Cypryjski Kościół Prawosławny: Komunia nie przenosi wirusów i chorób
W Kościele prawosławnym Komunia jest udzielana pod dwiema postaciami. Cząstka kwaszonego chleba zanurzonego w konsekrowanym winie jest podawana wiernym z kielicha na małej łyżeczce. Z tej samej łyżki korzystają wszyscy wierni podchodzący do Komunii.
Cypryjscy hierarchowie wydali w tym tygodniu zaskakujące oświadczenie.
Co do przekazywania Komunii Świętej, stanowisko Kościoła jej znane. Komunia nie symbolizuje, ale jest Ciałem i Krwią Chrystusa. Byłoby bluźnierstwem myśleć, że Ciało i Krew Chrystusa mogą przenosić wirusy i choroby. Doświadczenia z wielu wieków chrześcijaństwa nie dają na to dowodów – czytamy na stronie Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego.
- Koronawirus na banknotach. Jak długo się na nich utrzymuje? Tych przedmiotów unikaj
- Koronawirus cię przeraża? Jak radzić sobie ze stresem?
- Zapasy żywności na wypadek koronawirusa
- To wiemy o koronawirusie
- Chiny w 10 dni zbudowały szpital do walki z koronawirusem
- Koronawirus. Wirus z Chin – jakie są objawy?
Cypr: Wiara chroni przed niebezpieczeństwem
Cypryjski Kościół Prawosławny wskazuje też, że kapłani stale służą w szpitalach na oddziałach zakaźnych i przekazują Komunię chorym wiernym, a mimo tego nie zarażają się od nich, choć używają tych samych naczyń liturgicznych.
Uczestniczenie w tajemnicy Eucharystii odbywa się w wierze, która chroni przed wszelkim niebezpieczeństwem – piszą cypryjscy hierarchowie Kościoła Prawosławnego.
W opublikowanym komunikacie Synod zachęca też wiernych do przyjmowania Komunii na nabożeństwach w środy i piątki.
Stanowisko Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego zostało mocno skrytykowane na świecie, jednak rząd Cypru dotychczas się do niego nie odniósł.
Koronawirus: drogi zakażenia
Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Wystarczy, że w naszej obecności nosiciel koronawirusa kaszlnie, kichnie lub po prostu mówi, byśmy się od niego zarazili. Jeśli mamy kontakt ze śliną osoby zakażonej, a następnie dotkniemy swojej twarzy - możemy w ten sposób się zarazić. Wirusy, w tym również koronawirus, przez kilka godzin mogą przetrwać na powierzchniach, które miały kontakt ze śliną osób zakażonych. Możemy więc zarazić się również w ten sposób.
W związku z tym należy więc z dużą ostrożnością podejść do oświadczenia wydanego przez Synod Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego.
Koronawirus na Cyprze
Pierwsze dwa przypadki koronawirusa na Cyprze potwierdzono 9 marca. Obecnie (12 marca, godz. 15:30) potwierdzono 7 przypadków zakażenia koronawirusem na Cyprze. Cypryjski rząd 11 marca 2020 r. podjął decyzję o zamknięciu na trzy dni wszystkich szkół w Nikozji. Odwołano także imprezy masowe w miejscach publicznych, a w ograniczonych przestrzeniach zakazano organizacji imprez powyżej 75 uczestników.