Spis treści
Co to znaczy panseksualizm?
Panseksualizm polega na odczuwaniu pociągu do ludzi niezależnie od ich płci czy tożsamości płciowej. Przedrostek „pan-” oznacza „wszystkie”. Panseksualizm oznacza, że można odczuwać pociąg do wszystkich płci.
– Dla osób panseksualnych płeć innych osób nie ma znaczenia, nie czują one, by to miało wpływ na ich możliwość budowania zaangażowania romantycznego czy seksualnego – na stronie fundacji SEXEDPL pisze edukatorka seksualna, Katarzyna Koczułap.
Wiele osób panseksualnych mówi o pociągu do ludzi na podstawie osobowości, a nie płci. Warto jednak podkreślić, że panseksualistów nie pociągają wszyscy ludzie. Oznacza to, że mogą ich zainteresować osoby różnych kategorii płciowych.
Czym się różni osoba biseksualna od panseksualnej?
Biseksualność i panseksualność to określenia używane do opisania orientacji seksualnej. Biseksualność odnosi się do pociągu (romantycznego, emocjonalnego lub seksualnego) do więcej niż jednej płci, niekoniecznie w tym samym czasie, w ten sam sposób czy w tym samym stopniu. Choć przedrostek „bi-” sugeruje dwie płci, to dla niektórych osób biseksualność może oznaczać odczuwanie pociągu wyłącznie do mężczyzn i kobiet, a dla innych z kolei może to oznaczać zainteresowanie wieloma tożsamościami płciowymi.
Czytaj także: Kobiety też mogą być uzależnione od seksu. Wstydzą się do tego przyznać nawet przed sobą
Panseksualizm to pociąg do osoby niezależnie od jej płci. Osoby o orientacji panseksualnej mogą czuć pociąg do kogoś, kto nie identyfikuje się z żadną płcią (agender), do kobiety, mężczyzny lub osoby płynnej płciowo. Co ważne, osoba, które identyfikuje się jako panseksualna, nie pożąda wszystkich – podobnie jak nie każda kobieta heteroseksualna nie jest zainteresowana każdym mężczyzną i odwrotnie.
Czym się różni osoba biseksualna od panseksualnej? Panseksualność zakłada neutralność płciową, z kolei biseksualność – nie. Biseksualność odnosi się do pociągu do wielu płci, panseksualność – do wszystkich płci. Choć oba te pojęcia nakładają się na siebie, to są odrębne.
Zarówno w przypadku osób biseksualnych, jak i panseksualnych, rodzaj doświadczanego pociągu może być różny dla różnych płci. Można odczuwać romantyczny pociąg do jednej płci, ale pociąg seksualny do innej.
Czy osoba panseksualna może mieć preferencje? Michał Szpak o panseksualności
Osoba panseksualna ma własne preferencje seksualne. Może odczuwać pociąg do osób z różnych grup. Może się to przejawiać na wiele sposobów – zależnie od indywidualnych preferencji, zainteresowań i potrzeb.
Zarówno osoba panseksualna, jak i biseksualna, może mieć większe preferencje względem jednej płci niż wobec innych. O swoich preferencjach powiedział Michał Szpak:
– Nie mogę powiedzieć, że zakocham się tylko w kobiecie lub tylko w mężczyźnie, bo ja zakochuję się w człowieku. Seksualność to sfera, którą odkrywa się całe życie. Gdybym miał jednoznacznie siebie określić, jestem panseksualny – powiedział w wywiadzie z „Twoim Stylem”.
Inne znane osoby, które określają się jako panseksualne, to m.in. Miley Cyrus, Sia, Kesha, Cara Delevingne, Kristen Stewart i Monika Miller.
Źródła:
- PANSEKSUALNOŚĆ FUNDACJA SEXED
- Differences between pansexuality and bisexuality Medical News Today
- What Does It Mean to Be Pansexual? Healthline