Kiedy będziesz mieć menopauzę? Wskazuje na to długość cyklu miesiączkowego. U tych kobiet objawy klimakterium pojawią się wcześniej

OPRAC.:
Monika Góralska
Monika Góralska
Dlaczego u niektórych kobiet objawy menopauzy pojawiają się wcześniej i są bardziej intensywne? Badania naukowe wskazują, że jest to związane z długością cyklu miesiączkowego.
Dlaczego u niektórych kobiet objawy menopauzy pojawiają się wcześniej i są bardziej intensywne? Badania naukowe wskazują, że jest to związane z długością cyklu miesiączkowego. fizkes/123rf.com
Długość cyklu miesiączkowego przekłada się na wiek rozpoczęcia menopauzy oraz siłę objawów jej towarzyszących – informują naukowcy z Harvard School of Public Health w Bostonie, których wnioski opublikowało pismo „Menopause”. Jak przewidzieć, kiedy u kobiety wystąpi menopauza?

Spis treści

Długość cyklu pozwala przewidzieć wystąpienie menopauzy

Prawidłowa długość cyklu menstruacyjnego u kobiety, czyli okresu od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego do kolejnego krwawienia, mieści się w przedziale od 21 do 34 dni. W długości cykli mogą następować wahania +/-2 dni. Jeśli jednak okres ten jest krótszy lub dłuższy lub gdy każdy z cykli znacznie różni się od siebie długością, np. jeden trwa 21 dni, a kolejny 30 dni to mówimy o nieregularnych cyklach miesiączkowych. Mogą być one związane z zaburzeniami zdrowotnymi i wymagają konsultacji z lekarzem.

Czytaj także: Kawa, herbata i białko chronią kobiety przed złamaniem kości? Niewielka zmiana diety może zmniejszyć ryzyko złamania szyjki kości udowe

Oczywiście naturalne jest to, że cykle nie będą występować w idealnych odstępach czasu i u każdej kobiety występują z inną częstotliwością, a także mają różną intensywność. Naukowcy z Bostonu odkryli natomiast, że długość cyklu menstruacyjnego może być powiązana z czasem, w którym następujemenopauza.

Czytaj także: Spóźnia Ci się okres? Może grozić Ci zawał serca lub migotanie przedsionków. Nieregularne miesiączki podwyższają ryzyko chorób serca

Analizą objęto 634 kobiety, które udzieliły informacji na temat długości cyklu miesiączkowego w latach reprodukcyjnych (średnia wieku wynosiła 33 lata), a około 18 lat później przeszły badania kontrolne. W porównaniu z kobietami, których cykl miał normalną długość (26-34 dni), u pań, których cykl liczył poniżej 25 dni objawy menopauzy pojawiały się wcześniej i było ich więcej.

Do głównych objawów menopauzy należą:

  • uderzenia gorąca,
  • częste uczucie zmęczenia,
  • objawy depresji i zaburzeń lękowych,
  • zaburzenia snu.

Sprawdź: Ten sposób na uderzenia gorąca przy menopauzie zmniejsza objaw o 95 procent

Kobiety z krótszym cyklem miesiączkowym częściej doświadczały w średnim wieku problemów ze snem, objawów depresji i bólów w klatce piersiowej. Dodatkowo, w grupie tej zaobserwowano większy wskaźnik masy ciała (BMI) w czasie ciąży.

Cykl menstruacyjny pozwala ocenić ogólny stan zdrowia kobiety

Coraz więcej danych wskazuje, że czynniki dotyczące wieku reprodukcyjnego mogą wpływać na objawy menopauzy, choć wyniki dotychczasowych badań nie były spójne. W Chinach wykazano na przykład, że nieregularne miesiączki mają związek z mniejszym ryzykiem objawów depresji w późnych latach życia, podczas gdy wyniki badań przeprowadzonych we Francji świadczyły, że nieregularne miesiączki zwiększają późniejszą podatność na depresję – piszą autorzy.

Cykl miesiączkowy jest markerem ogólnego stanu zdrowia kobiety, dlatego ważne jest lepsze zrozumienie mechanizmów, poprzez które wpływa on na późniejszą jakość życia – komentuje prezes North American Menopause Society, dr Chrisandra Shufelt.

Na podstawie badania:
Self-reported menstrual cycle length during reproductive years in relation to menopausal symptoms at midlife in Project Viva Menopause

Uderzenia gorąca i nocne poty to popularne objawy menopauzy, ale mogą wskazywać także na wiele innych chorób. Sprawdź na kolejnych slajdach, które schorzenia łudząco przypominają klimakterium.

Objawy menopauzy mogą być zwiastunem poważnych chorób. Uderz...

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia