Lek na otyłość odchudza bez wysiłku i zmiany diety! Naukowcy sugerują, że znaleźli skuteczną tabletkę na odchudzanie

Monika Góralska
Inhibitor PDE9 to lek na otyłość, który może zastąpić popularne tabletki na odchudzanie.
Inhibitor PDE9 to lek na otyłość, który może zastąpić popularne tabletki na odchudzanie. jetsam86/123rf.com
Otyłość to coraz większy problem zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci na całym świecie. Od lat naukowcy poszukują preparatu, który zapobiegałby przybieraniu na wadze. Eksperci z Uniwersytetu Johna Hopkinsa odkryli, że lek na alzheimera, schizofrenię i niedokrwistość sierpowatą przeciwdziała również otyłości i zapobiega stłuszczeniu wątroby. Efekt ten można osiągnąć nawet bez zmiany diety czy podejmowania dodatkowej aktywności fizycznej. Czy nastąpi przełom w leczeniu otyłości?

Spis treści

Eksperymentalny lek opracowany w celu leczenia choroby Alzheimera, schizofrenii i niedokrwistości sierpowatej stymuluje komórki do spalania większej ilości tłuszczu, dzięki czemu zmniejsza masę ciała oraz zapobiega odkładaniu się tłuszczu wokół talii i narządów wewnętrznych, poprawia również pracę serca. Do takich wniosków doszli naukowcy z Johns Hopkins University School of Medicine, a wyniki badań przeprowadzonych na myszach opublikowali w "The Journal of Clinical Investigation".

Sprawdź również:

Enzym odpowiedzialny za otyłość

Wszystko za sprawą inhibitora (substancji hamującej działanie) enzymu PDE9 (fosfodiestrazy). Już w 2015 r. ten sam zespół badaczy odkrył, że enzym PDE9 występuje w sercu, a jego obecność w tym narządzie wiąże się z chorobami wywoływanymi przez wysokie ciśnienie krwi. Zahamowanie wydzielania tego enzymu za sprawą syntetycznego inhibitora PDE9 powoduje wzrost poziomu cząsteczek cGMP (cykliczny guanozyno-3′,5′-monofosforan), które stymulują wiele różnych procesów w całym organizmie. Jak dowodzą najnowsze badania, inhibitor PDE9 zmniejsza ilość tłuszczu w organizmie. PDE9, nazywany jest także "kuzynem" innego enzymu jakim jest PDE5, którego działanie hamuje np. Viagra. W jaki sposób inhibitor PDE9 mógłby leczyć otyłość? Czy ma on szansę zastąpić dostępne, ale mało skuteczne tabletki na odchudzanie?

Zobacz także:

Jak działa lek na otyłość? Wyniki badań

Otyłość jest globalnym problemem, który zwiększa ryzyko zachorowania na groźne dla życia schorzenia takie jak cukrzycy typu 2, udar, choroby serca czy nowotwory. Zagraża ona szczególnie kobietom, które przeszły menopauzę. Są one narażone również na choroby sercowo-naczyniowe. Dlatego naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w swoim eksperymencie wykorzystali myszy, którym usunięto jajniki, aby mogły one naśladować organizmy kobiet po menopauzie. Myszy (zarówno samice, jak i samce) przez 4 miesiące były na diecie wysokotłuszczowej, co sprawiło, że podwoiły one swoją pierwotną masę ciała. Następnie podzielono je na 2 grupy: pierwszej podawano lek hamujący PDE9, a drugiej placebo. Równocześnie nie zmieniono diety, ani nie zwiększono aktywności fizycznej gryzoni przez kolejnych 6-8 tygodni.

Czytaj także: Chcesz schudnąć i mieć dobry humor? Zamiast przekąski sięgnij po orzechy. Zadbasz o smukłą sylwetkę i wzmocnisz serce. Ile orzechów jeść?

Badanie wykazało, że u myszy otrzymujących doustnie inhibitor PDE9 doszło do zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej nie tylko podskórnej, ale również wokół narządów takich jak wątroba czy serce. Podczas, gdy gryzonie otrzymujące placebo nadal przybierały na wadze.

Lek zawierający inhibitor PDE9 przyspieszył wchłanianie tłuszczów, obniżył także poziom cholesterolu we krwi i usprawnił pracę serca. Z badań wynika więc, że zahamowanie działania enzymu PDE9 korzystnie wpływa na metabolizm oraz pracę układu sercowo-naczyniowego, czyli tzw. zespół kardiometaboliczny, na który składa się wysokie ciśnienie krwi, podwyższony poziom glukozy, cholesterolu i trójglicerydów.

Przez otyłość rozumiemy patologiczne zwiększenie tkanki tłuszczowej, które prowadzi do upośledzenia naszej aktywności. Ponadto wywołuje liczne choroby, które mogą skończyć się nawet przedwczesnym zgonem.

Osiem ważnych i ciekawych faktów na temat nadwagi i otyłości...

Kiedy powstanie lek na otyłość?

Inhibitory PDE9 na razie są lekami eksperymentalnymi, które nie mają jeszcze nazwy handlowej, ale były już testowane przez na ludziach m.in. w celu leczenia choroby Alzheimera, anemii sierpowatej, a także schizofrenii i chorób serca. Z badań wynika, że leki te nie powodują poważnych skutków ubocznych i są dobrze tolerowane przez organizm. Testowanie ich na ludziach pod kątem otyłości jest więc jedynie kwestią czasu.

Źródło:
Inhibition of phosphodiesterase type 9 reduces obesity and cardiometabolic syndrome in mice The Journal of Clinical Investigation

ZOBACZ: W jakich produktach ukrywa się cukier i jak wykluczyć go z diety? Porady dietetyka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

I
Ilona
Ile można jeszcze czytać w mediach o cudownych lekach, które zrobią z każdego grubaska pietruszkę. No dajcie spokój...Odchudzanie czy też leczenie otyłości to długa droga i wymaga przede wszystkim skrupulatności i zmiany nawyków. Dlatego w szpitalu medicover bariatrzy pracuja indywidualnie z pacjentami
G
Gość
20 października, 23:26, Gość:

Po tym jak wyciśnięto idiotą szczypawke na srowida nic mnie już niezdziwi, po tym jak przez prawie dwa lata widziałem sprzedajne ku..y z mediów to też mnie już nic niezdziwi. Także wierzę że znajdą się kretyni, którzy będą to kupować.

21 października, 08:44, Temida:

Powinien pojawić się wirus C19 w mutacji która ma 90% śmiertelność. Wtedy tacy id...ci jak ty wyginą i nie będziemy musieli czytać takich głupot.

Czekam z niecierpliwością ?

T
Temida
20 października, 23:26, Gość:

Po tym jak wyciśnięto idiotą szczypawke na srowida nic mnie już niezdziwi, po tym jak przez prawie dwa lata widziałem sprzedajne ku..y z mediów to też mnie już nic niezdziwi. Także wierzę że znajdą się kretyni, którzy będą to kupować.

Powinien pojawić się wirus C19 w mutacji która ma 90% śmiertelność. Wtedy tacy id...ci jak ty wyginą i nie będziemy musieli czytać takich głupot.

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia