Spis treści
Domowe sposoby na POChP – oczyszczacz powietrza łagodzi objawy choroby
Przewlekła obturacyjna choroba płuc dotyka w Polsce co 10. osobę po 30. roku życia, a to co najmniej 2,5 mln osób. W skali globalnej to aż min. 251 mln pacjentów. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), POChP wraz z chorobami układu krążenia należy do najczęstszych przyczyn zgonów.
Czytaj też: Zaostrzenie POChP groźniejsze dla życia niż zawał
Schorzenie to ma bardzo niekorzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy pacjentów. W licznych badaniach wykazano, że zwiększa ryzyko rozwoju zaburzeń rytmu serca, jego niewydolności oraz zawału mięśnia sercowego. Szkodliwy wpływ ma też zanieczyszczenie powietrza. Naukowcy postanowili sprawdzić związek między tymi kwestiami.
By zbadać wpływ zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach na stan zdrowia osób z POChP, badacze zrekrutowali 85 pacjentów i poddać ich szczegółowym badaniom. W pierwszej kolejności wyszkoleni technicy pobrali próbki powietrza z domów uczestników. Oceniono w nich poziom zanieczyszczeń, w tym zawartość pleśni, sierści zwierząt domowych i pyłów PM2,5. Następnie wybrano losowo 46 uczestników, którzy otrzymali dwa oczyszczacze powietrza – jeden z filtrami HEPA, a drugi węglowy. Reszta badanych otrzymała oczyszczacz „placebo”, który nie posiadał filtra.
Pacjentów obserwowano przez pół roku i cyklicznie badano u nich ciśnienie tętnicze krwi oraz echo serca. Dodatkowo każdy uczestnik analizy nosił na nadgarstku specjalny zegarek monitorujący zmienność rytmu serca.
Po przeanalizowaniu danych okazało się, że osoby korzystające z oczyszczaczy powietrza z filtrem węglowym lub HEPA odczuwały mniejsze nasilenie objawów w porównaniu z grupą placebo.
– Widzieliśmy, że zanieczyszczenie powietrza w domu, w którym ludzie spędzają większość czasu, przyczynia się do pogorszenia zdrowia układu oddechowego. Postawiliśmy hipotezę, że to zanieczyszczenie jest głównym czynnikiem powodującym choroby sercowo-naczyniowe i incydenty sercowe u osób z POChP – skomentował dr Sarath Raju, główny autor badania.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc: leczenie naturalne zmniejsza ryzyko chorób serca
U pacjentów korzystających z domowych oczyszczaczy powietrza poprawiły się wskaźniki zdrowia serca, a szczególnie zaobserwowano 25-procentowy wzrost zmienności rytmu serca. Natomiast u 20 osób korzystających z oczyszczaczy z aktywnym filtrem zauważono blisko 106-procentowy wzrost zmienności rytmu serca. Są to parametry związane jest z poprawą zdrowia i wydolności tego narządu.
Dowiedz się więcej: Po czym poznać, że płuca chorują?
Badacze przyjrzeli się też najdrobniejszym pyłom, czyli cząsteczkom PM2,5. Te zanieczyszczenia występują nie tylko w smogu, ale są też powszechnie w powietrzu. Mogą przedostawać się do pęcherzyków płucnych i tam wywołać stan zapalny, a to pierwszy krok do rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Przenikają także do krwi. Za powietrze zdrowe do oddychania eksperci uznali stężenie pyłów nie przekraczające 12 mcg/m3, przy czym na początku badania średnie stężenie tych zanieczyszczeń w domach uczestników przekraczało normę i wynosiło 13,8 mcg/m3.
– Najdrobniejsze cząsteczki, w tym pyły PM2,5, mogą być najsilniejszymi cząstkami pod względem konsekwencji zdrowotnych – skomentowała współautorka badania dr Meredith McCormack. – Te cząsteczki i inne zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach mogą powodować ogólnoustrojowe stany zapalne u podatnych pacjentów, takich jak osoby z POChP. Nasze badanie pokazuje również ich negatywny wpływ na zdrowie układu krążenia.
Zobacz: Czy od smogu może boleć żołądek?.
Naukowcy dodają, że istnieje konieczność przeprowadzenia dalszych badań, które pozwoliłyby lepiej zrozumieć uzyskane zależności. Dodatkowo eksperci sugerują, że w przyszłości oczyszczacze powietrza mogą stanowić nieodłączny element leczenia pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Można korzystać z nich już dzisiaj, co jest zalecane przy różnych problemach oddechowych, również astmie czy alergii wziewnej.
Choć nie ma jednego i skutecznego sposobu ochrony przed rozwojem POChP, w profilaktyce i leczeniu ważne jest przede wszystkim unikanie palenia i biernego wdychania dymu tytoniowego, a także wychodzenia na zewnątrz w dni o dużym poziomie zanieczyszczenia powietrza. W takich okresach zalecane jest też nakładanie masek antysmogowych na dworze oraz, jak się okazuje – stosowanie domowych oczyszczaczy powietrza.
Źródło: Home air purifiers can improve markers of cardiovascular health in people with COPD News Medical