Spis treści
Joanna Koroniewska nagrała słuchowisko dla Fundacji Koalicja dla Wcześniaka
Światowy Dzień Wcześniaka stał się w tym roku okazją do współpracy Fundacji Koalicja dla Wcześniaka i Joanny Koroniewskiej, znanej widzom m.in. z „M jak miłość”. Już dziś, 17 listopada rodzice i dzieci mogą posłuchać, jak aktorka czyta bajkę pt. „Dorotka Superbohaterka – o siostrzyczce, która pojawiła się na świecie przed czasem”. Słuchowisko jest dostępne na platformie Spotify oraz na kanale Fundacji w serwisie YouTube. Książkę o Dorotce można też pobrać w formie pliku PDF ze strony Fundacji.
– Kochani, mamy dla Was prezent, dla tych wszystkich, którzy są w szpitalach, którzy nagle postawieni są w zupełnie nowej roli, dla tych, którzy cierpią i dla tych, którzy pozostawili w domu dzieci, którym trudno wytłumaczyć, co się wydarzyło – zapowiada słuchowisko Koroniewska. – Dla tych wszystkich mamy cudowną bajeczkę „Dorotka Superbohaterka”. Ściskam Was bardzo mocno, jesteście najdzielniejsi na całym świecie. Bardzo gorąco zachęcam Was do wysłuchania bajeczki.
Historia Dorotki powstała w myśl zasady „bawiąc – uczy”. Słuchając bajki, dziecko nie tylko przyjemnie spędza czas, ale też może dowiedzieć się więcej o tym, jak wcześniak przychodzi na świat i z czym to się wiąże. W ten sposób można oswoić dziecko z tematem, pomóc mu zrozumieć trudne kwestie i przygotować je na pojawienie się w domu zbyt wcześnie urodzonego braciszka czy siostrzyczki.
Pielęgnacja i zdrowie dziecka
Czym jest kangurowanie i jak pomaga wcześniakom?
W tym roku Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest pod hasłem „Dotyk rodziców ma terapeutyczną moc”, które przypomina o tym, jak kluczowy dla rozwoju dziecka jest kontakt fizyczny. Liczne badania naukowe wykazały, iż tzw. kangurowanie wcześniaków znacznie uśmierza ból podczas zabiegów, a także zmniejsza ich zachorowalność i umieralność.
– Kontakt „skóra do skóry” jest możliwy i konieczny na oddziale intensywnej terapii noworodka i na wszystkich oddziałach patologii noworodka. Nazywamy go wtedy kangurowaniem. Rozpoczynamy go na zlecenie lekarza neonatologa i tak wcześnie, jak tylko na to pozwala stan kliniczny wcześniaka. Kontakt dziecka z rodzicem ma fundamentalne znaczenie dla przyszłego rozwoju dziecka – podkreśla prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Fundacji Koalicja dla Wcześniaka.
Jak wyjaśnia Fundacja, podczas kontaktu skóry noworodka ze skórą rodzica u dziecka reguluje się oddech i praca serca, a także temperatura ciała, z której utrzymaniem wcześniaki często mają problem. Dodatkowo kangurowanie pomaga w budowaniu więzi rodzica z maluchem, a także wpływa korzystnie na laktację. Niestety, mimo tych pozytywnych skutków, w polskich szpitalach publicznych często nie pozwala się rodzicom na dotykanie wcześniaka.
– Mówi się, że rodzice są jednym z elementów łańcucha terapeutycznego, dlatego nie może ich zabraknąć na oddziałach neonatologicznych – zauważa prof. Borszewska-Kornacka.
Nie tylko bajki. Fundacja wspiera maluchy w Polsce i w Ukrainie
Fundacja Koalicja dla Wcześniaka przypomina w tym roku nie tylko o tym, jak istotne jest kangurowanie, ale także o niebezpieczeństwie, jakim są wirusy. Szczególnie groźny dla zbyt wcześnie urodzonych dzieci jest zakażenie RSV, które może doprowadzić do zapalenia oskrzelików, a nawet zapalenia płuc. Zagraża on zresztą nie tylko wcześniakom, ale też m.in.:
- dzieciom z niską masą urodzeniową,
- dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną,
- dzieci z wrodzonymi wadami serca.
By chronić malucha przed infekcją, należy przede wszystkim ograniczać ryzyko zakażenia – m.in. dezynfekując powierzchnie w domu, unikając dużych skupisk ludzkich oraz często wietrząc pomieszczenia. W ramach profilaktyki dzieci chroni się także za pomocą szczepionek oraz podawania przeciwciał.
– Najskuteczniejsze są szczepienia przeciwko grypie i COVID-19, a niedojrzałe wcześniaki mogą otrzymać przeciwciała zabezpieczające przed wirusem RSV. Zachęcam wszystkich rodziców, aby korzystali z ochrony w okresie jesienno-zimowym – podkreśla ekspertka Fundacji.
Warto dodać, że działania Fundacji nie ograniczają się wyłącznie do pomagania polskim maluchom. Jej członkowie włączyli się także w pomoc Ukrainie. W ramach akcji „Ratujemy ukraińskie wcześniaki” wsparto finansowo ukraińskie szpitale w zakupie mleka i sprzętu medycznego, a akcja „Paczuszka dla maluszka” pozwoliła przygotować wyprawki dla matek, które urodziły dziecko w Polsce po ucieczce z rozdartego wojną kraju. Łącznie na oba te cele Fundacja przeznaczyła jak dotąd ponad 575 tys. zł.
– Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka życzymy maluszkom zdrowego rozwoju, a nam wszystkim spokoju i pokoju na świecie – przekazała Fundacja Koalicja dla Wcześniaka w komunikacie prasowym.