadku leków OTC, czyli wydawanych bez recepty, gdy brakuje ich w wybranej przez nas aptece, farmaceuta może zaproponować nam zamiennik o podobnym składzie i z tą samą dawką substancji czynnych. Możemy również udać się do innej apteki lub zamówić potrzebne leki przez Internet w aptece, która prowadzi tego typu sprzedaż.

Czytaj: Nowa lista leków refundowanych od lipca 2023 r. Spore zmiany dla pacjentów! Dotyczą m.in. leków na nadciśnienie, cukrzycę, onkologicznych

Jednak w przypadku leków na receptę nigdy nie kupuj ich przez Internet. Tego typu leki zawsze należy wykupić w aptece stacjonarnej, gdzie mamy pewność, że dostajemy właściwy produkt (w Internecie, niestety, możemy trafić na nieuczciwych sprzedawców). Obecnie nie ma problemu z niepoprawnym odczytaniem przez farmaceutę odręcznie wypisanej recepty, ponieważ obowiązują już tylko recepty elektroniczne. Wtedy w aptece wystarczy tylko podać jej numer i swój PESEL.

Dowiedz się także na temat:

Gdy nie ma leku, poproś o zamiennik lub sprowadzenie z hurtowni

Może się jednak zdarzyć, że farmaceuta odeśle nas, mówiąc, że takiego leku nie ma na stanie. Zwykle jednak proponuje zamienniki, o takim samym lub podobnym składzie i z taką samą ich dawką. Jeśli tego nie zrobi, sami możemy o nie dopytać. W przypadku, gdy okaże się, że dany lek nie może zostać zastąpiony żadnym innym lub gdy w danej aptece nie ma również jego zamienników, warto dopytać czy można go zamówić w hurtowni lub, czy będzie on dostępny w innej aptece.

Sprawdź: Zaczynasz brać nowy lek na chorobę przewlekłą? Pomoc w terapii zapewni usługa „Nowy Lek”

Farmaceuta może wtedy sprawdzić w systemie czy ten lub podobny lek znajduje się w którejś z placówek podlegających pod dany punk apteczny, lub sprawdzić jego dostępność w hurtowni. Jeśli ma on możliwość zamówienia danego produktu, to często jest on do odebrania już następnego dnia lub w ciągu kilku najbliższych dni.

Ważny lek dla dzieci znika z aptek. Nie ma zamienników

Ważny lek dla dzieci znika z aptek. Nie ma zamienników

Lek dla dzieci regulujący pracę jelit zostaje wycofany z polskiego rynku, o czym poinformował producent – firma Pfizer. Po wyczerpaniu dostępnych jeszcze w aptekach zapasów leku nie będzie można już k...

Monika Góralska
Monika Góralska

Jak kupić lek, którego brakuje w aptece? Wypróbuj te wskazówki

Jeśli jednak nie możemy czekać aż tak długo, bo lek jest potrzebny natychmiast, zamiast biegać od jednej apteki do drugiej, wypróbuj te wskazówki:

  • Duże apteki zwykle mają większe zapasy leków, ale równocześnie jest w nich większy ruch, więc towar znika z magazynów szybciej. Warto więc poszukać leku w mniejszych, osiedlowych aptekach, gdzie zapotrzebowanie na dany lek może być również mniejsze.
  • Zamiast chodzić do każdej z nich, warto wyszukać w Internecie numery telefonów najbliższych aptek i zadzwonić, aby upewnić się, że dostaniemy w którejś z nich poszukiwany przez nas lek.
  • Dobrze jest także skorzystać z internetowych wyszukiwarek leków. Wystarczy wybrać w nich najbliższą nam lokalizację wpisać nazwę leku, a następnie wśród wyszukanych pozycji znaleźć konkretny produkt i jego dawkę. Wyszukiwarka wskaże, gdzie możemy dany lek kupić, ile jest go na stanie, a nawet poda jego cenę.
  • W niektórych wyszukiwarkach możemy również lek zarezerwować, jednak musimy poczekać na potwierdzenie z apteki. Przed udaniem się do punktu możemy również zadzwonić do danej apteki i upewnić się, czy lek jest nadal dostępny. Może się niestety zdarzyć tak, że lek widnieje w systemie, ale nie ma go już fizycznie na magazynie.

Zobacz także: Nie będzie już recepty rocznej, bo „leki lądują w koszu”. Zamiast niej kilka recept na pół roku. Kolejki do lekarzy mogą być jeszcze dłuższe

Jeśli mimo to w żaden sposób nie możemy zdobyć naszego leku, najlepiej jest udać się do lekarza, zgłosić mu ten problem i poprosić o zmianę dotychczasowego leczenia z uwzględnieniem innego leku.

Czytaj także: Ulga na leki 2023 – kto może ją otrzymać i jak z niej skorzystać? Sprawdź, kiedy możesz dostać leki za darmo

Brak leku, a także zapytania o jego dostępność można również zgłosić do Ministerstwa Zdrowia, wysyłając e-mail z opisem danej sytuacji na adres: brakleku@mz.gov.pl. Braki leków można także zgłaszać do Rzecznika Praw Pacjenta, dzwoniąc na bezpłatny numer: 800 190 590. Infolinia jest czynną od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00.

Czytaj także: Duże zmiany w refundacji. Pacjenci zaoszczędzą: tańsze zamienniki i bezpłatne leki dla kolejnej grupy. Recepta roczna jednak zostaje

Lek przeciwmigrenowy niedostępny w aptekach. Czy wróci do sprzedaży?

Lek przeciwmigrenowy niedostępny w aptekach. Czy wróci do sprzedaży?

Lek przeciwbólowy łagodzący objawy migreny w ciągu kilku najbliższych miesięcy będzie niedostępny w polskich aptekach. O znacznym opóźnieniu dostaw poinformował producent. Dostępny jest natomiast zami...

Monika Góralska
Monika Góralska
Dodaj firmę
Warszawa, ul. Senatorska 12
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia