Firmy chcą wiedzieć którzy pracownicy są zaszczepieni. Pracodawca może zmusić do szczepienia? "Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie"

Maciej Badowski
Opracowanie:
W środę poinformowano, że wykonano ponad 35 milinów szczepień. W pełni zaszczepionych jest prawie 18 milionów osób.
W środę poinformowano, że wykonano ponad 35 milinów szczepień. W pełni zaszczepionych jest prawie 18 milionów osób. Karolina Misztal/ Polska Press
80 proc. pracodawców uważa, że powinni mieć dostęp do informacji, ilu pracowników w ich firmie zostało zaszczepionych przeciw Covid-19. Przedsiębiorcy zastanawiają się, jak uniknąć kolejnych zakażeń i konsekwencji czwartej fali. Wielu z nich zachęca pracowników do szczepień, część firm rozważa wprowadzenie ich przymusu.

8 na 10 przedsiębiorców zgadza się ze stwierdzeniem, że pracodawca powinien mieć dostęp do informacji ilu pracowników jego firmy zostało zaczepionych. Pozostałe 20 proc. jest temu przeciwna- wynika z badania na zlecenie konfederacji Lewiatan.

Ponadto, którzy konkretnie pracownicy zostali zaszczepieni, chce być poinformowane 84 proc. firm średnich, 78 proc. małych i 72 proc. dużych. Prawie 70 proc. pracodawców spodziewa się jesienią twardego lockdownu. Jednocześnie 65 proc. pracodawców uważa, że ich firmy są przygotowane do ewentualnych ograniczeń.

Pracodawca może zmusić do szczepienia?

W środę poinformowano, że wykonano ponad 35 milinów szczepień. W pełni zaszczepionych jest prawie 18 milionów osób. Dyskusja o tym jak do szczepień przekonać pozostałą część społeczeństwa cały czas trwa. Pojawia się wiele pomysłów, w tym przymusowe szczepienia dla pracowników budzące wiele emocji, zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników, którzy nadal mają sporo wątpliwości dotyczących obowiązkowego szczepienia na COVID-19.

– Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, jednak, póki co, pracodawca nie ma możliwości wymuszenia na pracowniku, aby ten się zaszczepił. W Polsce szczepienie jest dobrowolne – mówi Izabela Lubińska, Grupie Progres, cytowana w komunikacie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie ma możliwości zwolnienia pracownika, jak też obniżenia mu etatu tylko ze względu na fakt, że nie poddał się szczepieniu. - Takie postępowanie mogłoby zostać potraktowane jako przejaw dyskryminacji. Podobnie, nie można nakładać na zespół kar porządkowych w związku z odmową szczepienia- wskazują w komunikacie eksperci Grupy Progres.

Jednak dodano, że zarówno pracodawcy, jak i pracownicy powinni być czujni, bo nie są wykluczane regulacje legislacyjne w tej sprawie. Może też dojść do sytuacji, w której pracodawca podejmie decyzję o przeniesieniu nieszczepionego pracownika na inne stanowisko – zmniejszające ryzyko zakażenia pozostałych zatrudnionych. - Powoła się przy tym na aktualne przepisy związane z ochroną zdrowia innych pracowników oraz zasadami BHP. Jeśli takiego stanowiska nie będzie w stanie zapewnić to dalsze pełnienie obowiązków – przez niezaszczepionego pracownika ­– w danej firmie, może okazać się niemożliwe i doprowadzić do rozwiązania z nim umowy o pracę- napisano.

Koronawirus w Polsce: Prawie 200 nowych przypadków

- Mamy 198 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem- podało w środę 11 sierpnia Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej zakażeń pochodzi z województw: mazowieckiego (25), śląskiego (22) oraz małopolskiego (17).

Zakażenia z ostatnich dni:

  • 10.08- 200 przypadków (46,6 tys testów)
  • 09.08- 64 przypadki (24,9 tys testów)
  • 08.08- 122 przypadki (36,7 tys testów)
  • 07.08- 181 przypadków (45,5 tys testów)
  • 06.08- 172 przypadki (39,3 tys testów)
  • 05.08- 176 przypadków (39,8 tys testów)
  • 04.08- 164 przypadki (41,8 tys testów)
  • 03.08- 164 przypadki (45,9 tys testów)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jan
Firmy chcą wiedzieć ?[wulgaryzm]eni klamcy a kto będzie pracowal jak ponad50proceny nie chce przyjmowac preparatu?

https://korwin24.pl/index.php/2021/08/14/dr-witczak-zdradza-prawde-o-szczepionkach-spoleczenstwo-powinno-o-tym-wiedziec-wideo/
G
Gość
12 sierpnia, 1:14, Gość:

U mnie w pracy większość nie ma zamiaru szczepić się tym wynalazkiem, a i pracowników u nas bardzo mało. A więc powodzenia:)

A jesli kogos chca zmusic, to za pewna kwote mozna uzyskac "szczepienie i paszport" covidowy. Oczywiscie, zadnego gowna ci nie wszczepia...

G
Gość
U mnie w pracy większość nie ma zamiaru szczepić się tym wynalazkiem, a i pracowników u nas bardzo mało. A więc powodzenia:)
G
Gość
Pracodawca itp nie mają prawa pytać o takie informacje:) RODO
G
Grzegorz
A co przedsiębiorców obchodzi moje podejście do szczepień? Może jeszcze chcą wiedzieć ile razy się opróżniam? Konstytucja zapewnia mi wolność także w kwestii szczepień i nie zamierzam tej wolności oddać komukolwiek, zwłaszcza przedsiębiorcom.
D
Dingo8
Kiedyś pracodawca - zły kapitalista miał prawo wysłać kobietę do ginekologa. Ale to było bardzo br[orbaźliwe]e. Dzisiaj wraca jako dobre?
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia