Szacunek i uznanie Kościoła w Polsce
List arcybiskupa Gądeckiego do Mateusza Morawieckiego rozpoczyna się od słów szacunku i uznania w stosunku do działań państwa Polskiego, sfokusowanych na ochronie zdrowia i życia obywateli podczas pandemii koronawirusa.
- Na szczególne uznanie zasługuje wysiłek podejmowany tak przez lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, innych pracowników służby zdrowia i służb sanitarnych, jak i przez służby mundurowe - napisał metropolita poznański.
Trudna sytuacja dla Kościoła
Według Stanisława Gądeckiego ostatni czas był dla całego Kościoła Katolickiego bardzo trudny. Zwłaszcza, że restrykcje przypadły na okres wyjątkowy dla każdego katolika, czyli Wielki Post, Triduum Pachalne i oktawę Wielkiej Nocy. Arcybiskup zapewnił o pomocy duchowej i materialnej ze strony Kościoła w Polsce. Do modlitwy stanu duchownego, osób konsekrowanych i wiernych dołączyło także wsparcie świadczone przez Caritas, zgromadzenia zakonne i wolontariuszy.
Odwilż
Sygnały o stopniowym znoszeniu rządowych ograniczeń dotarły także do hierarchów kościelnych. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wykorzystał tę okazję, by zwrócić premierowi Mateuszowi Morawieckiemu uwagę możliwość zmiany przepisów, ograniczających udział wiernych w nabożeństwach religijnych. Obecnie rządowe zalecenia zabraniają uczestniczenia w nabożeństwie grupie wiernych powyżej pięciu osób.
- Chciałbym zwrócić uwagę – dodał w liście metropolita poznański – na potrzebę bardziej spójnego, proporcjonalnego i sprawiedliwego kryterium ograniczania dopuszczalnej liczby wiernych w kościołach, podobnie jak to ma miejsce w przypadku innych podmiotów.
Propozycja arcybiskupa Gądeckiego
Przewodniczący KEP przedstawił premierowi swoją propozycję zmiany przepisów. Chce, by od 20 kwietnia do odwołania w budynkach i innych obiektach kultu religijnego w trakcie sprawowania czynności lub obrzędów mogła przebywać jedna osoba na każde 9 metrów kwadratowych danego obiektu. Przepis nie obejmowałby:
- osób sprawujących czynności lub obrzędy
- osób posługujących w ich trakcie
- pracowników zakładów i domów pogrzebowych w przypadku pogrzebów
List arcybiskupa Gądeckiego kończy się słowami:
Ufam, że dzięki wysiłkom wszystkich Polaków, uda się ochronić zdrowie i życie wielu z naszych rodaków, a sytuacja, którą przechodzimy umocni naszą jedność i uczyni nasze społeczeństwo jeszcze bardziej solidarnym i silnym.
- Podróżuj bez wychodzenia z domu: zobacz cuda tego świata
- Zobacz nowe pomysły dla domowych artystów i majsterkowiczów
- Tak przyroda wraca do życia, gdy ludzie są w izolacji
- To musisz wiedzieć o dodatkowym zasiłku opiekuńczym
- Wiosna na Netflixie: co obejrzeć oprócz Króla Tygrysów?
- Te zawody wykonują roboty. Maszyny odbiorą nam pracę?
źródło: episkopat.pl