Przed wiosennym lockdownem w panice wykupywaliśmy produkty spożywcze i papier toaletowy ze sklepów. Teraz nasza czujność trochę się stępiła. W sumie trudno się dziwić, sklepy są ciągle czynne, niczego w nich nie brakuje. Jednak liczba zakażeń koronawirusem wcale nie maleje. Chyba już każdy zna osobiście kogoś, kto został zakażony koronawirusem albo choruje lub chorował na COVID-19. Choroba własna albo kogoś, z kim mieszkamy, wiąże się z koniecznością kwarantanny domowej. Czy jesteśmy na nią przygotowani?
Zobacz listę zakupów, zaproponowaną przez fundacja GOTOWI.ORG. Możesz od tego zacząć, tworząc własną. Tylko prosimy, nie zwlekaj, a już na pewno chora albo chory nie lataj do sklepu!!! Do tego informacje, jak przechowywać kupione produkty
SPRAWDŹ LISTĘ ZAPASÓW NA KWARANTANNĘ
Jeśli nie, to fundacja GOTOWI.ORG przygotowała praktyczny poradnik, jak zawczasu przygotować się na pozostanie przez jakiś czas w domu.
PORADNIK O GROMADZENIU I PRZECHOWYWANIU ZAPASÓW. Robimy lub uzupełniamy swoje zapasy na minimum 30 dni.
1. Wyznaczamy miejsce gromadzenia zapasów.
Szafki kuchenne, sucha piwnica, półki w garderobie, pojemniki pod łóżkiem, balkon (do mrozu). Szykujemy szczelnie zamykane pojemniki, szklane słoiki, torebki strunowe. Robimy miejsce w zamrażalniku, jeśli możemy, kupujemy zamrażarkę. Poszczególne artykuły wymagają różnych warunków przechowywania. Miejsca zabezpieczamy przed wilgocią i gryzoniami.
2. Robimy listę zakupową.
Listę dzielimy wg schematu: spożywcze, warzywa i owoce, chemia i inne, apteczka - przykładowa jest na zdjęciu.
Ustalamy dokładnie, co i w jakiej ilości w domu jeszcze jest i czy jest zdatne do spożycia. Jeśli mamy zeszłoroczne przetwory, to sprawdzamy, czy się nie popsuły. Weryfikujemy czy leków na receptę, przyjmowanych na stałe, wystarczy nam na następny miesiąc.
Spisujemy wszystko to, co będzie nam potrzebne przez najbliższy miesiąc.
Pamiętamy o naszych zwierzętach. Na listę mają trafić tylko takie artykuły, które faktycznie spożywamy czy używamy. Jeśli nie jemy papryki, to na listę jej nie wpisujemy. Ale wpiszmy to, co lubimy zjeść np. czekoladę. Lista powinna być kompletna. Chodzi o to, żebyśmy poradzili sobie na kwarantannie, przez 10, 14 czy 30 dni, bez żadnych dostaw z zewnątrz.
3. Idziemy po zakupy.
Zakupy robimy z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa. Ściśle trzymamy się przygotowanej uprzednio listy zakupowej, nie będziemy trwonić pieniędzy na rzeczy zbędne. Zwracamy uwagę na daty przydatności do spożycia, żeby niczego potem nie wyrzucić. Produkty muszą być szczelnie zamknięte, w oryginalnych opakowaniach, nie mogą być popsute.
To nie pierwszy, i nie ostatni, poradnik covidowy fundacji GOTOWI.ORG.
Misją Fundacji GOTOWI.ORG jest stworzenie stałej kampanii informacyjnej skierowanej do społeczeństwa. Jej efektem ma być realne zwiększenie bezpieczeństwa każdego obywatela i poprawienie się w stopniu znacznym jego zdolności do przetrwania katastrof naturalnych i zagrożeń będących skutkiem działalności człowieka.
Ten poradnik jest częścią dużej kampanii "Bądźmy Gotowi, nie dajmy się!" którą prowadzi fundacja. Zaledwie 13.10 zorganizowała XXX Międzynarodowy Dzień Ograniczania Skutków Katastrof.