Kolejny koronawirus od nietoperza pochodzi z Rosji. Jest podobny do SARS-CoV-2, może potencjalnie zakażać ludzi i nie reaguje na szczepionki

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Groźny wirus wykryto w momencie, gdy nie były jeszcze w pełni znane zagrożenia związane z odzwierzęcymi koronawirusami, przez co początkowo nie zwrócono na niego uwagi.
Groźny wirus wykryto w momencie, gdy nie były jeszcze w pełni znane zagrożenia związane z odzwierzęcymi koronawirusami, przez co początkowo nie zwrócono na niego uwagi. 123RF
Czy zagraża nam kolejny koronawirus? Naukowcy wskazują na niebezpieczny patogen podobny do SARS-CoV-2. To sarbekowirus, który normalnie atakuje nietoperze. Nosi nazwę Khosta-2, pochodzi z Rosji i według badaczy ze Stanów Zjednoczonych ma potencjał do zakażania komórek w organizmie ludzkim. Najbardziej niepokojący jest fakt, że nie działają na niego obecnie dostępne szczepionki. Co jeszcze wiemy o nowym wirusie?

Koronawirus Khosta-2 był z początku niedoceniany

W ostatnich latach odkryto setki różnych sarbekowirusów, głównie w azjatyckich nietoperzach, jednak większość nie zakaża ludzkich komórek. Przypomnijmy, że jest to podrodzaj betakoronawirusów, które z kolei należą do rodziny koronawirusów (Coronaviridae).

– Z genetycznego punktu widzenia te nietypowe rosyjskie wirusy przypominają inne, które odkrywano w różnych częściach świata. Ponieważ nie przypominały SARS-CoV-2, nikt nie uznał, że jest się czym ekscytować – mówi Michael Letko, jeden z autorów publikacji, która ukazała się w piśmie „PLoS Pathogens”. – Kiedy jednak przyjrzeliśmy się im bliżej, byliśmy zaskoczeni, że są one zdolne do zakażania komórek człowieka. To nieco zmienia nasze rozumienie tych wirusów, tego, skąd pochodzą i które regiony mogą stwarzać zagrożenie.

Naukowców niepokoi szczególnie wirus Khosta-2, którego wykryto pod koniec 2020 r. To, że może zagrażać ludziom, ustalił zespół z Paul G. Allen School for Global Health na Washington State University w Stanach Zjednoczonych.

– Jeśli spojrzy się na SARS-CoV-2 i jego zdolność do odwrotnego przejścia z ludzi na dzikie zwierzęta, a także na inne wirusy, takie jak Khosta-2, czekające w tych zwierzętach i obdarzone groźnymi dla nas właściwościami, widzimy sytuację, w której mogą się w końcu połączyć i stworzyć potencjalnie groźniejszego wirusa – przestrzega prof. Letko.

Zobacz też:

Nowy sarbekowirus od nietoperzy nie reaguje na szczepionki

Wirusy Khosta-2 zidentyfikowano obok wirusa Khosta-1, który w końcu uznano jednak za patogen stanowiący niewielkie zagrożenie dla ludzi.

Inaczej jest w przypadku Khosta-2 – podobnie, jak wirus SARS-CoV-2, wykorzystuje on swoje białko kolca do atakowania komórek za pośrednictwem receptora ACE2. Jak pokazały badania z użyciem surowicy osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, nie działają na niego przeciwciała wytworzone dzięki szczepionkom.

W przypadku wirusa Khosta-2 nieskuteczne były także przeciwciała osób zakażonych wariantem Omikron SARS-CoV-2. Zdaniem autorów badania pokazuje to potrzebę opracowania szczepionki uniwersalnej, działającej przeciwko różnym sarbekowirusom. Takie prace już są prowadzone – zapewniają naukowcy. (PAP)

Źródło: An ACE2-dependent Sarbecovirus in Russian bats is resistant to SARS-CoV-2 vaccines PLOS Pathogens

Dowiedz się także na temat:

Marek Matacz
mat/ agt/ arz

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia