Koronawirus, a żywność importowana z Chin
Federalny Instytut ds. Oceny Ryzyka jest niezależny i podlega Federalnemu Ministerstwu Żywności i Rolnictwa w Niemczech. Według ekspertów z BfR nadal ograniczone są dokładne dane na temat metod przenoszenia się SARS-CoV2, ale informacje o spokrewnionych koronawirusach zostały dobrze poznane. Mowa o SARS-CoV i MERS-CoV.
Za główną drogę przenoszenia się nowego koronawirusa uznaje się drogę kropelkową. W wyniku kichnięcia lub kaszlnięcia przez osobę zakażoną, rozprzestrzeniane są kropelki śliny zawierające wirusy. Osadzają się one na przedmiotach w okolicy chorego (dlatego tak ważne jest mycie rąk!), lub trafiają bezpośrednio na drugą osobę, jeśli znajduje się w odległości mniejszej niż metr. Rzadziej do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktu z innymi płynami ustrojowymi takimi jak krew czy mocz.
Koronawirus: BfR i EFSA uspokajają
Marta Hugas szefowa zespołu naukowców z Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zaznacza: „Doświadczenia z poprzednich wybuchów pokrewnych koronawirusów, takich jak koronawirus zespołu ostrej niewydolności oddechowej (SARS-CoV) i koronawirusa zespołu oddechowego na Bliskim Wschodzie (MERS-CoV), pokazują, że przenoszenie poprzez konsumpcję żywności nie miało miejsca. W tej chwili nie ma dowodów sugerujących, że nowy koronawirus (SARS-CoV2) różni się pod tym względem.”
Zgodnie z obecną wiedzą, do żadnego z obecnych zakażeń koronawirusem SARS-CoV2 nie doszło za pośrednictwem żywności.
Możliwe jest przenoszenie zakażenia za pomocą pokarmu, ale wówczas, gdy zakażona żywność zostanie spożyta w krótkim odstępie czasu od momentu jej zainfekowania. Wynika to z faktu, że nowy koronawirus jest stosunkowo mało stabilny w środowisku. Koronawirus na powierzchni przedmiotów może utrzymywać się do 9. dni w temperaturze pokojowej. Przeważnie przeżywają i pozostają zakaźne przez 4 lub 5 dób. Korzystne warunki środowiskowe to niska temperatura i duża wilgotność powietrza.
Sprawdź, jak uchronić się przed koronawirusem?
Koronawirus: WHO radzi zachować ostrożność
Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że podstawową zasadą, chroniącą przed zakażeniem koronawirusem to mycie dłoni wodą z mydłem lub za pomocą płynów do dezynfekcji. Czas mycia powinien wynosić minimum 30 sekund, aby uzyskać największą i oczekiwaną skuteczność. W przypadku mycia rąk tradycyjną metodą to efektywność na poziomie 99 procent. W przypadku profesjonalnych płynów do dezynfekcji skuteczność sięga do 99,99 procent.
Odpowiednie przygotowanie żywności gwarantuje jej bezpieczeństwo. Ważną zasadą jest unikanie zanieczyszczenia krzyżowego, czyli dotykania brudnymi rękoma gotowych elementów posiłku (np. podczas nakładania pieczonego kurczaka na talerz), oraz dogotowywanie składników. Wysoka temperatura jest niekorzystna dla koronawirusów.