Te leki znikają z aptek. Kupujemy na zapas? Wśród nich leki na nadciśnienie, cukrzycę i alergię. Sprawdź, czy twój lek jest dostępny

Monika Góralska
W aptekach nie kupisz już popularnego leku na nadciśnienie oraz leków stosowanych w hormonalnej terapii zastępczej.
W aptekach nie kupisz już popularnego leku na nadciśnienie oraz leków stosowanych w hormonalnej terapii zastępczej. MJ_Prototyp/gettyimages.pl
Coraz więcej leków znika z półek polskich aptek. Według analizy portalu gdziepolek.pl na liście niedostępnych w czerwcu 2022 preparatów znajduje się już 39 pozycji. Powodem są rosnące ceny, które sprawiają, że coraz więcej osób wykupuje leki na zapas. Sprawdź, czy na liście nie ma również twojego leku.

Jakich leków brakuje? Nie kupisz antybiotyków, leków na nadciśnienie i cukrzycę

Portal gdziepolek.pl podaje listę leków, których brakuje w aptekach w czerwcu 2022. Jest na niej już 39 pozycji. Wśród nich znajdują się antybiotyki dla dzieci w formie proszków i granulatów do sporządzenia zawiesiny, m.in. Zinnat, Ceclor, Hiconcil, Ceroxim, Duracef. Brakuje także antybiotyków w tabletkach takich jak Rovamycine i Unasyn.

Niedostępny jest również lek Mysimba, który przeznaczony jest dla dorosłych osób otyłych i z nadwagą. Stosuje się go w celu redukcji masy ciała w połączeniu z dietą o obniżonej kaloryczności.

– Z biura obsługi klienta firmy Bausch Health Poland Sp z.o.o. otrzymaliśmy informację, iż nowa partia leku Mysimba trafiła do Polski i lada moment rozpocznie się dystrybucja do hurtowni i do aptek. Aktualnie już ok. 6 proc. aptek udało się zatowarować w kilka, a nawet kilkanaście opakowań tego leku – podaje portal gdziepolek.pl.

Obecnie dostępne są już ostatnie sztuki leku Systen 50 w postaci plastrów stosowanego w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Jego zamiennik Climara-50 już wcześniej został wycofany z polskich aptek, ponieważ producent zdecydował o zakończeniu dystrybucji tego leku na nasz rynek. Trudno dostępne są również inne zamienniki systemów transdermalnych, takie jak Systen Conti i Systen Sequi.

Zobacz także: Tych leków może zabraknąć w aptekach od stycznia 2023. Na liście ponad 200 pozycji, w tym leki na cukrzycę i astmę

Innym ważnym lekiem obecnie już niedostępnym w żadnej polskiej aptece jest Ozempic stosowany w leczeniu cukrzycy. Dłużej nie będzie już także dostępny lek Atenolol Sanofi 50, który stosują osoby chorujące na nadciśnienie oraz zaburzenia rytmu serca. Kończą się zapasy leku w aptekach, a producent nie przewiduje nowych dostaw. Dodatkowo lek nie ma zamiennika, więc chorzy są zmuszeni zmienić sposób leczenia. Pacjenci powinni więc zgłosić się jak najszybciej do swojego lekarza prowadzącego w celu ustalenia nowego leczenia.

Jako powód tych deficytów gdziepolek.pl wskazuje na wojnę w Ukrainie i rosnącą inflację oraz wynikające z tego problemy z dystrybucją, spowodowane rosnącymi cenami paliw. Wyższe ceny produktów, w tym również środków medycznych, sprawiają, że pacjenci wykupują leki na zapas.

Te leki nie są już dostępne w aptekach

Lista leków, których brakuje w aptekach w czerwcu 2022, jest coraz dłuższa, a znajduje się na niej już 39 produktów:

  1. Atenolol Sanofi 25,
  2. Betoptic S,
  3. Broncho-Vaxom 3,5 mg,
  4. Butapirazol, czopki,
  5. Ceclor 0,375g/5 ml,
  6. Ceclor 0,25 g/5 ml,
  7. Ceroxim 0,25 g/5 ml,
  8. Chlorprothixen Zentiva 15 mg,
  9. Chlorpothixen Zentiva 50 mg,
  10. Clatra, płyn,
  11. Depo-Provera 150 mg/ml, 3,3 ml,
  12. Diphergan,
  13. Duac (10 mg + 30 mg)/g,
  14. Duac (10 mg + 50 mg)/g,
  15. Duracef 0,25 g/5 ml,
  16. Erodmed,
  17. Gopten 2,0,
  18. Hiconcil, proszek,
  19. Infanrix-IPV+Hib,
  20. Klabax 0,25 g/5 ml,
  21. Kornam,
  22. Laticort 0,1 proc.,
  23. Mysimba,
  24. Ozempic 1 mg,
  25. Ozempic 0,5 mg,
  26. Ozempic 0,25 mg,
  27. Pravator 20 mg,
  28. Priorix,
  29. Rimantin,
  30. Rovamycine tabletki,
  31. Systen 50,
  32. Systen Conti,
  33. Systen Sequi,
  34. Trulicty 4,5 mg/0,5 ml,
  35. Ulgastran,
  36. Unasyn,
  37. Welbox,
  38. Zinnat 0,25 g/5 ml,
  39. Zinnat 0,125 g/5 ml.

Zobacz także:

Cukier pod kontrolą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia