W czasie corocznego spotkania Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Cukrzycą (EASD), odbywającego się w tym roku online ze względu na pandemię COVID-19, dr Rikke Wiggers ze Szpitala Uniwersyteckiego w Aalborgu (Dania) wraz ze swoimi współpracownikami przedstawił zaskakujące wyniki badań nad lekiem na osteoporozę. Okazuje się, że znany specyfik stosowany od lat w leczeniu skutków demineralizacji kości może również zapobiegać rozwojowi cukrzycy typu 2.
Lek na osteoporozę chroni przed cukrzycą typu 2?
U chorujących na cukrzycę istnieje dużo większe ryzyko złamań kości niż u osób zdrowych. Przeprowadzone wcześniej badania na zwierzętach wykazały, że leki wpływające na mineralizację kości mają również wpływ na poziom glukozy we krwi. To nasunęło duńskim lekarzom z dr Rikke Viggersem na czele hipotezę, że leczenie osteoporozy może być powiązane z ryzykiem występowania cukrzycy typu 2. Badacze przyjrzeli się popularnemu lekowi jakim jest alendran (alendronian sodu) i udowodnili, że u osób go przyjmujących zmniejsza on ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.
Alendran (alendronian sodu), którego substancją czynną jest sól sodowa kwasu alendronowego stosowany jest w leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie w celu zmniejszenia ryzyka złamań kręgów i szyjki kości udowej. Jest to lek z grupy bisfosfonianów, który wzmacnia kości i zapobiega ich złamaniom. Alendran dostępny jest wyłącznie na receptę w postaci tabletek i w Polsce kosztuje ok. 12 zł za opakowanie.
W celu sprawdzenia związku pomiędzy lekiem na osteoporozę a cukrzycą typu 2 naukowcy porównali dane osób chorujących na cukrzycę typu 2 oraz przyjmujących alendran i tych, które nie były leczone tym środkiem. W badaniu wzięto pod uwagę m.in. poziom cukru we krwi, a także inne czynniki ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 takie jak palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, otyłość, a także dochód i stan cywilny.
W badaniu wzięło udział 163 588 pacjentów z cukrzycą typu 2 i 490 764 uczestników bez cukrzycy, a średni wiek tych osób wynosił 67 lat. Natomiast 55 proc. z nich stanowili mężczyźni. Historię choroby uzyskano na podstawie dokumentacji szpitalnej pacjentów z lat 2008-2018, natomiast przyjmowanie alendranu udokumentowano na podstawie wypisanych recept.
Zobacz także:
Alendran zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2
Analiza wyników badań wykazała, że osoby stosujące alendran były o 34 procent mniej narażone na rozwój cukrzycy typu 2 niż te, które nigdy nie przyjmowały tego leku. Dodatkowo im dłużej stosowany jest lek na osteoporozę, tym bardziej zmniejsza on szanse wystąpienia najpopularniejszego rodzaju cukrzycy. Stosowanie alendranu przez min. 8 lat zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy aż o 53 proc.
Naukowcy nadal nie wiedzą czemu lek na osteoporozę znacznie hamuje rozwój cukrzycy typu 2. Wysuwają natomiast sugestię, że lek niweluje stan zapalny i stres oksydacyjny, czyli dwa główne procesy odpowiedzialne za pojawienie się insulinooporności (upośledzenia wrażliwości tkanek na insulinę - hormon odpowiadający za regulację poziomu glukozy we krwi), która jest podstawową przyczyną rozwoju cukrzycy typu 2.
Kierownik badań dr Rikke Wiggers podkreśla, że cukrzyca typu 2 jest poważną chorobą trwającą całe życie, która może prowadzić do udaru, chorób serca, ślepoty, a nawet amputacji kończyn, dlatego należy szukać środków, które opóźniają lub zapobiegają jej rozwojowi. Sugeruje również, że stosowanie alendranu powinni wziąć pod uwagę lekarze przepisujący leki na osteoporozę osobom ze stanem przedcukrzycowym lub z wysokim ryzykiem cukrzycy typu 2.
Nie wiadomo, czy inne leki na osteoporozę działają w ten sam sposób co alendran, jednak należy podkreślić, że alendronian sodu obecnie jest dostępny tylko na receptę i przepisywany w celu leczenia osteoporozy, nie można go więc na własną rękę przyjmować w leczeniu cukrzycy typu 2. Przed zażyciem jakiegokolwiek środka medycznego należy zasięgnąć porady lekarza.
Źródło:
Widely used osteoporosis drug protects against type 2 diabetes, says research News Medical
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?